arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۹۵۰۲
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۲ - ۱۲ آذر ۱۳۹۲

وزیر ارشاد: در دولت قبل، "لیست سیاه" ناشران وجود داشت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تشریح روند طی شده 100 روز اخیر در حوزه کاری فرهنگی و هنری این مقطع را به عنوان گذار اهالی فرهنگ و ادب از دوره افسردگی توصیف کرد.
 
«علی جنتی» در گفت وگویی که در ویژه نامه صدمین روز دولت یازدهم ضمیمه روزنامه ایران درج شد با بیان امنیتی بودن فضای کار فرهنگی کشور در سال های گذشته تصریح کرد : اهتمام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در صد روز اخیر بر باز کردن فضا برای کار فرهنگی و هنری متمرکز بوده است .
 
وی ابراز رضایت کرد: بعداز دورانی که شاید بتوان از ان به عنوان دوران افسردگی هنرمندان نام برد یک روحیه نشاط و خرسندی در جامعه فرهنگی کشور پیدا شده است.
 
وی با ذکر اینکه ˈ فرهنگ در فضای آزاد رشد می کند نه در فضای بسته ˈ گفت: دراین مدت در جهت بازکردن فضا تلاش کرده اند تا هنرمندان احساس کنند می توانند با تکیه به خلاقیت های خود در حوزه های مختلف محصولات جدید خلق کنند.
 
 
 
** تغییر نگاه امنیتی به حوزه فرهنگ
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلام تغییر نوع نگاه امنیتی به فرهنگی در سطوح مختلف حاکمیتی را زمینه مهم تحولات 100 روز اخیر دراین عرصه عنوان کرد.
 
وی یادآوری کرد : نوع نگاه برخی از مدیران فرهنگی سابق به ناشران ، نویسندگان و هنرمندان امنیتی بود یا حداقل دستگاه های امنیتی به انها دیکته می کرده اند که اکنون این نوع نگاه به عرصه فرهنگی حتی در حوزه امنیتی هم دگر گون شده است.
 
وی از علل مهم حل و فصل برخی مسایل دراین مدت کوتاه را غالب بودن نگاه فرهنگی بر رویکرد و نگاه مدیران وزارت اطلاعات و به خصوص دیدگاه های فرهنگی وزیر اطلاعات عنوان کرد.
 
متولی دستگاه فرهنگی کشور با تصریح براینکه درصورت تداوم نگاه امنیتی سابق در مسیر تحول فرهنگی با موانع جدی روبرو می شدند گفت: درحال حاضر مدیران امنیتی و فرهنگی در یک مدار فعالیت می کنند.
 
**گشایش فضای تالیف و نشر کتاب
 
وی با تایید اینکه بیشترین انسداد و مشکل در سال های اخیر متوجه حوزه چاپ و نشر بوده نوید داد: نویسندگان داخل کشور هم اکنون هیچ ممنوعیتی برای چاپ کتاب های خود ندارند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: نویسندگان مقیم خارج از کشور هم برای تجدید چاپ آثار خود با مشکل مواجه نیستند.
 
 
 
** تحمیل محدودیت های سلیقه ای بر ناشران درگذشته
 
جنتی در تشریح وضعیت این حوزه تا قبل از دولت یازدهم به ملاقات با ناشرانی اشاره کرد که اکثرا تعلیق یاتعطیل شده بودند یا بدون اینکه پروانه آنها لغو شود محدودیت هایی برای آنها اعمال شده بود.
 
وی افزود: فهرست50 ناشر را دارد که به آنها گفته شده حق عرضه کتاب درنمایشگاه بین المللی را ندارند.
 
با ذکر اینکه چاپ آثار جمع کثیری از نویسندگان ممنوع بوده گفت: کافی بوده که اسم یک نویسنده روی جلد کتاب باشد تا کتاب به محاق بی افتد.
 
وی تصریح کرد: حتی کتاب های شماری از ناشران که کتاب های بسیار مفید ، خوب و در راستای منافع ملی جمهوری اسلامی و متناسب با فرهنگ کشور منتشر می کردند فقط بخاطر خود انتشارات و نام آنها ممنوع واز چرخه نشر خارج می شد تا جاییکه برخی از کتاب های این ناشران را به جای حوزه فرهنگی به حراست تحویل دادند.
 
وی در خصوص بلاتکلیفی این کتاب ها و یا وجود انها در ˈ لیست سیاهˈ خاطر نشان کرد : حدود 400عنوان کتاب بدون مجوز در ارشاد بود که بعضی از آنها کاملا رد شده بودند و برخی بلاتکلیف بودند فقط به این خاطر که توسط ناشرانی در لیست سیاه قرار داشتند منتشر شده بودند .
 
وی افزود: این کتاب ها عمدتا در حوزه های داستانی ، رمان ، تاریخ ، ادبیات ، عرفان و حوزه کودک ونوجوان بوده اند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از گلایه های ناشران را برخورد و تفسیر سلیقه ای کارشناسان وزارت از قانون عنوان کرد .
 
وی با ذکر اینکه براساس برداشتی که در گذسته وجود داشت ناشر حق ندارد کتاب غیر قابل چاپ به ارشاد ارائه کند تصریح کرد: محکومیت و تعلیق برخی ناشران به این علت بوده که درخواست مجوز برای تعدادی کتاب داشته اند که همه انها غیر قابل انتشار تشخیص داده شده اند.
 
وی تاکید کرد: : نفس ارائه کتاب به ارشاد که نباید و نمی تواند باعث تعلیق شود این برخورد سلیقه ای با قانون است .
 
 
 
** اهتمام به رفع تعدیل تنش در عرصه سینما
 
جنتی به تلاش های ماه های اخیر برای رفع تنش ها با فعالان حوزه سینما اشاره کرد و در تشریح فضای سینما کشور در آغاز دولت یازدهم گفت: حدود یک سال ونیم خانه سینما را بسته بودند و سعی داشتند جمع جدیدی را به عنوان خانه سینمای 2 سازماندهی کنند و با دادن امتیازهایی آنها را درمقابل خانه سینمای قبلی قرار دهند.
 
وی افزود: با هردو گروه مذاکره کرده تا متقاعد شوند که وزارت ارشاد گرایش خاصی نسبت به هیچ گروه خاصیچه آن هایی که در خانه سینما تعطیل شده جمع شده و چه انهایی که قرار بود خانه سینمای 2 را راه اندازی کنند ندارد .
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: بعداز نشست های مکرر، به این اجماع رسیدندکه بخشی از اساسنامه را در مجمع عمومی فوق العاده اصلاح کرده و بعد هم از همه سینماگران ثبت نام و مجمع عمومی تشکیل و هیات مدیره ای انتخاب کنند که نماد سینماگران کشور باشد.
 
وی توضیح داد: بخش اول این کار انجام شده و باید در قسمت دوم انتخابات برگزار و هیات مدیره تشکیل شود.
 
 
 
** تاثیر اهتمام به تنش زدایی و در عرصه سینما
 
وی یا یادآوری رفع انسداد و بازگشایی خانه سینما و فضای مناسب خلق شده در بین سینماگران خاطر نشان کرد: در آیین روز ملی سینما از حدود 850 سینماگر دعوت شده بود اما حدود دو هزار نفر دراین مراسم شرکت کردند و با ارسال طوماری به رییس جمهوری رضایت خودرا از فضای ایجاد شده اعلام کردند.
 
وی درمورد هماهنگی و همپوشانی نظرات وی و رییس جمهوری گفت : تاکنون موردی یاد ندارد که دکتر روحانی مورد خاصی اشاره یا پیگیری کرده باشند به عنوان مثال مطرح نشده که فلان آلبوم موسیقی یا فلان کتاب منتشره ایراد داشته یا نباید مجوز می دادی و یا حتی سفارش کنند که به کتابی مجوز دهید.
 
 
 
** نوع چالش ها و تقابل های موجود در مسیر اعتلا فرهنگی
 
جنتی در خصوص اصلی ترین چالش ها ومقاومت هایی که طی این مدت فعالیت با انها مواجه بوده اظهار داشت : یک بخش ان از طرف رسانه هایی است که اصولااین فکر را نمی پسندند یا با این دولت میانه ای ندارند انها برایشان مهم نیست که حرفی می زنند حق هست یا نه برای انها مهم این است که با ان مخالفت کنند.
 
وی افزود: بخش دیگر چالش ها براساس جریان سازی همین نوع رسانه ها با تحت تاثیر قرار دادن برخی از نمایندگان مجلس شکل می گیرد ، رسانه های جریان ساز اطلاعات کذب یا تحریف شده را در اختیار برخی سیاسیون قرار می دهند و چیزی را می سازند و براساس ان در باره دیگران قضاوت می کنند.
 
وی به عنوان نمونه به برخی حواشی مربوط به قتل و انتقال جنازه نوازندگان ایرانی در امریکا اشاره کرد که در انها ادعا شده بود وزارت ارشاد 100 میلیون نومان برای انتقاد اجساد این هنرمندان به ایران متقبل شده است ˈ خبری که از اساس دروغ بود.ˈ
 
وزیر ارشاد افزود: گاه برخی موارد را تحریف می کنند مثال اینکه در مورد تک خوانی خانم هاسوال می شود که دراین خصوص فتوای برخی مراجع را بیان کرده که ˈ تک خوانی خانمها اگر مفسده برانگیز نباشد اشکالی ندارد .ˈ
 
 
 
**ارتقا مراودات فرهنگی بین المللی
 
وی بر ارتقا مراودات فرهنگی و هنری ایران با جهان تاکید کرد و اینکه باید از ظرفیت وتوان حدود 80 نمایندگی فرهنگی ایران در خارج کشور دراین زمینه بهره گرفت.
 
وی با تاکید بر لزوم ˈحضور فعال و حساب شدهˈدر نمایشگاه های خارجی خاطرنشان کرد: در جریان سفر خود به دوحه با گلایه وزیر فرهنگ قطر مواجه شده که ناشران ایرانی با کتاب های به زبان فارسی در نمایشگاه شرکت کرده اند که خوانندگان انها بسیار محدود است.
 
جنتی اضافه کرد : گاهی برخی نهادها کتاب هایی خاص در نمایشگاه های خارجی عرضه می کنند که ˈ حساسیت زاˈ است.
 
وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین بر عرضه مناسب آثار سینمایی و موسیقیایی به عنوان تجلی های برجسته فرهنگ و هنر ایرانی هم در خارج و هم در داخل کشور تاکید کرد.
 
*ضرورت ارتقا کیفی مطبوعات کشور *
 
جنتی دراین گفت وگو به کاستی های کیفی عرصه مطبوعات کشور اشاره کرد و گفت: در مجموع روزنامه های کشور را به حیث کیفیت حتی در سطح برخی مطبوعات منطقه نیز نمی بیند.
 
وی افزود: مطبوعات جهان به سرعت به سمت جامع نگری و پوشش تخصصی و کارشناسانه حوزه های مختلف حرکت می کنند و حتی ستون نویس ثابت روزانه دارند که ˈ ما هم این نگاه جامع و کارشناسانه را به طور نسبی داریم اما هنوز فاصله ها باقی است.
 
جنتی با اشاره به حضور و جایگاه مناسب مطبوعات تخصصی که رویکردی متناسب به اطلاع رسانی و نیز تحلیل های مناسب دارند تصریح کرد : درایران مطبوعات سیاسی را بیشتر مورد پسند است و تحلیل های مناسب کمتر دیده می شود.
 
وی در پاسخ به این سوال که ˈ چقدر روزنامه ها منبع موثقی برای خبر ˈ می دانید؟ گفت: روزنامه ها هنوز مرجعیت خبری خودرا حفظ کرده اند اما خبرنگاران برخی مطبوعات دچار تکرار شده اند .
 
وی با ذکر اینکه روزنامه ها به لحاظ ویرایشی و ادبی نیازمند ارتقا هستند تاکید کرد : خبرنگاران باید اموزش های تکمیلی دریافت کنند .
 
 
 
** واگذاری امور به بخش خصوصی
 
وی با ذکر لزوم کاهش تصدیگری دولت به عدم اجرای این قانون اشاره کرد و گفت : با وجود این شعار که کارها باید به بخش خصوصی واگذار شود اما در عمل در دوره قبل فکر کنترل دولت بر تمام کارها وجود داشته است .
 
وزیر ارشاد افزود: اگرچه اصل 44 واگذاری امور به بخش خصوصی را الزامی کرده است اما عملا واگذاری ها به دستگاه های عمومی و یا شبه دولتی انجام شده است .
 
وی معتقد است : آنچه که به بخش خصوصی واقعی واگذار شده حدود پنج درصد بوده و با تسامح شاید واگذاری به بخش خصوصی و نیمه خصوصی در حد 15 درصد شده است.
 
وی تاکید کرد : باید به تدریج این وابستگی ها را از بین ببریم تا بخش خصوصی بتواند روی پای خود بایستد برخی سینماگران ˈمی گویند که شما برای ما محدودیت ایجاد نکنید کمک مالی هم نمی خواهیم و خودمان اجرا می کنیمˈ.
 
وی تصمیم به واگذاری و منتقل کردن امور اجرایی به بخش خصوصی و بازبینی برخی از موارد که در حوزه فیلم و کتاب توقیف شده را تایید کرد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال توضیح داد: به تمام مباحث مربوط به سیاست خصوصی سازی و دیگر مباحث یک تبصره جدی وارد است که دنبال ولنگاری ، بی بندوباری و آزادی مطلق و پشت سر گذاشتن و دور زدن قانون نیستند.
 
وی افزود: سعی این است که در حوزه کتاب ، مطبوعات ، سینما و دیگر امور هنری طبق قانون عمل کنند محدودیت های قانونی را اعمال می کنند ولی سلیقه ای عمل کردن را قبول ندارند آنچه که منطبق با قانون باشد حق انتشار و نمایش دارد ، معیار قانون است.
نظرات بینندگان