arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۸۶۸۹
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۰ - ۰۷ آذر ۱۳۹۲

"خانم مرموز" در نشست ایران و 1+5

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 "کاترین اشتون" مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا از مهم ترین کسانی است که هنگام صحبت از توافق ژنو میان ایران و گروه پنج به علاوه یک، نامش در تاریخ خواهد ماند.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری شبکه العالم خانم "اشتون" در خانواده ای از طبقه کارگر متولد شده است و اولین شخصی بود که درخانواده اش فرصت تحصیل در دانشگاه پیدا کرد. وی از همان جوانی فعالیت خود را در حزب کارگران آغاز کرد و در تاسیس مرکز خلع سلاح هسته‌ای CND   مشارکت داشت.
محور اصلی فعالیت این مرکز، مطلع کردن مردم از هزینه‌های انسانی سنگین سلاح هسته‌ای و خطرهای زیست محیطی ناشی از دراختیار داشتن مواد پرتو زا است.
فعالیت این مرکز موجب تشدید نظارت بر تاسیسات هسته ای و انتقال زباله های هسته ای شد.
دکتر "توفیق السیف" در روزنامه سعودی "الاقتصادیه" نوشت: یک دهه کامل از توافق اکتبر 2003 سعد آباد گذشت، با این توافق اولین مذاکرات جدی میان ایران و غرب آغاز شد.
اما این توافق شکست خورد ، همچنان که دو توافق مشابه در بروکسل و پاریس در سال بعد نیز به نتیجه نرسید.
طی این مدت ، دو طرف 9 دور مذاکرات فشرده برگزار کردند که این برداشت را ایجاد کرد که ایران از خواسته‌هایی که در پای میز مذاکره در سعدآباد مطرح کرده است، به هیچ قیمتی کوتاه نخواهد آمد.
پافشاری ایران و تحریم های شدید غرب باعث شد که مذاکره شبیه به آموزش عبور از روی آتش باشد.
درنهایت ، مذاکره کنندگان ایرانی ثابت کردند وقت دستیابی به آنچه طرف مقابل آنرا غیرممکن می داند، رسیده است؛  آنان خود را گرداننده این بازی دیپلماتیک می دانند.
طبیعتا باید به این مساله توجه داشت که شرایط منطقه تغییر کرده است .. و طبعا نباید نیاز آمریکا به توافق با ایران را قبل از خروج از افغانستان در سال 2014 فراموش کنیم.
اما درصورتیکه شایستگی اشتون نبود، چنین شرایطی نتیجه بخش نبود؛ اشتون با ذکاوت بسیار از این شرایط استفاده کرد. دراین میان باید به ویژه به موفقیت اشتون در ترتیب دادن دیدار وزیران امور خارجه ایران و آمریکا برای اولین بار طی بیش از بیست سال، اشاره کرد.
اشتون در رسانه های انگلیس به علت کم گفتگو کردن با رسانه ها به " خانم مرموز " ملقب است. شاید کم صحبت کردن وی با رسانه ها و تفکر بسیار وی، دو عاملی است که به وی امکان ارائه پیشنهادهای مبتکرانه را داد.
پایبندی ایران به میزان 5 درصد به عنوان سقف غنی سازی اورانیوم ، پس از اینکه این کشور عملا به بیست درصد در غنی سازی اورانیوم دست یافت ، نتیجه بخش بود.
متقاعد کردن کشورهای غربی به کاهش تحریم های اقتصادی علیه ایران و نیز اجازه آزادسازی هشت میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در بانک ها به عنوان دلیلی ملموس بر جدی بودن وی در موفقیت این توافق نامه به شمار می‌آید.
این موفقیت‌ها، به طور قطع نام اشتون را به لیست برجسته ترین زنانی که در قرن بیست و یکم درزمینه سیاست بین الملل نقش محوری ایفا کردند اضافه می کند.
این موضوع سؤالی جدی را درباره صحت ادعای تفکر قدیمی مبنی بر شایستگی زنان در ریاست و ارائه راه کارها در سطح جهانی دراذهان ایجاد می کند.
حال سؤال اینجاست که آیا می توان گفت که شایستگی چنین زنانی از همتایان مردشان کمتر است ؟!

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۱۲
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
36
35
آخه اشتون که کاره ای نیست. مهم ایران و آمریکا بودن که توافق کردن.
سروش
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
14
56
خانم اشتون واقعا یک شیر زن هست که با هنر دیپلماسیش مانع جنگ و کشتار و قحطی و خونریزی شده است مگه جنگ شوخیه
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
5
45
خداییش یک بارونس واقعی است؛ با شخصیت و انسان
فرزاد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
4
17
دنیا در قرن بیست و یکم به سمتی میره که زنان همپای مردان تقریبا در همه زمینه ها پیش میرن. البته زمینه ها و مشاغلی هست که با توجه به محدودیتهای فیزیکی، مخصوص مردان است و حضور زنان در آنها محدود می باشد یا کاملا ناممکن است. همین امر برای برخی مشاغل که مخصوص زنان است در مورد مردان هم وجود دارد و این امر را بشر به تدریج میپذیرد. به هر حال کم کم فاصله مرد و زن کم میشود و ما هم باید این واقعیت را بپذیریم؛ برای این امر باید برخی سنتها را کنار بگذاریم و با دنیای جدید خود را سازگار کنیم. دنیای قرن بیست و یک، دنیای فوق مدرن
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
6
39
من یک مرد هستم
ولی اشتون، مرکل، کلینتون، رایس و.......
نمونه ای از انسانهای بزرگ هستند که توانایی انسانها را به حد اعلا رسانده اند
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۷
4
25
ما که تو قانون خودمان رجل سیاسی نداریم از جنس مونث !!!
این مقاله هم ثابت کردکه قانون ماهم خیلی خوش باورآنه قدیمیه!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۸
0
0
مرموز چرا
نظرات بینندگان