arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۲۲۴
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۱ - ۱۷ آذر ۱۳۹۲

"نه گفتن" در برابر درخواست‌ دیگران رفتار غیرمودبانه‌ای نیست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 یک روانپزشک کودک و نوجوان با اشاره به اینکه " نه گفتن" به درخواست دیگران یکی از موقعیت‌های دشواری است که افراد در زندگی با آن مواجه می‌شوند، اظهار کرد: "نه گفتن" کار غیرمودبانه‌ای نیست اما برخی اشخاص بدلیل نگرانی از سرزنش یا طرد شدن از بیان آن و مخالفت با دیگران خودداری می‌کنند.
 
دکتر جواد محمودی قرائی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه انسان از همان دوران کودکی در موقعیت‌های دشوار بی‌شماری قرار می‌گیرد و این موضوع با بزرگتر شدن روزبروز افزایش می‌یابد، گفت: پس گرفتن وسیله‌ای که به عنوان قرض به کسی داده‌ایم، بیان احساسات و نیازهای خود به دیگران همچنین واکنش نشان دادن در برابر فرد پرخاشگر از جمله این موقعیت‌ها به شمار می‌رود.
 
وی با بیان اینکه "نه گفتن به درخواست دوستان" معمولا یکی از شرایط دشواری است که افراد در زندگی با آن مواجه می‌شوند، اظهار کرد: یکی از سخت‌ترین کارها برای بسیاری از مردم "نه گفتن" است، به‌طوری‌که موقعیت‌هایی وجود دارند که ما قصد مخالفت با آن را داریم، اما بیان این واژه‌ی ساده برایمان دشوار است. در واقع اغلب اوقات افراد نگرانند که با گفتن این کلمه، دیگران آنها را سرزنش کرده و یا طرد نمایند.
 
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه روش‌های مختلفی برای "نه گفتن" وجود دارد که در موقعیت‌های مختلف می‌توان از آنها استفاده کرد، ادامه داد: در این شرایط باید رو راست و صادق با فرد مخاطب برخورد کرد؛ به‌طوری‌که بتوان نظر خود را به شکل کاملا مؤثر بیان کرد، باید به خاطر داشت این گونه رفتار کردن به هیچ عنوان بی‌ادبانه نیست.
 
محمودی قرائی یادآور شد: افرادی که پاسخ منفی دادن به درخواست دیگران برای آنها سخت است باید ابتدا این مساله را با فردی که قصد مخالفت کردن با وی را دارند، در میان بگذارند و سپس با توضیح مختصری به مخاطب خود "نه" بگویند.
 
عذرخواهی و مطرح کردن تمام دلایل ما برای "نه گفتن" به دیگران ضرورتی ندارد
 
وی با اشاره به اینکه لازم نیست تمام دلایل خود برای "نه گفتن" را به مخاطبتان بگویید، تصریح کرد: هنگام انجام این کار عذرخواهی کردن از فرد مقابل ضرورتی ندارد و اگر نمی‌خواهید کاری را انجام دهید همین که بگوئید "نه" کافی است.
 
این فوق تخصص کودک و نوجوان جرات‌مندی و شهامت داشتن را از جمله مهارت‌هایی دانست که یادگیری اصول آن برای همه افراد حتی از سنین کودکی ضرورت دارد و در پایان خاطرنشان کرد: باید با خودمان صادق باشیم، اینکه بخواهیم خودمان را گول بزنیم و در موقعیت‌های دشوار نتوانیم واکنش مناسب نشان دهیم و مرتب عذاب بکشیم، کاری غلط است که باید در انجام آنها تجدیدنظر کنیم.
نظرات بینندگان