arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۲۵۱
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۴ - ۱۷ آذر ۱۳۹۲

تعیین تعرفه های درمانی 93 براساس قیمت تمام شده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تغییر ملاک تعیین تعرفه های درمانی خبر داد و گفت: تاکنون تعرفه های درمانی براساس افزایش میزان درصد سالانه تعیین می شد اما برای سال 93، این تعرفه ها براساس قیمت تمام شده خدمت محاسبه خواهد شد.
 
دکتر ˈمحمد حاجی آقاجانیˈ روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این تصمیم در شورای عالی بیمه اتخاذ شده است و براساس آن قرار است تا پایان ماه جاری ، قیمت تمام شده خدمات پزشکی و درمانی در مراکز درمانی و بیمارستانی مانند خدمات ویزیت و هتلینگ (تخت روز) براساس همین روش در کارگروه زیرمجموعه شورای عالی بیمه محاسبه شود.
 
وی خاطرنشان کرد: قیمت این خدمات در جلسه دی ماه شورای عالی بیمه به تصویب نهایی خواهد رسید.
 
معاون وزیر بهداشت در پاسخ به این سووال که آیا محاسبه تعرفه های درمانی براساس قیمت تمام شده موجب افزایش سهم پرداختی مردم خواهد شد، گفت: براساس لایحه بودجه دولت، اعتبارات بیمه سلامت ایرانیان تا 67 درصد رشد پیدا کرده است بنابراین بار افزایش تعرفه های درمانی به دوش مردم منتقل نخواهد شد.
 
حاجی آقاجانی با تاکید براینکه بیمه ها عهده دار هزینه های خدمات درمانی خواهند بود، تصریح کرد: براساس برنامه ریزی های انجام گرفته ، شورای عالی بیمه، وزارت بهداشت و وزارت رفاه به طور جدی به دنبال کاهش سهم پرداخت مردم در هزینه های درمانی هستند.
 
وی در پاسخ به این سووال که تعرفه های درمانی تا چه حد افزایش پیدا می کنند، یادآور شد: پیش از این تعرفه های درمانی هر سال بین 10 تا 20 درصد افزایش پیدا می کرد که تعیین آن طبق این روش، مبنای علمی و محاسباتی نداشته است و صرفا براساس بودجه بیمه ها افزایش می یافت که موجب غیرواقعی شدن قیمت خدمات و کاهش کیفیت خدمات درمانی می شد.
 
معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: اما اکنون نمی توان گفت که تعرفه ها تا چه میزان افزایش پیدا می کنند چراکه ابتدا باید قیمت تمام شده آن محاسبه شود؛ این تصمیم بزرگ منجر به ارتقای کیفیت خدمات درمانی خواهد شد.
 
حاجی آقاجانی یادآور شد: قیمت تمام شده یک شب بستری در بیمارستان دولتی ، 127 هزار تومان است اما اکنون در ازای آن فقط 47 هزار تومان پرداخت می شود ؛ بدیهی است که این مساله در کیفیت ارایه خدمات اعم از تعداد پرستار، غذا و ملحفه تاثیر منفی دارد و با واقعی شدن تعرفه ها، کیفیت این خدمات به نحو چشمگیری ارتقا خواهد یافت.
 
اکنون مردم 70 درصد هزینه های درمانی را پرداخت می کنند.
نظرات بینندگان