arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۳۹۸۸۱
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۶ - ۱۴ آذر ۱۳۹۲

روزنامه نگار آمریکایی به کنگره چه توصیه ای کرد؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ˈجیم لوبˈ روزنامه نگار آمریکایی گفت که نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد اکثریت پاسخ دهندگان موافق توافق هسته ای ژنو هستند و از کنگره می خواهند که درعین کنترل دقیق پایبندی ایران به توافق، امکان دستیابی به توافق دائمی را از بین نبرد.

به گزارش ایرنا، لوب در تازه ترین یادداشت خود در پایگاه خبری تحلیلی ˈلوبلاگˈ نوشت: نتایج نظرسنجی جدیدی که توسط موسسه تحقیقاتی ˈهارتˈ با بیش از چند دهه تجربه در خصوص گرایش های سیاست خارجی و سیاست کنگره آمریکا، از رای دهندگان آمریکایی درباره توافق هسته ای ژنو با ایران انجام شده است چند نکته را به وضوح نشان می دهد:

1- بین 37 تا 57 درصد از پاسخ دهندگانی که به گفته خودشان ˈاندکیˈ درباره توافق ژنو شنیده بودند، با آن موافق بودند. این نتیجه به نتایج نظرسنجی های انجام شده توسط شبکه ˈسی ان انˈ و ˈواشنگتن پستˈ که ماه گذشته انجام شد، نزدیک است. وقتی به آنها درباره مبانی اولیه توافق اطلاع داده شد، درصد موافقان افزایش یافت و به 63 درصد رسید. گفتنی است این حمایت مرزهای حزبی و ایدئولوژی را هم پشت سر گذاشته است به طوری که 45 درصد از موافقان خودشان را جمهوری خواه، 47 درصد محافظه کار و 48 درصد ˈطرفدار پروپا قرص اسراییلˈ معرفی کرده اند.

2- پاسخ دهندگان از کنگره خواسته اند پایبندی به توافق را کنترل کند، اما آن را تخریب یا متوقف نکند یا در هر صورت، مذاکره برای دستیابی به توافق دائمی را به خطر نیاندازد. امید آن می رود که سناتور ˈمنندزˈ و ˈشومرˈ دمکرات هایی که به نظر می رسد بیش از سایرین به وضع تحریم های جدید علیه ایران علاقه دارند، این پیام را دریابند.

بیش از دوسوم کسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده اند، چنین دیدگاهی دارند و فقط 21 درصد از آنها معتقدند که کنگره باید برای وضع تحریم های اقتصادی جدید علیه ایران اقدام کند حتی اگر چنین اقدامی، توافق با ایران را از بین ببرد یا مذاکره برای دستیابی به توافق دائمی را به خطر بیندازد.

3- شرکت کنندگان در نظرسنجی از قانون گذارانی که از حمله نظامی برای تخریب تاسیسات هسته ای ایران حمایت می کنند و یا با مذاکره با ایران مخالف اند، چندان پشتیبانی نخواهند کرد. اندکی بیش از یک چهارم از افراد حاضر در این نظرسنجی، گفته اند که عقیده این دسته از نمایندگان، مطلوب و مورد حمایت آنهاست و در حدود 2 برابر این عده گفته اند که اتخاذ چنین موضعی از سوی نمایندگان، مطلوب آنها نیست.

4- عقیده کسانی که در نظرسنجی شرکت کرده بودند درباره وضع تحریم های اقتصادی بیشتر علیه ایران نیز تقریبا شبیه به عقیده آنها در مورد سوال قبلی بود. وقتی از افراد پرسیده شد که اگر نمایندگان آنها خواهان اعمال تحریم های اقتصادی بیشتر علیه ایران باشند، چه واکنشی نشان خواهند داد، 31 درصد گفتند که از این موضع استقبال می کنند، 46 درصد گفتند که این اقدام مطلوب آنها نیست و بیش از نیمی از آنها گفتند که این کار اقدام ˈبسیار نامطلوبیˈ است. بین 26 تا 48 درصد از پاسخ دهندگانی که طرفدار جمهوری خواهان بودند گفتند که اگر نمایندگان آنها خواهان اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران باشند، از آنها حمایت می کنند. اما بین 16 تا 64 درصد از طرفداران دمکرات ها و 28 تا 49 درصد از کسانی که خود را مستقل معرفی می کردند، وضع تحریم های بیشتر را مطلوب نمی دانستند.

5 - اکثریت قابل توجهی از شرکت کنندگان در نظرسنجی (70 درصد) مخالف حمله به تاسیسات هسته ای ایران بودند، 50 درصد از پاسخ دهندگان؛ به شدت مخالف بودند و فقط در حدود 22 درصد با این کار موافق بودند.

به نوشته این پایگاه خبری تحلیلی، نظرسنجی مذکور از 26 نوامبر( پنجم آذر) تا اول دسامبر(دهم آذر)، انجام گرفته است.

موسسه تحقیقاتی «هارت» که یکی از معتبرترین موسسات تحقیقاتی در آمریکا می باشد در این نظرسنجی تلفنی نظر 800 نفر را درباره توافق هسته ای ژنو جویا شده است که اظهار کرده اند قطعا یا به احتمال قوی در انتخابات بعدی آمریکا شرکت می کنند. 41 درصد شرکت کنندگان خود را هوادار حزب دمکرات و 35 درصد طرفدار جمهوری خواهان معرفی کرده اند.

نظرات بینندگان