arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۱۳۸
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۷ - ۱۶ آذر ۱۳۹۲

سعید لیلاز: خائنان به دنبال سرپوش‌گذاری بر دزدی‌هایشان هستند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تحریم‌های اقتصادی شاید سالیان درازی است که توسط کشورهای غربی و خصوصا آمریکا برای کشورمان تعریف شده است. اما تشدید تحریم‌ها به نحوی که آثار آن به وضوح در سفره‌های مردم دیده شود هدیه‌ای است که اصولگرایان با دولت احمدی‌نژاد به خانه‌های ملت آوردند. اما حال که دولت اعتدال برای کاهش آن‌ها تلاش می‌کند، برخی عملکردشان را در کارشکنی در این فرآیند تعریف کرده‌اند. در این رابطه سلام نو گفتگویی با سعید لیلاز، کارشناس مسائل اقتصادی و فعال اصلاح‌طلب انجام داده که در ادامه می‌خوانید.
 
به گزارش سلام نو،سعید لیلاز در این رابطه گفت: در زمان تحریم، همواره گروه‌هایی هستند که از فرصت تحریم‌ها استفاده کرده و شرایط تحریم برای آن‌ها یک وضعیت خوب تعریف می‌شود. در شرایط فعلی هم که صحبت از لغو تحریم‌ها و بهبود روابط بین الملل وجود دارد، این افراد که خود را بازندگان لغو تحریم‌ها می‌دانند نسبت به آن واکنش منفی نشان می‌دهند.
 
درگیری افراطیون با غرب مبنای ایدئولوژیک ندارد
 
مدیر مسئول روزنامه توقیف شده سرمایه به «سلام نو» گفت: در حقیقت مواضع سیاسی این افراد همواره بر مبنای منافع مادی تعریف می‌شود. من به هیچ عنوان اعتقاد ندارم که کسی هدف ایدئولوژیکی را در بحث تحریم‌ها داشته باشد. موضوع برقراری و یا عدم برقراری رابطه با آمریکا نیز به هیچ عنوان بحثی اعتقادی نیست.
 
لیلاز افزود: هم موافقین و هم مخالفین لغو تحریم‌ها به دنبال تامین منافع خود و یا گروه‌هایی هستند که از لحاظ اجتماعی آن‌ها را نمایندگی می‌کنند. در حقیقت هیچ کدام از احزاب و جریانات سیاسی به خودی خود اصالتی ندارند و هرکدام از آن‌ها نمایندهٔ طبقهٔ سیاسی و اقتصادی خود هستند و در راستای تامین منافع طبقهٔ خود تلاش می‌کنند.  
 
خائنان به دنبال سر پوش گذاری بر دزدی‌هایشان هستند
 
این فعال اصلاح‌طلب ادامه داد: بنده همواره گفته‌ام که بزرگ‌ترین عیب و خیانتی که در بحث تحریم‌ها صورت گرفت آن بود که دولت بی‌کفایتی‌های خود را پشت عنوان تحریم‌ها مخفی می‌کرد. اکنون هم علت اصلی مخالفان لغو تحریم‌ها پوشش نهادن بر دزدی‌ها و بی‌کفایتی‌هایشان است. آن‌ها به دنبال تمدید رانت‌ها و تحکیم وضعیت مناسب اقتصادی خود هستند که به برکت تحریم‌ها نصیبشان شده بود.
 
دولت به دنبال واردات کالاهای سرمایه‌ای باشد
 
این کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به این سوال که آیا تا کنون دولت جلساتی را برگزار کرده تا از دیدگاه‌های اقتصادی کارشناسان بهره بگیرد گفت: اساسا کسی که صاحب نظرات ویژه و بزرگ باشد به دنبال برگزاری جلسه با دولت نباید باشد. هم اکنون نیز افکار بزرگی در دولت به دنبال خروج از بحران هستند و من هم از طریق رسانه‌ها و هم از طریق دیدار‌هایی که با مسئولین رخ می‌دهد پیشنهاد‌های خود را به دولت ارائه می‌کنم.
 
وی توضیح داد: پیشنهاد من به دولت آن است که اگر تحریم‌ها لغو شود منابع آزاد شده از طریق آن را برای واردات کالا‌های سرمایه‌ای مصرف کند، نه برای خرید کالا‌های مصرفی. ماباید بر مبنای اتکا بر توان داخلی به دنبال حل مسائل و مشکلات کشورمان باشیم.
 
دولت باید این داروی تلخ را میل کند
 
لیلاز ادامه داد: جز اصلاح قیمت انرژی هیچ راه حل دیگری برای درمان اقتصاد کشورمان وجود ندارد و دولت باید با تمام سختی‌هایش این داروی تلخ را میل کند تا از شرایط کنونی اقتصادی خارج شویم.
نظرات بینندگان