arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۹۳۸۳
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۵ - ۱۱ آذر ۱۳۹۲

زیباکلام: زدن ایرباس ایرانی چی هست که به انجام دهنده آن مدال بدهند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مناظره صادق زیباکلام استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و محمد حسن قدیری ابیانه استاد دانشگاه و دکترای مدیریت استراتژیک با محوریت "رابطه با آمریکا" در دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزار شد.
 
به گزارش مهر، صادق زیباکلام استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در این مناظره در سخنانی اظهار داشت: من فکر می کنم رابطه هر کشور با کشور دیگر بر اساس منافع ملی آن کشور تعریف می شود و داشتن و یا نداشتن رابطه کاملا به منافع ملی یک کشور ارتباط دارد.
 
وی با اشاره به قول معروفی از نخست وزیر مشهور انگلیس که "یک کشور نه دوستان ثابت و نه دشمنان ثابتی دارد" بیان داشت: آنچه برای هر کشور ثابت، پایدار، ازلی و ابدی است منافع ملی آن کشور است.
 
زیباکلام عنوان کرد: مطابق این قاعده کلی جمهوری اسلامی ایران نیز در برقراری رابطه با تمام کشورهای دیگر از جمله آمریکا تابع این قانون کلی است و ما باید در ارتباط با کشورهای دنیا نگاه کنیم ببینیم منافع ملی ما چه چیزی اقتضا می کند.
 
زیباکلام: منافع ملی ما اقتضا می کرده با آمریکا رابطه داشته باشیم
 
وی با بیان اینکه منافع ملی ما همواره از روز نخست انقلاب در 22 بهمن سال 57 تا به امروز اقتضا می کرده که با آمریکا مثل هر کشور دیگری رابطه داشته باشیم، افزود: آمریکا به مانند چین، روسیه، انگلستان، فرانسه و ...یک قدرت بزرگ است و همانطور که با این کشورها ارتباط داشته ایم می بایستی با آمریکا نیز رابطه داشته باشیم.
 
زیباکلام ادامه داد: این در حالیست که بنابر دلایلی که ذکر آن طولانی است و بنا ندارم خیلی عمیق وارد این مسائل شوم در مورد رابطه کشورمان با آمریکا یک حالت ویژه ای به وجود آمد که مانع برقراری یک رابطه معمولی با این کشور شد، این علل و عوامل ثابت نبوده بلکه ظرف 35 سال گذشته دچار تغییر و تحولاتی شده است.
 
وی با بیان اینکه در بهمن ماه سال 57 فرهنگ و ادبیات انقلابی ما متاثر از ادبیات مارکسیستی بود، ادامه داد: در این ادبیات پدیده امپریالیسم و نظام سرمایه داری وجود داشت به طوریکه در آن زمان لغت استکبار بکار نمی رفت بلکه امپریالیسم بود که در اردوگاه نظام سرمایه داری کشورهایی مانند غرب، اروپا و آمریکا قرار گرفته و امپریالیسم در هیبت آمریکا تعریف می شد.
 
روایت زیباکلام از اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان
 
این استاد دانشگاه با بیان اینکه در آن زمان بسیاری از جریانات اسلام گرای رادیکال از ادبیات مارکسیستی مقدار زیادی وام گرفته بودند و هر قدر گروهها رادیکال تر و انقلابی تر بود از این ادبیات بیشتر متاثر می شدند، افزود: بنده معتقدم که اشغال سفارت آمریکا رقابتی بود بین دانشجویان مسلمان پیرو خط امام و دانشجویان مارکسیست که در سال 58 رخ داد و سفارت آمریکا توسط دانشجویان انقلابی اسلام گرا اشغال شد تا آنها نشان دهند که مارکسیست ها فقط شعار می دهند در حالیکه دانشجویان مسلمان پیرو خط امام عمل می کنند.
 
زیباکلام با بیان اینکه بعد از اشغال سفارت آمریکا ما وارد مرحله دوم آمریکا ستیزی شدیم، ادامه داد: مسئولان جمهوری اسلامی در آن زمان متوجه شدند که آمریکا ستیزی چه ابزار نیرومندی است که از یک طرف یک پرستیژ در سطح داخلی و بین المللی به ما می دهد و از سوی دیگر وقتی در جایگاه انقلابی قرار می گیرید می توانید مخالفان خودتان را هم ساکت کنید و منتقدان خود را کنار بگذارید.
 
زیباکلام: ضدیت با آمریکا تبدیل به بخشی از ویژگی نظام جمهوری اسلامی ایران شد
 
وی با بیان اینکه در این مرحله "مرگ بر آمریکا" یک ابزار نیرومند سیاسی برای جمهوری اسلامی به منظور مواجهه با مخالفان خود شده است، افزود: در حال حاضر ما به مرحله سوم آمریکاستیزی رسیده ایم به طوریکه ضدیت با آمریکا و مرگ بر آمریکا تبدیل به بخشی از ویژگی نظام جمهوری اسلامی ایران شده و با اصرار بر دشمنی با آمریکا در حقیقت نظام برای خودش یک جور هویت ایجاد می کند.
 
این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد: این در حالیست که امروز در نگاه نیروهای سیاسی نسبت به آمریکا و آمریکا ستیزی تغییرات و تحولات مهمی به وجود آمده است و پیش بردن فرهنگ و گفتمان آمریکا ستیزی روز به روز برای نظام مشکل تر می شود.
 
زیباکلام یادآور شد: من از آمریکا ستیزان می خواهم که در طول 35 سال گذشته یک مورد نشان دهند که آمریکا ستیزی چه نفعی برای منافع ملی ما داشته است و من در مقابل آنها یک دو جین مورد و مثال می آورم که نشان می دهد آمریکا ستیزی ظرف این 35 سال گذشته چگونه تیشه به ریشه منافع ملی زده است.
 
قدیری ابیانه: موضع ضد ظلم امام حسین(ع) هم ناشی از مکتب مارکسیسم بوده است؟!
 
محمد حسن قدیری ابیانه استاد دانشگاه و دکترای مدیریت استراتژیک نیز در پاسخ به اظهارات صادق زیباکلام عنوان کرد: ایشان اشاره کردند که موضع استکبار ستیزی ایران ناشی از مکتب مارکسیستی است لابد موضع ضد یزیدی و ضد ظلم امام حسین(ع) هم ناشی از مکتب مارکسیسم است و یا فرمایش امام علی(ع) که فرمود کسی که ظلم را بپذیرد شریک ظالم است آن هم ناشی از فرهنگ مارکسیم است!
 
وی ادامه داد: من نمیدانم چرا ایشان اصرار دارند این عقاید و مواضع محکم اسلامی را در مقابل استکبار به مارکسیت ها نسبت بدهند در حالیکه ملت ما ثابت کرده است که شعارش نه شرقی و نه غربی بوده و نه مارکسیست و نه نظام سرمایه داری و سلطه را قبول دارم.
 
قدیری ابیانه با اشاره به انواع رابطه با کشورها بیان داشت: رابطه با کشورهای مختلف می تواند دیپلماتیک نباشد می تواند رابطه مردمی و اقتصادی باشد که ما این رابطه را به نوعی با آمریکا داشتیم ولی رابطه دیپلماتیک نداشتیم.
 
وی ادامه داد: وقتی بحث از رابطه با آمریکا مطرح می شود فقط بحث مذاکره نیست بله بحث حتی داشتن سفارت خانه در کشورهای یکدیگر است که البته داشتن سفارت خانه نیز به معنی رابطه دوستانه با یک کشور نیست، ممکن است شما با کشوری دشمن باشید ولی رابطه داشته باشید.پس این گونه نیست که اگر امروز ما با آمریکا رابطه داشته باشیم دشمنی ها به دوستی تبدیل می شود کما اینکه ما هیچ زمانی انگلستان را دوست خود ندانسته ایم ولی با این کشور رابطه داشته و حتی سفارتخانه هم داشتیم و این نشان می دهد که رابطه داشتن به معنی پایان خصومت ها نیست.
 
قدیری ابیانه: مضرات رابطه با آمریکا بیش از منافع آن است
 
قدیری ابیانه با بیان اینکه بحث رابطه داشتن با یک کشور بحث منافع ملی و تشخیص منافع ملی است، عنوان کرد: اینجا یک سوال مهم مطرح می شود و آن اینکه آیا رابطه داشتن با آمریکا منافع ملی ما را تامین می کند؟ که در پاسخ به این سوال باید گفت که سوریه و مصر نیز رابطه نزدیکی با آمریکا داشتند ولی آیا منافع ملی آنها تامین شد. الان آمریکا از تروریست ها در سوریه حمایت نمی کند و آمریکا در کودتای مصر نقش نداشت؟
 
سفیر سابق ایران در مکزیک با یادآوری اینکه داشتن رابطه به معنی پایان خصومت ها و آغاز دوستی ها نیست، افزود: ما باید در این شرایط به این موضوع بپردازیم که مزایای رابطه با یک کشور بیشتر است و یا مضرات آن که اگر مضرات آن بیشتر از منافع آن بود رابطه برقرار نمی کنیم.
 
قدیری ابیانه با یادآوری اینکه مضرات رابطه با آمریکا بیش از منافع آن است، در پاسخ به سوال صادق زیباکلام در مورد فواید آمریکا ستیزی و نداشتن رابطه با آمریکا گفت: همین که انقلاب اسلامی ایران 34 سال است به حیات خود ادامه می دهد و همین بودن نظام جمهوری اسلامی ایران یک دستاورد بزرگ است.
 
وی با اشاره به کودتای صورت گرفته در مصر در کمتر از یکسال علیه مرسی به رغم ارتباط با امریکا و اسرائیل عنوان کرد: همین که امروز نظام جمهوری اسلامی پابرجاست و کودتایی مثل کودتا علیه دولت مصدق و مرسی رخ نداده است یک دستاورد بزرگ از عدم رابطه با آمریکا است.
 
قدیری ابیانه: آمریکا از داشتن رابطه با ما علیه خود ما استفاده کرد
 
این استاد دانشگاه با اشاره به فعالیتهای سفارت آمریکا بعد از انقلاب اسلامی در کشورمان گفت: ما بعد از انقلاب به آمریکا فرصت دادیم، در آن زمان سفارت آمریکا بزرگترین سفارت در ایران بود و بعد از پیروزی انقلاب حرفهای قشنگی می زدند که می خواهیم گذشته را جبران کنیم ولی ما دیدیم که از وجود این سفارت در کشور و داشتن رابطه علیه خود ما استفاده کردند، به قومیت گرایی دامن می زدند، سند جعل می کردند، دنبال تجزیه کشور بودند، شنود می کردند؛ پول جعلی توزیع می کند و ....
 
قدیری ابیانه عنوان کرد: اسناد لانه جاسوسی آمریکا نشان داد که اینها دنبال ضربه زدن به ملت ما بودند. چه کسی می تواند تضمین کند که در صورت ایجاد رابطه مجدد و راه اندازی سفارت خانه همان روال را علیه ملت ما دنبال نکنند.
 
وی با بیان اینکه تلاش آمریکا در طول 34 سال گذشته برای داشتن سفارت خانه در ایران برای داشتن یک رابطه سالم نبوده است، افزود: آنها می خواستند با داشتن سفارت خانه بهتر ضربات خود را به ملت ایران هدایت کنند. آمریکا به دنبال سرنگونی نظام جمهوری اسلامی نیست بلکه آمریکا هدف تجزیه کشور ایران و اشغال منابع نفتی کشورمان و خاورمیانه را پیگیری می کند که این خواب را به گور خواهد برد.
 
زیباکلام: آمریکا ستیزی جز مصیبت و ضرر و زیان دستاورد دیگری نداشته است
 
صادق زیباکلام در بخش بعدی سوالات به برخی مصادیق مضرات عدم رابطه با آمریکا اشاره کرد و بیان داشت: چند سال قبل قرار بود نقت منطقه قفقاز آذربایجان از طریق ایران به اروپا ترانزیت شود که این امر ضمن ارتقا جایگاه ایران در منطقه موجب توسعه صنعت نفت و پتروشیمی در منطقه شمال و همچنین ایجاد اشتغال و پیشرفت در کشور می شد.
 
وی عنوان کرد: آمریکا در مواجهه با این تصمیم کارشکنی کرد و با اعطای وام کم بهره به شرکت ها خط انتقال نفتی به طول هزار و 800 کیلومتر برای انتقال نفت قفقاز کشید تا نفت به جای عبور از ایران از این خط لوله منتقل شود که این به معنی لطمه به منافع ملی کشورمان ناشی از آمریکا ستیزی بوده است.
 
این استاد دانشگاه در ادامه در پاسخ به اظهارات قدیری ابیانه در مورد کودتای صورت گرفته در مصر عنوان کرد: تا دیروز ایشان می گفتند که بیداری اسلامی در این کشور رخ داده ولی امروز می گویند کار آمریکاست.
 
زیباکلام در مورد دیگر مضرات عدم ارتباط با آمریکا نیز گفت: همچنین در مورد مشابهی قرار بود گاز ترکمنستان در ایران تصفیه و از طریق خلیج فارس به دنیا انتقال داده شود که بازهم آمریکایی جلوی آن را گرفتند و اینها همه به معنی لطمه به منافع ملی کشورمان است.
 
وی با طرح این سوال که آمریکا ستیزی چه سودی به حال ما داشته است، افزود: الان ما متوجه شده ایم که 22 میلیارد تومان در چین، هفت میلیارد تومان در هند، کره جنوبی، ژاپن و ... داریم که بلوکه شده است و حال باید خوشحال باشیم این منابع بر می گردد و اینها همه یعنی ضربه به منافع ملی.
 
زیباکلام ادامه داد: آمریکا ستیزی تنها منفعتی که برای نظام و مسئولان دارد این است که به آنها هویت می دهد وگرنه دست روی هر کجای بحث آمریکا ستیزی می گذاریم جز مصیبت و ضرر و زیان دستاورد دیگری نداشته است.
 
قدیری ابیانه: مرگ بر آمریکای ما ناشی از دشمنی های آمریکاست
 
قدیری ابیانه نیز در پاسخ به اظهارات زیباکلام در مورد منافع ارتباط با آمریکا در زمینه انتقال نفت قفقاز و گاز ترکمنستان بیان داشت: آمریکایی که در زمان رابطه با ایران هر گونه کارشکنی می کرد و با انجام جاسوسی و یا چاپ اسکناس جعلی به کشور لطمه می زد می آید با انتقال نفت از ایران موافقت می کند؟ این را از کجا آوردید؟
 
وی به دوران جنگ تحمیلی اشاره کرد و بیان داشت: در جریان جنگ ما هم ضربه خوردیم و هم ضربه زدیم. عده زیادی جانباز و شهید شدند. می شد جنگ را یک هفته ای تمام کرد و به جای مرگ بر صدام می گفتیم درود بر صدام. یا خوزستان را دو دستی تقدیم می کردیم! ولی بعد از آن دیگر استقلال و تمامیت ارضی در کار نبود دیگران هم طمع می کردند تا بخشهای دیگری از کشورمان را جدا کنند. اینکه می گویند اگر با آمریکا رابطه داشتیم آنها اجازه می دادند که نفت قفقاز از ایران عبور کند من می گویم با آن سابقه آمریکایی این اجازه را نمی دادند همانطور که سوریه با آمریکا رابطه داشت ولی امروز آمریکا از تروریست ها حمایت می کند. مگر ما با انگلستان رابطه نداشتیم ولی دیدیم که در هر توطئه ای علیه کشورمان دست داشت و در همه تحریم ها پای انگلستان در میان است.
 
قدیری ابیانه عنوان کرد: اینکه ما فکر کنیم اگر رابطه داشتیم آمریکا اجازه می داد نفت قفقاز و گاز ترکمنستان از ایران عبور کند یک نوع خیال پردازی ناشی از عدم دشمن شناسی است. دشمنی آمریکا با ایران به خاطر شعار مرگ بر آمریکا نیست بلکه مرگ بر آمریکای ما ناشی از دشمن آنهاست.
 
قدیری ابیانه: حتی اگر ما شعار "درود بر آمریکا" سر بدهیم از خصومت آنها کم نمی شود
 
وی عنوان کرد: آنها هستند که می گویند "ایرانی خوب یک ایرانی مرده است"، این دشمنی را می توان در اظهار نظر وزیر جنگ ریگان دید که گفته بود "عمق استراتژی آمریکا در مورد ایران خشکاندن ریشه ایران به عنوان یک ملت است". آنها هستند که دارو را تحریم  کردند که مردم ما دچار مشکل شوند. آنها هستند که هواپیمای غیرنظامی ما را در خلیج فارس زدند. آنها هستند که در مرزهای ما مانور نظامی برگزار می کنند.
 
این استاد دانشگاه با بیان اینکه صحنه ای که ما در ژنو دیدیم یک صحنه زیبایی بود که ایران با اقتدار در یک طرف میز و 6 کشور غربی در طرف دیگر نشسته بودند، عنوان کرد: قبلا سفرای اروپایی برای کشور ما تصمیم می گرفتند در حالیکه امروز خود ملت ما برای خودش تصمیم  می گیرد و این دستاورد بزرگی است.
 
قدیری ابیانه با اشاره به پیشرفتهای کشورمان در زمینه های مختلف آن هم در اوج تحریم ها و تهدیدها، عنوان کرد: امروز ایران به اذعان دشمنان تبدیل به یک قدرت منطقه ای بانفوذ شده است. چطور ما این وقایع را نمی بینیم.
 
وی تصریح کرد: حتی اگر ما شعار "درود بر آمریکا" سر بدهیم و از حقوق هسته ای مان هم دست برداریم چیزی از خصومت و دشمنی آنها نسبت به ما کم نمی شود، چرا که آنها دنبال منافع خودشان هستند و دست به هر جنایتی خواهند زد تا به اهداف خود برسند.
 
قدیری ابیانه با تاکید بر اینکه تمامیت ارضی کشورمان، استقلال، حفظ ارزشها و ... همه و همه دستاورها و منافعی است که ما از استکبار ستیزی به دست آورده ایم، افزود: اینکه امروز خودمان تصمیم می گیریم عزت بزرگی است و منافع بسیاری را از استقلال مان به دست آورده ایم.
 
زیباکلام: فایده ای داشته این همه هزینه ای که ما برای بحث هسته ای کردیم؟
 
صادق زیباکلام در بخش بعدی سخنان خود اظهار داشت: وقتی پدیده ای روال منطقی و واقع بینانه نداشته باشد و برای بسیج افکار عمومی حکومت از آن استفاده کنند مجبور است برایش ادله ای هم دست و پا کند. بحث هسته ای یک نمونه آن است.
 
وی ادامه داد: در سال 84 احمدی نژاد هیئت مذاکره کننده هسته ای قبلی در زمان اصلاحات را خائن دانستند و گفتند که برنامه هسته ای آنقدر اهمیتش زیاد است که اگر به پیش برود ظرف چند سال آینده 250 رشته و صنعت جدید در این بخش ایجاد خواهد شد که من ظرف هشت سال گذشته 80 هزار بار از آقای احمدی نژاد و اصولگرایان پرسیدم که یک مورد از این صنایعی که به دنبال هسته ای به دست آمده است را عنوان کنند.
 
این استاد دانشگاه ادامه داد: ما اگر الان مطرح کنیم چه اصراری بوده، چه فایده ای داشته ، به ازای این همه هزینه ای که برای بحث هسته ای کردیم چه دستاوردی برای مملکت داشته است. پاسخ آن از منطق خارج می شود چرا که پاسخ آن این است که افزایش اقتدار ملی، توی دهن آمریکا زدیم، توی دهن استکبار زدیم و ....در مورد ارتباط با آمریکا نیز وضعیت همینطور است.
 
زیباکلام ادامه داد: اگر ما بنا بود که سلاح هسته ای تولید کنیم، بله! 10 برابر این را هم اگر هزینه می کردیم باید می کردیم تا برسیم به سلاح هسته ای. ولی ما گفتیم که نمی خواهیم سلاح هسته ای تولید کنیم ما می خواهیم سوخت 3.5 درصد برای نیروگاه بوشهر و نیروگاههایی که بعدها ایجاد خواهد شد تولید کنیم.
 
وی ادامه داد: یک ضرب و تقسیم ساده نشان می دهد که تهیه سوخت سه درصد که با این هزینه کمرشکن تحریم ها در نطنز و فردو به دست می آید چقدر دارد تمام می شود. این سوخت می رود در بوشهر تبدیل به برق می شود و این برق کیلوواتی چقدر تمام می شود؟ این هزینه را مصرف کننده باید بدهد یا دولت باید بدهد. این هزینه وحشتناکی که ظرف 10 سال گذشته انجام دادیم برای سوخت سه درصد آیا راه اقتصادی تری نمی بود برای به دست آوردن آن؟ ولی وقتی پای منافع ملی کنار می رود و پای ایدئولوژی و سیاست وسط می آید دیگر شما نمی توانید صحبت از معادلات اقتصادی کنید و اینکه چه به خیر و صلاح ایران بوده است.
 
واکنش زیبا کلام به دادن مدال به فرمانده ناو وینسنس: زدن ایرباس ایرانی چی هست که به انجام دهنده آن مدال بدهند
 
این استاد دانشگاه با طرح این سوال که دلیل ما برای آمریکا ستیزی و علت 35 سال مرگ بر آمریکا چیست؟ عنوان کرد: در پاسخ به این سوال سه دسته دلیل برای اثبات حقانیت آمریکا ستیزی ارائه می شود. دسته اول دلایلی است که حقیقت دارد مثل دست داشتن آمریکا در کودتای 28 مرداد.
 
وی ادامه داد: دسته دوم دلایلی است که تحریف بوده و چیزی اتفاق افتاده ولی روایت نادرست است که می خواهید آمریکاستیزی تان را اثبات کند، مثل اینکه بارها گفته می شود که آمریکا به فرمانده ناو وینسنس که هواپیمای غیرنظامی ایران را مورد هدف قرار داده مدال داده است. من از شما سوال می کنم. شما رفتید خانه یک آدمی که اصلا نمی شناسید عکس پدرش را در لباس نیروی هوایی می بینید و یک مدال هم کنار قاب آویزان است. سوال می کنید که این مدال را به خاطر چه داده اند و می گویند که ایشان فرمانده فانتوم بوده و دو تا اتوبوس عراقی ها را که مسافر می برده از بغداد به بصره آنچنان زدند که پودر شد و این مدال را به خاطر آن دادند. آخر زدن ایرباس ایرانی چی هست که به انجام دهنده آن مدال بدهند. کدام شق القمری بوده است.
 
زیباکلام: نصف چیزهایی که در مورد آمریکا می گوییم دروغ است
 
این استاد دانشگاه تهران افزود: دسته سوم این دلایل دروغ است. رسما و علنا ما داریم دروغ می گوییم. نصف چیزهایی که در مورد آمریکا می گوییم دروغ است و نمی دانم یک مسلمان چطور دروغ می گوید؟ از کجا آوردیم که آمریکایی به صدام گفتند که به ایران حمله کند؟ واقعا اینطوری بوده؟
 
زیباکلام ادامه داد: یک مسئله اساسی تر آن است که آقای قدیری ابیانه، من و امثال من را هول می دهند به جایی که ما می گوییم دومرتبه برویم نوکر آمریکا شویم. ما کی این را گفتیم. مگر شما با روسیه رابطه دارید نوکر روسیه هستید.کی گفته اگر با کشوری رابطه داشته باشیم باید نوکر آن کشور شویم. من واقعا از استدلال ایشان تعجب می کنم. مطابق حرفی که قدیری ابیانه می زند 200 کشوری که در سازمان ملل هستند هیچ کدام مستقل نیستند چون هیچ کدام نمی گویند مرگ بر آمریکا. فقط جمهوری اسلامی ایران، کره شمالی، توبکو، جمهوری بنین و کوبا کشورهای مستقل دنیا و بقیه مزدور هستند. از نظر ایشان یا باید مستقل باشیم و بگوییم مرگ بر آمریکا و یا باید مزدور و نوکر آمریکا باشیم! این همان نکته ای است که من می گویم در این زمینه بحث منطقی فایده ای ندارد برای اینکه اساس منطق نیست، اساس منافع ملی ما نیست. اساس هویتی است که آمریکا ستیزی برای جمهوری اسلامی ایران به دنبال داشته است.
 
قدیری ابیانه: می خواهید آمریکا را به خاطر جنایتی که انجام داد تبرئه کنید؟
 
قدیری ابیانه در ادامه سخنان خود در پاسخ به اظهارات صادق زیباکلام گفت: یک جمله ای را ایشان گفتند که به نظر من خیلی مهم بود. گفتند بعضی ها یک موضعی را می گیرند و بعد دنبال ادله سازی برای آن هستند و این را به نظام نسبت دادند. من می گویم این کاری است که شما دارید انجام می دهید. کجا در ایران به یک فرمانده مدال داده شده که دو تا اتوبوس عراقی را زده است. جزء افتخارات نیروی هوایی این است که برخی خلبانان می گویند که ماموریت داشتیم یک پلی را بزنیم که ما دیدیم ماشین شخصی و اتوبوس در این مسیر تردد می کند که ما نزدیم و برگشتیم؛ بعد شما می آیید جعل می کنید. هدف از این جعل چیست؟ این است که آمریکا را به خاطر جنایتی که در پی زدن هوایپمای غیرنظامی ایران انجام داد تبرئه کنید. وگرنه کجا بوده فرمانده ایرانی که به خاطر زدن اتوبوس به او جایزه داده باشند.
 
قدیری ابیانه: کسانی هستند که می خواهند مملکت را به ایدز مبتلا کنند
 
وی ادامه داد: در بیماری ایدز گلبولهای سفید بدن دشمن شناس نیستند و حال مبارزه با دشمن را ندارند.کسانی که سعی می کنند ماهیت دشمن و دشمنی ها را پنهان کنند می خواهند این مملکت را خواسته با ناخواسته دچار ایدز کنند. مرگ بر آمریکا یعنی اینکه ما دشمن شناسیم و می دانیم ماهیت آمریکا چیست و دشمن ماست. ما حتی اگر درود بر آمریکا هم بگوییم در ماهیت دشمنی آمریکا تغییری ایجاد نمی کند کما اینکه مرسی درود بر آمریکا گفت ولی نظام مبتنی بر انتخابات در مصر یکسال دوام نیاورد به خاطر اینکه دشمن شناس نبودند.
 
این استاد دانشگاه در واکنش به سخنان زیباکلام مبنی بر هزینه های بالای انرژی هسته ای و نداشتن دستاوردی در این زمینه گفت: زمانی که قرار بود نفت ایران ملی شود سفیر انگلیس در سازمان ملل رفت و گفت "ملی شدن صنعت نفت ایران خطری است برای صلح و امنیت جهان". قبل از آن وقتی می خواستند نفت ما را غارت کنند گفتند این ماده بدبو چیست بدهید ما ببریم! اگر انرژی هسته ای فایده نداشت چرا آمریکا بیش از 100 مرکز هسته ای دارد، چرا فرانسه 70 درصد برقش را از این محل تامین می کند چرا همه کشورها دنبال انرژی هسته ای هستند. از کجا آوردید که ایران به برق هسته ای نیاز ندارد. هزینه تولید برق هسته ای یک چهارم برق فسیلی تمام می شود. ما اورانیوم داریم چرا برق هسته ای نداشته باشم؟ رادیو داروها از مواهب انرژی صلح آمیز هسته ای است و یک میلیون نفر از این موهبت استفاده می کنند.شما چطور در یک جمع دانشجویی مواهب انرژی هسته ای را زیر سوال می برید؟
 
قدیری ابیانه: چرا دشمنی های آمریکا را منکر می شوید؟
 
قدیری ابیانه ادامه داد:بله، ما برای دستیابی به انرژی هسته ای هزینه دادیم و اگر تحریم نمی کردند هزینه کمتری می دادیم. ولی ما هزینه ندهیم که ملتی باشیم خودمان را شهروند درجه دو بدانیم. ملتی که با چند هزار سال سابقه تمدنی و هزار و 400 سال سابقه اسلامی تسلیم مردمی شود که از گانگسترهای غرب بوده اند. شرافت ما ایرانی ها اجازه می دهد که امثال بوش و اوباما برای ما تعیین تکلیف کنند؟.
 
وی در پاسخ به اظهارات زیباکلام مبنی بر دروغ بودن اینکه آمریکایی های دستور دادند صدام به ایران حمله کند، نیز گفت: غربی ها صدام را تحریک کردند برای حمله به ایران، حمایت و پشتیبانی کردند. حداقل الان کتابهای خودشان درآمده است. پایگاههای "سی آی ای" در عراق مستقر بود و اطلاعات ماهواره ای را می داد که با ایران بجنگند، اینها را که خودشان نوشتند. چرا این دشمنی ها را منکر می شویم.
نظرات بینندگان