arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۰۳۵
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۰۹ - ۱۶ آذر ۱۳۹۲

قدیمی ترین DNA جهان بازیابی شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دانشمندان موفق شدند قدیمی ترین دی ان ای جهان را از استخوان ران یک فسیل 400 هزار ساله بازیابی و قطعه دیگری از پازل تکامل را تکمیل کنند.
 
به گزارش ایرنا از پایگاه خبری دیلی میل، این دی ان ای متعلق به یک انسان اولیه (hominins) است که آن ها را (Homo) می نامند.
 
دانشمندان با استفاده از یک تکنیک پیشرفته این دی ان ای باستانی را بازیابی و توالی ژنوم آن را که بسیار تخریب شده بود،تعیین کردند. آنها توانستند ژنوم میتوکندری (mt) را از تنها دو گرم پودر استخوان تعیین کنند.
 
این یافته جدید در نشریه (Nature) منتشر شده است.این موجود در یک غار زیرزمینی در شمال اسپانیا یافت شده است و شباهت های بسیاری با دنیسووان ها (Denisovans) دارد . دنیسووان ها گروهی از نئاندرتال های آسیایی هستند که قدمتی 700 هزار ساله دارند.
 
در ابتدا گروهی از محققان به سرپرستی دکتر ماتیاس مایر انسان شناس تکاملی از موسسه ماکس پلانک در لایپزیک آلمان با همکاری پروفسور خوان لوئیس آرسواگا از دانشگاه کامپلوتنس مادرید با استفاده از این تکنیک توانستند قدمت یک فسیل خرس از این غار را که پیش از این 100 هزار سال تخمین زده شده بود، تا 300 هزار سال پیش بینی کنند.
 
بعد از این موفقیت، محققان استخوان های ران (hominin) را از دورن غار نمونه برداری کردند. آنها پس از استخراج دی ان ای و تعیین توالی ژنوم میتوکندری، آن را با نئاندرتال ها، دنیسووان ها، انسان های و میمون های امروزی مقایسه کردند.
 
دکتر مایر در این مورد گفت: با توجه به قدمت دنیسووان ها و ویژگی های نئاندرتال ها، انسان اولیه به احتمال زیاد به هر دو گروه مرتبط است.احتمال دیگر این است که ژن از یک گروه به گروه دیگر و یا اجداد آنها وارد شده است.
 
به گفته محققان این مطالعات جدید درک انسان را از ژنتیک تکامل انسان به دوره پلیستوسن میانه (Middle Pleistocene) می رساند.
 
ژنوم میتوکندری تنها می تواند از مادر به فرزندان منتقل شود و تولید انرژی مورد نیاز سلول را بر عهده دارد.
 
محققان در حال حاضر با تمرکز بر بازیابی دی ان ای از افراد بیشتری از این غار و همچنین دی ان ای هسته ای در مرکز سلول که بیوشیمی زنده سلول را نشان می دهد به دنبال یافتن تکه های بیشتری از پازل تکامل انسان هستند.

نظرات بینندگان