arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۰۶۷
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۳ - ۱۶ آذر ۱۳۹۲

توافق ژنو اروپایی‌ها را از تحریم سفر به ایران خارج کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 اروپا پس از توافق ژنو از خواب بیدار شده و دوباره به ایران فکر می‌کند. افزایش تقاضا برای سفر به ایران در همین مدت کوتاه به حدی زیاد شده که رییس جامعه‌ی تورگردانان ایران با یقین، از افزایش 30 درصدی ورود گردشگران خارجی به ایران در سال 2014 میلادی خبر می‌دهد.

تقریبا از سال 2009 میلادی با پررنگ شدن موضوع انرژی هسته‌ای ایران و انتشار اخباری مغایر با واقعیت‌های موجود و همچنین گسترش موج ایران‌هراسی در رسانه‌های غربی و البته طرح گزینه‌ی جنگ علیه ایران‌، برخی دولت‌های اروپایی به اتباع خود درباره‌ی امنیت ایران و سفر به این کشور هشدارهایی دادند، پیام‌های هشداردهنده‌ای که تا همین چند وقت پیش و حتی تا یک روز پیش از به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران با گروه 1+5 در ژنو نیز ادامه داشت؛ اما با این حال برخی کشورها هم مثل انگلیس بودند که پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران و البته قبل از آغاز مذاکرات ژنو، سیاست‌های نرم‌تری را در پیش گرفتند و دست‌ کم این اخطار و هشدارها را از سایت وزارت خارجه‌ی خود حذف کرد‌ند، اگرچه این پیام‌های هشداردهنده هنوز هم در سایت وزارت خارجه‌ی برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی دیده می‌شود‌.

با همه‌ی این‌ها، فضای مثبت مذاکرات ژنو تا حدی گردشگران و فعالان این صنعت در اروپا و آمریکا را نسبت به این اخطارها و هشدارها بی‌تفاوت کرد آن‌چنان که اکنون برخی از آن‌ها بدون توجه به آن تبلیغات کذب درباره‌ی اوضاع امنیتی ایران‌، دوباره نام کشورمان را به فهرست مقاصد سفر خود اضافه کرده و حتی تصمیم گرفته‌اند سال نو میلادی را هم در ایران بگذرانند.

البته این موج هنوز آنقدر گسترده و فراگیر نشده‌، ولی با این حال گردشگران برخی کشورهای اروپایی را از تحریم سفر به ایران خارج و نگرانی آن‌ها را درباره‌ی وضع امنیتی ایران تا حدی کم کرده است.

ابراهیم پورفرج - رییس جامعه‌ی تورگردانان ایران - با بیان این‌که آژانس‌های گردشگری اروپایی گفت‌وگوهای جدی‌تری را با ایران آغاز کرده‌اند‌ اظهار کرد: در چند سال گذشته، بسیاری از شرکت‌های گردشگری اروپایی سعی می‌کردند ارتباط‌ شان را با ما قطع نکنند و فقط جویای احوال داخل کشور بودند و هیچ برنامه‌ی جدی برای سفر به ایران نداشتند؛‌ اما حالا پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات ژنو، آن‌ها با برنامه و جدی پای میز مذاکره آمده‌اند‌، این تقاضاها نشان می‌دهد سال 2014 میلادی با 30 درصد رشد در ورود گردشگران خارجی بویژه اروپایی مواجه باشیم.

او ادامه داد: در سال‌های گذشته، اروپایی‌ها به گذراندن تعطیلات ژانویه (سال نو میلادی) در ایران خیلی تمایل نشان نمی‌دادند؛‌ ولی امسال گردشگران زیادی قرار است این تعطیلات را در ایران بگذرانند.

به گفته‌ی پورفرج، ایتالیایی‌ها بیشترین تقاضا را برای سفر به ایران داشته‌اند و در این مدت کوتاه درخواست آن‌ها حدود 50 درصد بیشتر شده است.

وی همچنین درباره‌ی گردشگران فرانسوی که در این چند سال میزان تقاضای آن‌ها برای سفر به ایران در مقایسه با سایر کشورها‌ کاهش چشمگیری‌ یافته بود، به خبرنگار ایسنا گفت: شرایط فرانسه نیز بهتر از قبل شده، ولی باید منتظر برقراری ثبات بود. درباره‌ی گردشگران آمریکایی هم وضعیت مشابهی وجود دارد، اما در کل، درخواست از اروپا افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.

سیروس اعتمادی - دیگر عضو جامعه‌ی تورگردانان ایران - که بیشتر با بازار اروپا در ارتباط است نیز درباره‌ی تأثیر مذاکرات ژنو بر ورود گردشگران خارجی‌، به خبرنگار ایسنا‌ گفت: بعد از توافق ژنو خیلی‌ها به این باور رسیدند که ایران با دنیا آشتی کرده برای همین، حجم تقاضاها افزایش یافته است‌ مثلا بازاری مثل فرانسه‌ که قبلا میزان درخواست از آن برای سفر به ایران تقریبا به صفر رسیده بود‌ حالا دوباره آژانس‌های گردشگری‌اش، ایران را به فهرست مقاصد سفر خود اضافه کرده‌اند.

وی اظهار کرد: ما اکنون از آژانس‌هایی در اروپا تقاضای سفر به ایران داریم که سال‌ها بود رابطه‌شان را با بازار ایران قطع کرده و حتی نام کشورمان را از فهرست مقاصدشان حذف کرده بودند‌. توافق ژنو باعث شد اروپایی‌هایی که سال‌ها علاقه‌مند بودند به ایران سفر کنند‌، اما شرایط مهیایی نداشتند به آرزوی خود برسند و حتی تعطیلات سال نو را در کنار ایرانی‌ها و در کشور ما بگذرانند.

او همچنین به تحول در بازارهای آسیایی نیز اشاره کرد و افزود: از همکارانم که در بازار آسیا فعالیت می‌کنند شنیده‌ام گروه‌های بزرگی از گردشگران چینی قرار است به ایران سفر کنند.

محمدابراهیم ابراهیمی نیز که یک عضو دیگر جامعه‌ی تورگردانان ایران است با اشاره به افزایش درخواست‌هایی که پس از برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران و بویژه بعد از نتیجه‌ی مذاکرات ژنو‌ گرفته است به خبرنگار ایسنا‌ گفت: در همین مدت کوتاه پس از مذاکرات ژنو‌، فقط 30 گروه بزرگ از کشور یونان برای سفر به ایران درخواست داده‌اند این تقاضاها از لهستان، آلمان و مخصوصا ایتالیا همچنان در حال افزایش است.

وی ادامه داد: اروپایی‌ها در سال‌های گذشته کمتر برای گذراندن تعطیلات سال نو میلادی یا تابستان در ایران تمایل نشان می‌دادند‌؛ ولی حالا با تحول قابل توجهی در این درخواست‌ها مواجهیم. اگر اوضاع سیاسی کشور به ثبات بیشتری برسد حتما این میزان تقاضا بیشتر هم خواهد شد.

ابراهیمی، مدیر آژانس گردشگری است که چندی پیش هم در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا از رد کردن درخواست‌های سفر به ایران به‌دلیل افزایش تعداد تقاضاها که متناسب با ظرفیت امکانات داخل کشور نبود، خبر داده و گفته بود: به‌دلیل کمبود امکانات در بخش اقامت و با توجه به این‌که از همین حالا برخی هتل‌ها برای چندماه آینده اعلام تکمیل ظرفیت کرده‌اند مجبور شده‌ایم به برخی تقاضاها پاسخ رد بدهیم.

حسین احمدی، تورگردان دیگری است که از تأثیر توافق ژنو روی تصمیم گروهی از اروپایی‌ها و آمریکایی‌های مقیم در کشورهای همسایه‌ی ایران و حوزه‌ی خلیج فارس برای سفر به ایران با خبرنگار ایسنا سخن گفت و بیان کرد: آنچه مقامات اروپایی و آمریکایی از توافق ایران و گروه 1+5 در ژنو می‌گویند‌ تفسیر خودشان است، تقاضا برای سفر به ایران در همین مدت کوتاه نشان می‌دهد مردم دنیا از این توافق خوشحال‌اند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر درخواست‌های زیادی از اروپایی‌ها، کانادایی‌ها و آمریکایی‌هایی که در کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس کار می‌کنند یا در آنجا ساکن هستند دریافت می‌کنم، علاقه‌مندان سفر به ایران در همه جای دنیا هستند، اما نزدیکی راه و ارزانی سفر باعث شده این گروه که بیشتر در شرکت‌های نفتی و ساختمانی کشورهای حوزه خلیج فارس کار می‌کنند، زودتر به علاقه‌ی خود برسند. این یک اتفاق مثبت است که آن‌ها در میان کشورهای اطراف که امکانات و خدمات مناسب‌تری هم دارند‌ ایران را برای سفر کردن ترجیح داده‌اند.

شوق سفر در اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها برای آمدن به ایران به گوش مقامات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز رسیده است که انتظار یک تحول آماری را در صنعت گردشگری ایران می‌کشند؛‌ ولی یک نگرانی هم وجود دارد که به کمبود امکانات و خدمات گردشگری بویژه در هتل و حمل و نقل مربوط می‌شود و می‌طلبد که متولی دولتی در حوزه‌ی گردشگری برای حل این مسأله تا تبدیل نشدن به یک چالش بزرگ‌، وارد عمل شود و در تعامل با هتلداران‌، آژانس‌داران و شرکت‌های حمل و نقل، کشور را مهیای میزبانی کند تا این فرصت از دست نرود مانند آنچه هنگام برابری نرخ ارز و رقابتی شدن قیمت سفر به ایران رخ داد و آنقدر این موضوع در حاشیه‌ی تبلیغات سیاسی علیه ایران قرار گرفت و متولیان گردشگری کشور آنقدر نسبت به این اتفاق، بی‌تفاوت بودند و درباره‌ی آن تبلیغ و اطلاع‌رسانی نکردند که کمتر گردشگری متوجه شد ایران هم کشور ارزانی شده است و حالا که اوضاع در سوریه، مصر و بحرین چندان مساعد نیست می‌تواند مقصد جایگزین مناسبی باشد.

انتهای پیام
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان