arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۸۴۴۶
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۸ - ۰۴ آذر ۱۳۹۲

وزیر ارشاد: بعد از 10 سال جریان‌سازی در مذاکرات هسته‌ای پیروز شدیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان بعدازظهر دوشنبه 4 آذر با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، محمدباقر قالیباف شهردار تهران و امیر خوراکیان رئیس سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران در مجموعه باغ کتاب برگزار شد.

جنتی در این برنامه گفت: «لازم است پیروزی ایران در مذاکرات هسته‌ای ژنو را تبریک بگویم. پس از 10 سال جریان‌سازی تبلیغاتی علیه ایران و همه تحریم‌ها و فشارها، جامعه جهانی پذیرفت که برخورداری از غنی‌سازی هسته‌ای حق مسلم ماست. البته این گام اولی است که برداشته شده است و راه طولانی و درازی تا پیروزی در پیش داریم، اما در کل موفقیت بزرگی نصیب ما شده است.»

وی افزود: «نظام ما، یک نظام فرهنگی است و در دنیایی زندگی می‌کنیم که به صورت دهکده کوچک درآمده است و همه ملت‌ها در آن از نزدیک با یکدیگر زندگی و گفتگو کرده و فرهنگ‌هایشان را انتقال می‌دهند. در این میان حراست و پاسداری از فرهنگ ملی و بومی از اهمیت زیادی برخوردار است.»

وزیر ارشاد ادامه داد: «امروز با آسیب‌های فراوانی در حوزه فرهنگ روبرو هستیم و فناوری‌های نوین هم در تاثیرگذاری بیشتر این آسیب‌ها موثرند. آنچه شخصا به آن رسیده‌ام این است که هیچ راهی برای مقابله با تهاجم فرهنگی و آسیب‌های فرهنگی به جز ایجاد مصونیت در جامعه وجود ندارد. بدنی که می‌خواهد در مقابل میکروب‌ها مقاومت کند، باید واکسینه باشد. روح انسان نیز باید در مقابل عوامل بیرونی واکسینه باشد تا بتواند در مقابل آنها مقاومت کند. هیچ راهی جز اینکه تربیت و واکسیناسیون را ابتدا از خانواده و بعد از مدارس شروع کنیم، وجود ندارد. این رویکرد باید از دوره پیش‌دبستانی تا پیش‌دانشگاهی انجام بگیرد و توجه داشته باشیم که در این زمینه نقش کتابخوانی و مربیان فرهنگی در ارتقاء فرهنگ و مصونیت بخشیدن به جامعه نقشی بی‌بدیل دارد.»

جنتی در ادامه گفت: «مقام معظم رهبری تاکید داشته‌اند که مدارس ما باید کانونی برای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشند. وزارت ارشاد به عنوان دستگاه حاکمیتی وظیفه دارد از سالم‌سازی محیط فرهنگی مراقبت کند و نسبت به انتشار کتاب‌های مفید متناسب با فرهنگ ملی و دینی ما حساسیت داشته باشد، اما همه دستگاه‌های فرهنگی و آن گروهی که دلشان برای فرهنگ مملکت می‌تپد، باید در این زمینه کمک کنند. از این جهت اقدام شهرداری تهران برای برپایی چنین نمایشگاهی قابل تقدیر و ستایش است. شهرداری در حوزه‌های فرهنگی و هنری نقش بایسته خود را ایفا می‌کند. یکی از موارد این ایفای نقش برگزاری نمایشگاه یاد یار مهربان است. بدون شک نقشی که برگزاری این نمایشگاه در توسعه فرهنگ کتابخوانی بویژه در مدارس و مساجد کشور ایفا می‌کند، نقش انکارناپذیری است.»

وی ادامه داد: «باید به نکاتی از جمله دقت در تناسب انتخاب کتاب‌ها با شرایط سنی کودکان و نوجوانان و همچنین دقت در محتوای کتاب‌ها به نحوی که کاملا سازگار با ارزش‌های دینی و ملی ما باشد، توجه کرد. علی رغم نقش موثری که فرهنگ مکتوب در ارتقاء سطح فرهنگی جامعه دارد، نباید از عرصه دیجیتال و فضای مجازی غفلت کنیم.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنانش خطاب به وزیر آموزش و پرورش و شهردار تهران گفت: «وزارت ارشاد با تمام توان در خدمت آموزش و پرورش و شهرداری است تا بتوانیم با تعامل با یکدیگر عرصه فرهنگ را بیشتر شکوفا کنیم.»

امیر خوراکیان رئیس سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران نیز در این برنامه گفت: «مساله ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در شهرداری و سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران یک موضوع مناسبتی نیست بلکه یکی از اولویت‌های 15 گانه موضوعی است که با عنوان نقش محتوایی فعالیت‌های فرهنگی در نظر گرفته شده و در نتیجه آن، در طول سال شاهد انواع برنامه‌های مختلف، کارگاه‌های مهارت‌آموزی و ... هستیم.»

وی گفت: «غیر از نمایشگاه یاد یار مهربان که شاهد یازدهمین دوره برگزاری آن هستیم، از بیش از 300 کتابخانه شهرداری که 82 تایشان در فرهنگسراها و زیرمجموعه سازمان هستند، در سال 91 بیش از یک میلیون و 400 هزار جلد کتاب امانت گرفته شده است.»

رئیس سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران گفت: «نمایشگاه یاد یار مهربان در شرایط فعلی در توسعه کتابخوانی نقش موثری دارد و در واقع نمایشگاهی برای نسل بعدی است. 450 ناشر و 21 هزار عنوان کتاب در این نمایشگاه حضور دارند که فرآیند گلچین کردن آنها خود گزارش مفصلی می‌طلبد. امسال تدارکی دیدیم که این فعالیت در طول سال ادامه پیدا کند که موفقیت در این زمینه همکاری وزارت آموزش و پرورش را می‌طلبد.»

خوراکیان در پایان گفت: «سال‌های گذشته برای برگزاری نمایشگاه یاد یار مهربان یک میلیارد تومان از طرف سازمان و یک میلیارد تومان از طرف ارشاد سرمایه گذاری می‌شد که در حال کم شدن بود، اما از سال گذشته بودجه برگزاری این نمایشگاه 3.5 میلیارد تومان شده و نکته دیگر نقدی شدن این اعتبار است که بخاطر آن تشکر و قدردانی می‌کنیم.»
منبع: مهر
نظرات بینندگان