arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۲۷۱
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۵ - ۱۷ آذر ۱۳۹۲

قیمت رهن و اجاره مسکن در تهران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
این روزها تعداد آن دسته از واحدهای مسکونی در بازار رهن و اجاره که از «شرایط تبدیل» برخوردار است به طور چشمگیری افزایش یافته است.

به گزارش دنیای اقتصاد، اعلام «قابلیت تبدیل شرایط پرداخت اجاره‌بها» از سوی موجران امتیاز مثبتی برای مستاجران است که حاصل از نبود تقاضا در بازار و همچنین رکود در بازار معاملات رهن و اجاره است.

البته این موضوع تنها مزایای رکود در بازار اجاره نیست زیرا علاوه بر این مستاجران در این وقت از سال می‌توانند واحدهای دلخواه خود را با نرخ‌های منصفانه‌تری اجاره کنند، چراکه در شرایط این چنینی بازار اجاره، قدرت چانه‌زنی متقاضیان بیش از تابستان است.

معمولا مالکان آپارتمان‌های اجاره‌ای در 6 ماهه ابتدای سال یک کلام هستند و توجه به خواسته مستاجران ندارند، اما همان طور که اشاره شد به دلیل بی‌رونقی بازار اجاره واحدهای مسکونی در بخشی از نیمه دوم سال، مستاجران برای تخفیف گرفتن در میزان پرداخت نرخ اجاره موفق‌تر خواهند بود.

در حال حاضر شواهد در بازار اجاره مسکن نشان می‌دهد عده‌ای از مالکان در فایل آگهی اجاره واحدشان اعلام می‌کنند که واحد خود را با شرایط رهن کامل یا ودیعه و اجاره ماهانه به متقاضی عرضه می‌کنند، البته انتخاب نحوه پرداخت اجاره‌بها به عهده مستاجر است. 

در خیابان ولیعصر در محدوده پارک ساعی واحدی به متراژ 75 متر مربع، با شرایط 78 میلیون تومان رهن کامل اما با قابلیت تبدیل شدن به بازار عرضه شده است.

از سوی دیگر، برخی از موجران که تصمیم دارند از مستاجرشان اجاره‌بها را به‌صورت ودیعه و اجاره ماهانه دریافت کنند به متقاضی این وعده را می‌دهند که آنها مختار هستند ودیعه و اجاره ماهانه را متناسب با یکدیگر کم و زیاد کنند.

برای مثال: یک واحد 55 متری در خیابان شهرزیبا با شرایط 15 میلیون تومان ودیعه و 500 هزار تومان اجاره ماهانه به بازار اجاره معرفی شده است، اما مالک عنوان کرده است که نرخ اجاره‌بهای تعیین شده قابل تبدیل است.

البته ناگفته نماند که تعداد این دسته از مالکان در برابر موجرانی که حاضرند رهن کامل را به ودیعه و اجاره ماهانه تبدیل کنند، کمتر است.

نظرات بینندگان