arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۹۳۷۰
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۳ - ۱۱ آذر ۱۳۹۲

پیام روحانی برای سالروز شهادت میرزاکوچک خان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس جمهوری در پیامی به مناسبت سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی گفت: میرزا کوچک خان آتشی افروخت تا نشان دهد، ایرانیان غیور، خرمن وجود هر بیگانه متجاوزی را آتش خواهند زد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در بخشی از پیام دکتر«حسن روحانی » که توسط حجت الاسلام والمسلمین «سیدمحمود علوی » وزیر اطلاعات قرائت شد، آمده است: تاریخ گلگون ایران همواره ستارگانی را در آسمان درخشان خود آفریده است که هر یک بخشی از هویت ملت ایران را شکل داده اند.

روحانی اظهارداشت: امیدی را که امروز در دل داریم- امید به آینده، امید به پیشرفت و شکوفایی، امید به پاسداشت هویت و امید به بالندگی نسل ها بر این خاک را رقم زده اند.

در ادامه این پیام آمده است: شهدایی که جان بر کف نهادند تا فراسوی مرزها جای گیریم؛ گاه بر استبداد داخلی خروشیدند و زمانی دیگر تن و جان خود را در برابر شمشیر و گلوله اهریمن خارجی سپر امنیت، هویت و کیان ایران و ایرانی قرار دادند.

رییس جمهوری در این پیام افزود: یکی از این ستارگان درخشان «کوچک خان» بود، نمادی از خیل شخصیت های اسطوره ای که برای دفاع از کیان کشور دست به اسلحه برد، او درس دین آموخته بود و تا پیش از آن که سرمای جنگل جانش را بستاند، سوختن سینه همراهانش با گلوله دشمن داخلی و خارجی را به چشم دیده بود،اما سینه اش آنگاه به درد آمد که با چشم خود دید «مجلس مشروطه»، «خانه ملت» و «امید به حاکمیت قانون» را به توپ بستند.

روحانی در ادامه این پیام خاطرنشان کرد: پیش از آن که سرمای جنگل او را از پای درآورد لگدکوب شدن ملک وطن زیر پای بیگانه، دردی جانکاه بر دلش نشانده بود.

در این پیام اضافه شده است: « کوچک خان » قهرمان تاریخ پرماجرای ایران، نمادی از پایمردی در برابر دو تهدید بزرگ بود؛ استعمار و استبداد که همواره تاریخ ما را تهدید کرده اند و «میرزاکوچک خان» نماد تکیه بر مردم برای ایستادن در برابر بی عدالتی و از خود گذشتگی به خاطر مردم بود.

رییس جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: بزرگداشت «میرزاکوچک خان» تلاشی برای زنده نگه داشتن روح دینداری برای آزادگی، مبارزه برای عدالت، مقاومت در برابر بیگانه، پاسداشت ایثار و رادمردی برای زندگی شرافتمدانه است.

دکتر روحانی در ادامه سالروز شهادت این شهید دین و وطن را گرامی داشته و همراه با همه مردم این سرزمین و بالاخص مردان و زنان زادگاهش، گیلان سبز، خاطره اش را در یادها و دل ها زنده نگه داشته و به روح بزرگ او درود فرستاد.
نظرات بینندگان