arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۹۵۷۶
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۶ - ۱۲ آذر ۱۳۹۲

ظریف: نباید در سایه کابوس هسته‌یی زندگی کنیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر این که باید بپذیریم که می‌توانیم دیدگاه‌های خود را به شرایط بین‌المللی تحمیل کنیم، گفت: نباید اجازه دهیم که در سایه کابوس هسته‌یی زندگی کنیم.
 
به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف بعدازظهر سه‌شنبه در جمع دانشجویان دانشگاه تهران حاضر شد و به تبیین سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌یی کشورمان با 1+5 پرداخت.
 
این سخنرانی با استقبال بسیار دانشجویان این دانشگاه روبه‌رو شد و از ساعاتی قبل از این سخنرانی، سالن محل این نشست، سراسر جمعیت بود.
 
دانشجویان در بین سخنرانی ظریف، وی را بارها تشویق کردند.
 
وزیر امور خارجه با بیان این که سیاست خارجی عرصه کنش‌گری است، گفت: باید پیچیدگی‌های عرصه سیاست خارجی را بشناسیم. سیاست خارجی عرصه سپید یا سیاه نیست. روابط بین‌الملل طیفی از خاکستری است.
 
ظریف اظهار کرد: ما در سیاست خارجی می‌توانیم روش بهتر را انتخاب کنیم و یا این که با تصمیمات نادرست کشور را به قهقهرا بکشانیم. می‌توانیم با تصمیمات درست به سمت صلح و امنیت جهانی برویم و یا به تصمیمات غلط مبنای امنیت بین‌المللی را بر ناامنی ناشی تسلیحات کشتار جمعی بگذاریم. ما انسان‌ها هستیم که این تصمیم‌ها را می‌گیریم. نظام بین‌الملل این تصمیم‌ها را به ما تحمیل نمی‌کند. ما باید بپذیریم که می‌توانیم دیدگاه‌های خود را به شرایط بین‌المللی تحمیل کنیم.
 
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: نباید اجازه دهیم که به ما بگویند شرایط بین‌المللی این است و ما مجبوریم در سایه کابوس هسته‌یی زندگی کنیم.
 
به گزارش ایسنا، این اظهارات ظریف با تشویق حاضران روبه‌رو شد.
 
او با تاکید بر ضرورت خودباوری و دوری از خودبزرگ‌بینی و خود کوچک‌بینی گفت: خودباوری سمت پیروزی در سیاست خارجی است. باور به مردم، توانمندی‌های کشور و استقلال و این که در این کشور به عنوان تنها کشور خاورمیانه مردم خود آینده‌شان را تامین می‌کنند برای ما قدرت ایجاد می‌کند. وقتی این قدرت را باور کردیم، از مذاکره نمی‌ترسیم. آن‌هایی از مذاکره می‌ترسند که دچار خودکم‌بینی هستند و فکر می‌کنند ضعیف هستند و قدرت مردم را باور ندارند.
 
دانشجویان از این اظهارات ظریف با تشویق‌های مکرر خود استقبال کردند.
 
ظریف ادامه داد: آن‌هایی از مذاکره می‌ترسند که آمریکا و رژیم صهیونیستی را ابر قدرت می‌دانند و فکر می‌کنند در مقابل آمریکا نمی‌شود ایستادگی کرد.
نظرات بینندگان