arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۹۴۶۰
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۲۳ - ۱۱ آذر ۱۳۹۲

استاندار: تهران جزو فقیرترین استان‌های کشور است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
استاندار تهران با اشاره به گزارش نهادهای مرجع درباره پایین بودن شاخص های برخورداری از اماکن تفریحی، ورزشی و فرهنگی، پایتخت کشور را جزو فقیرترین استان ها اعلام کرد و خواستار افزایش بودجه این استان شد.

به گزارش ایرنا، سید حسین هاشمی عصر دوشنبه بعد از برگزاری نشست شورای برنامه ریزی استان با اشاره به گزارش سازمان تجهیز و نوسازی مدارس استان در جمع خبرنگاران اعلام کرد: سرانه فضای فرهنگی استان تهران چه در حوزه فرهنگ و چه در حوزه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به ازای هزار نفر 12 متر مربع است درصورتیکه میانگین کشوری 45 متر مربع می باشد.

وی ادامه داد: در حوزه کتابخانه ها، مقدار سرانه برای هر هزار نفر در تهران نسبت به کل کشور 2 متر مربع در مقابل 25 متر مربع است و در حوزه سرانه فضای ورزشی روباز، این نسبت 264 متر مربع به 414 مترمربع است.

استاندار تهران، سرانه فضای ورزشی سرپوشیده استان تهران را نسبت به کل کشور برای هر هزار نفر، 84 مترمربع به 104 مترمربع و در حوزه سرانه پزشک نیز، سرانه تهران را 3 دهم نفر در مقابل چهار دهم نفر برای کل کشور عنوان کرد.

وی، تراکم دانش آموزی در کلاس در استان تهران را 27 و سه دهم و در کل کشور 23 و نه دهم و نسبت دانش آموز به معلم را در تهران 24 و چهار دهم و در کشور 23 و پنج دهم عنوان کرد.

هاشمی، تامین فضاهای آموزشی مورد نیاز مسکن مهر را یکی از معضلات بزرگ پایتخت عنوان کرد و گفت: 338 فضای آموزشی مورد نیاز مجتمع های مسکن مهر است که تامین آن نیازمند 473 میلیارد تومان است.

وی با اشاره به وجود چهار هزار و 900 کلاس دارای بخاری گازی در استان که نیازمند تبدیل به موتورخانه مرکزی برای ایمنی دانش آموزان هستند، افزود: لازم است وزارت مسکن و شهرسازی و خیرین برای تامین نیاز آموزشی مسکن مهر ورود کنند تا سازمان نوسازی و تجهیز مدارس بتواند وظیفه خود را در قبال ایمنی دانش آموزان با بودجه محدودی که دارد به خوبی انجام دهد.

استاندار تهران در پاسخ به سئوالی درباره دیدار سه شنبه شب خود با دکتر نوبخت معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهوری و همچنین مجمع نمایندگان استان تهران نیز گفت: ما خواهان اختصاص بودجه استان تهران بر اساس شاخص های کشوری هستیم.

وی ادامه داد: استان تهران بین 30 تا 40 درصد درآمدهای غیرنفتی و بیش از 50درصد سپرده های بانکی و بودجه اختصاصی استانداری ها را تامین می کند، اما بودجه آن حدود 6/3 درصد از بودجه کل است.
نظرات بینندگان