arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۱۰۵
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۴ - ۱۵ آذر ۱۳۹۲

پاسخ موسویان به دو نماینده کنگره: میخواهم ثابت کنم اشتباه می کنید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روز گذشته ، کنفرانسی در مورد  خاور میانه وسوریه   در دانشگاه جان هاپکینز آمریکا در واشینگتن برگزار شد. مارک راجرز از کنگره آمریکا گفت تحریمها علیه ایران موثر بوده و باید تشدید شود تا زمانیکه کل غنی سازی ایران تعطیل شود.کریستوفر هولند نماینده دیگر گنگره نیز گفت تحریمها موثربوده و ایران را به پای میز مذاکره کشانده اما تا تعیین تکلیف توافق نهایی نباید تحریم جدید کرد.

به گزارش انتخاب ؛ حسین موسویان نیز که در این نشست حضور داشت، در سخنرانی خود گفت هردو نماینده کنگره اشتباه میکنند.در واقع این دو نماینده دو طرز تفکر موجود در کنگره را عرضه کردند و لذا میخواهم ثابت کنم کنگره آمریکا اشتباه می کند. سطح و ضرفیت غنی سازی ایران بعد از تحریمها چند برابر شد.

وی افزود: گزارشهای آژانس نشان میدهد که بعد از تحریم غنی سازی از 3/5% به 20% و سانتریفیوژها از 3000 به 19000 رسید.پس برعکس ادعای کنگره ،تحریمها موجب توسعه برنامه هسته ای ایران شد در حدیکه به نقطه غیر قابل بازگشت رسید.اما طرز تفکر دوم هم در کنگره آمریکا اشتباه میکند.چون چهارچوبی که ایران در نوامبر 2013 پذیرفت همان چهارچوبی است که ایران در مارس 2005 و قبل از تحریمها پیشنهاد کرد.اما علت اصلی توافق اخیر تغییر موضع آمریکا بود و نه ایران. در 2005 آمریکا غنی سازی در ایران را خط قرمز میدانست اما در 2013 بمب هسته ای را خط قرمز دانست.لذا غنی سازی ایران را پذیرفت و معامله انجام شد.
نظرات بینندگان