arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۲۱۳
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۰ - ۱۷ آذر ۱۳۹۲

رییس جمهور افغانستان عازم تهران شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 ˈحامد کرزیˈ رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز (یکشنبه) برای دیدار و گفت وگو با دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، کابل را به مقصد تهران ترک کرد.
 
به گزارش ایرنا صبح امروز (یکشنبه) حامد کرزی در صدر یک هیات عالی رتبه در سفر یک روزه به تهران قصد دارد در خصوص علاقه مندی های دو طرف با مقامات جمهوری اسلامی ایران گفت وگو کند.
 
ایران و افغانستان با حدود هزار کیلومتر مرز مشترک به سب پیوندها و پیوستگیهای مذهبی، فرهنگی، نژادی، زبانی، تاریخی و جغرافیایی دارای بیشترین و بهترین زمینه های روابط و همکاری هستند.
 
دو کشور به دلایل بسیاری همواره مورد توجه یکدیگر بوده اند که رویکرد سیاست خارجی تهران – کابل و سفرهای متعدد مقامهای دو کشور به پایتختهای یکدیگر، بیانگر تمایل تهران و کابل برای ارتقای بیش از پیش و گسترده روابط دو کشور در همه زمینه هاست.
 
مقامهای بلندپایه ایران و افغانستان در ده سال گذشته بارها از کابل و تهران بازدید کرده اند. در جریان این بازدیدها، دهها موافقتنامه در بخشهای مختلف ازجمله در اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و بهداشتی به امضا رسیده است.
 
پیوندها و پیوستگی های کتمان ناپذیر فرهنگی، سیاسی، جغرافیای و اقتصادی ایران و افغانستان، همواره دولت و مردم این دو کشور را به همکاری تنگاتنگ با یکدیگر ترغیب و مشتاق کرده است.
 
قرابت فرهنگی ایران و افغانستان، روابط دو کشور را فراتر از ملاحظات سیاسی و اقتصادی قرار داده و با استقبال گرم مردمی نیز مواجه شده است، از این رو با اشتراکات فرهنگی بین ایران و افغانستان، روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری دو کشور هر روز در حال گسترش بیشتری است.
 
مقامهای ایران بارها اعلام کرده اند که استراتژی ایران مبتنی بر توسعه ثبات و امنیت در منطقه، خصوصاً با همسایگان و با تأکید بر افغانستان بوده و منافع ایران در افغانستان در پرتو ثبات و امنیت این کشور است.
نظرات بینندگان