arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۹۰۸۵
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۵ - ۰۹ آذر ۱۳۹۲

لاریجانی: قالیباف اقدامات ماندگاری را در تهران انجام داد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ایران سالانه 236 بشکه نفت هدر می دهیم، گفت : ما در مقایسه با ترکیه فقط از یک چهارم انرژی تولیدی استفاده می کنیم و سه چهارم آن را به هدر می دهیم و در مقایسه با اروپا پنج ششم انرژی را دور ریخته و یک ششم آن را استفاده می کنیم.
 
به گزارش خبرنگار "تهران سما" ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح بزرگراه طبقاتی صدر گفت : خدا را شاکریم که این توفیق را به فرزندان ایران عطا کرد که چنین پروژه ای با توان و اندیشه آنها به انجام رسید ، این سندی درخشان برای مهندسی کشور است .
 
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود : از دکتر قالیباف تشکر می کنیم که بسیار کاردان است و هم فردی پر انرژی و در سطح کارهای شهری اقدامات ماندگاری انجام دادند .
 
وی به افتتاح بزرگراه امام علی (ع) که چندی پیش انجام شد اشاره کرد و گفت : من توفیق حضور در افتتاح این بزرگراه را هم داشتم که احداث آن کار بزرگی بود و بخش زیادی از ترافیک تهران را حل کرد اما این پروژه وجه دیگری دارد ، این مجموعه بسیار از نظر مهندسی و ترافیکی ارزشمند است و از کارهای بزرگی است که در شهر تهران در این سالها انجام شده است .
 
وی افزود : اگر این همت ها و تدابیر نبود گرفتگی ترافیکی در تهران معضل بود اما با این تلاش ها ، شرایط تغییر کرده و هم اکنون به سرمایه ای برای کشور تبدیل شده است .
 
لاریجانی خاطر نشان کرد : روحیه جهادی و تلاش شبانه روزی که دکتر حسینی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران به آن اشاره کردند و این که چگونه نیروها به طور شبانه روز در این پروژه فعالیت می کردند و از همه مسائل شخصی شان گذشتند موجب شد این پروژه عظیم تنها حدود دو سال  به طور بیانجامد که نکته بسیار مهمی است چراکه در کشور ما پروژه های عمرانی زیادی کلنگ زده می شد اما زمان بری طولانی آنها یکی از آفت های موجود است .
 
وی در ادامه اظهار کرد : گاهی اوقات احداث یک بیمارستان حدود 17 سال طول می کشد که هم هزینه اش افزایش می یابد و هم در انتها کلنگی احداث می شود و این از معضلات کشور است .
 
لاریجانی تصریح کرد : اما این روش مدیریت که در  این پروژه نیز به کار گرفته شد نشان می دهد ظرفیت برای اجرا وجود دارد و باید همانطور که از نظر اجرایی و فنی کار طراحی می شود تدبیر درست نیز صورت گیرد .
 
وی از مهندسانی که در این پروژه فعالیت کردند و قرارگاه سازندگی سپاه پاسداران و سردار اکبری تشکر کرد و ادامه داد:پروژه های این گونه نشان می دهند کشورما ظرفیت اجرای پروژه هایی با این ظرفیت و با این فرصت زمانی را داراست. در گزارش اخیر رئیس جمهور بیان شد که 400 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی در کشور آغاز شده است، مگر ما در کشور در سال چقدر بودجه عمرانی داریم، آن هم با این وضعیت که این همه پروژه کلنگ زنی می شود.
 
لاریجانی تصریح کرد: اگر با تورم سالانه حساب کنیم 40 تا 50 سال طول می کشد تا این پروژه ها اجرا شود ، بنا بر این باید از ظرفیت مردم استفاده کرد.
 
وی ادامه داد: یکی از کارهایی که باید در بودجه سال آینده انجام شود این است که برای این سفره و خان بزرگ پروژه های عمرانی فکری شود و روش های منطقی برای حضور مردم در این پروژه ها فراهم شود.
 
رئیس مجلس گفت: نکته قابل تقدیر دیگر این است که این پروژه ها با ترمیم، ساماندهی و طراحی مهندسین ایرانی انجام شد و اجرای آن هم توسط مهندسان ایرانی بود.
 
وی تاکید کرد: راه حل برون رفت اقتصادی ما در همین نکته نهفته است، اگر به نیروهای داخلی اتکا کنیم فضای رونق داخل بوجود می آید، شاید این تحریم ها کمک کند برای نیروهای نسل جدید ما اشتغال ایجاد شود، آن وقت تحریم ها به فرصت تبدیل شده اند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: من نگران هستم وقتی گشایشی در کشور ایجاد می شود مسئولان بروند به سمت خرید های بزرگ خارجی و از نیروهای داخلی غافل شوند.
 
وی ادامه داد: سال ها ما ثروت زیادی داشتیم و حالا دچار مشکل شده ایم، باید از این تجربه استفاده کنیم و از ظرفیت های داخلی کمال بهره برداری را داشته باشیم.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی استفاده از زمان را از نکات کلیدی این پروژه خواند و گفت: به طور طبیعی این پروژه ها به زمان طولانی احتیاج دارد اما بهره برداری از این پروژه به این بزرگی در مدت دو سال نشان می دهد این قدرت مدیریت و ساماندهی در کشورما وجود دارد.
 
وی با اشاره به گزارشی درخصوص نرخ بهره وری در کشور گفت: کار مفید دولتی در کشور ما 22 دقیقه یا نیم ساعت در روز است، برای من که سال ها کار اجرایی کردم پذیرش این آمار سخت است، حال اگر بگوییم به طور متوسط کار مفید روزانه در ادارات یک ساعت است در صنعت نیز روزانه 2.5 ساعت کار مفید وجود دارد که در سال 800 ساعت است، این وضعیت ما را در خاورمیانه در میان سه کشور آخر قرار داده است.
 
نماینده مردم قم تصریح کرد: این شاخص برای ژاپن سالانه 2400 ساعت و برای ترکیه، چین و آمریکا سالانه 1400 ساعت است.
 
لاریجانی ادامه داد: اگر همین مقیاس را در نظر بگیریم از 20 میلیون جمعیت شاغل کشور 14 میلیون زائد هستند و تنها 6 میلیون شغل واقعی داریم.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این پروژه ها نشان می دهد خیلی بهتر از این ها می تواند در کشور کار کرد و مشکل ما، مشکل مدیریتی است، این پروژه ها نشان می دهد مدیریت چقدر نقص دارد، اگر مدیریت تدبیر داشته باشد نیروهای کار مستعد در کشور وجود دارد. راه پرش جمهوری اسلامی در اقتصاد این است که از نیروهای کاردان و پرانرژی استفاده شود.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود آماری را از تلفات انرژی در ایران ارائه داد و گفت: کل تلفات انرژی ما از مرحله استخراج نفت تا تبدیل آن به برق و استفاده آن 432 میلیون بشکه معادل نفت در سال است، به صورت معمول اتلاف 196 بشکه قابل قبول است اما متاسفانه ما در سال 236 بشکه نفت هدر می دهیم.
 
نماینده مردم قم با اشاره به تصویب طرح جلوگیری از اتلاف انرژی در مجلس شورای اسلامی گفت: مشکل کشور ما مشکل مدیریت است، این وضعیت ها نشان می دهد مشکل اصلی ما در بخش اجراست.
 
لاریجانی ادامه داد: ما در مقایسه با ترکیه فقط از یک چهارم انرژی تولیدی استفاده می کنیم و سه چهارم آن را به هدر می دهیم و در مقایسه با اروپا پنج ششم انرژی را دور ریخته و یک ششم آن را استفاده می کنیم. این در حالی است که در دین مبین اسلام اسراف امری کریه است.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود قانون مصرف انرژی در کشور گفت: در اجرای این قوانین مشکلات مدیریتی وجود دارد.
 
وی با تاکید بر این که ما باید قدردان مدیرانی باشیم که مدل های مدیریتی این گونه را ارائه می دهند، اظهار داشت: حدود 20 میلیون لیتر بنزین در کشور ما اضافه مصرف می شود که این برمی گردد به نوع ساخت اتومبیل ها.
 
نماینده مردم قم در پایان تاکید کرد: اگر در مدیریت تدبیر همه جانبه و روحیه مجاهدانه وجود داشته باشد کارهای بزرگی در کشور امکان حصول دارد.
 
به گزارش "تهران سما" در پایان سخنرانی لاریجانی پل طبقاتی صدر با بیسیم توسط رئیس مجلس شورای اسلامی افتتاح شد.
نظرات بینندگان