arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۸۹۱۵
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۰ - ۰۸ آذر ۱۳۹۲

استمرار سوءتغذیه در کره شمالی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : جدیدترین گزارش نهادهای سازمان ملل نشان می‌دهد که تولید کشاورزی در کره شمالی برای سومین سال پیاپی افزایش یافته اما سوءتغذیه در این کشور به ویژه در میان کودکان همچنان استمرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و برنامه جهانی غذا (WFP) در پاییز تحقیقاتی را در تمامی مناطق کره شمالی انجام دادند. طبق برآورد این دو نهاد سازمان ملل، تولید کشاورزی در این کشور به 5.03 میلیون تن در سال 2013 بالغ شد که پنج درصد نسبت به سال پیش افزایش داشت.

با این‌همه میزان مصرف غذای 84 درصد از مردم این کشور اندک یا ضعیف عنوان شده است. اگرچه میزان سوءتغذیه کودکان نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته اما در سطح هشداردهنده‌ای باقی مانده و کمبود مواد مغذی در تغذیه کودکان و تاثیر آن بر رشدشان، نگرانی‌های خاصی را مطرح است.

طبق تحقیقات این دو نهاد، هر گونه وضعیت مثبت در تغذیه احتمالا حاصل تلاش خانواده‌ها در خرید پایاپای و تهیه و فروش مواد غذایی تازه از باغچه‌های خانگی است.

کره شمالی با کمبودهای غذایی شدیدی روبرو شده که سیل، خشکسالی و سوءمدیریت آن را تشدید کرده است. در طول قحطی که در اواسط دهه 1990 در این کشور پیش آمد، صدها هزار نفر جانشان را از دست دادند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، بیش از 70 درصد از خانواده‌ها همچنان به سیستم‌های توزیع مواد غذایی اساسی از سوی دولت متکی هستند اما نهادهای سازمان ملل این سیستم‌ها را نارسا عنوان کرده اند.

طبق یافته‌های تحقیقات این نهادها، با در نظر گرفتن هدف کره شمالی برای واردات 300 هزار تن غلات در سال آینده، این کشور با 40 هزار تن کمبود روبرو خواهد شد.
نظرات بینندگان