arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۳۶۸
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۰۹ - ۱۸ آذر ۱۳۹۲

روز آخر برای نجات جان ملوان ایرانی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
خانواده شهريار، ملوان ايراني به گروگان گرفته شده توسط دزدان دريايي سومالي و مسوولان وزارت امور خارجه فقط يك روز ديگر براي آزاد كردن او مهلت دارند. دزدان دريايي سومالي 9 روز قبل در تماس با خانواده اين ملوان تهديد كردند فقط 10 روز ديگر صبر مي‌كنند و روز 10 دسامبر (فردا) ملوان ايراني را خواهند كشت.

شهريار علي‌آبادي سرملوان ايراني، شهريور ماه سال 89 در حالي كه سوار بر كشتي آلبدو از خليج عدن عبور مي‌كرد توسط دزدان دريايي سومالي به گروگان گرفته شد. اين كشتي علاوه بر شهريار 22 خدمه ديگر از كشورهاي پاكستان، مالزي و هند نيز داشت كه گروگانگيران در تماس با خانواده‌هاي شان از آنان ميليون‌ها دلار باج خواهي كردند. با گذشت چند ماه از دزديده شدن كشتي آلبدو مقامات كشور پاكستان كه نگران اتباع‌شان بودند طي مذاكره با دزدان دريايي حاضر شدند براي آزادي 9 گروگان‌شان ميليون‌ها دلار بپردازند. به اين ترتيب گروگان‌هاي پاكستاني آزاد شدند اما 14 ملوان ديگر همچنان در اختيار دزدان دريايي بودند.

دزدان هرازگاهي با خانواده ملوان‌ها تماس گرفته و با تهديد از آنها باج خواهي مي‌كردند. هرچند مقامات وزارت خارجه از همان ابتدا تلاش‌هاي گسترده‌يي را براي آزاد كردن شهريار آغاز كردند اما تلاش‌هايشان توفيق چنداني نداشت. چندي قبل كشتي كه ملوانان در آن نگهداري مي‌شدند غرق شد و در اين حادثه چند نفر ديگر از آنان كشته شدند.

با اين حال شهريار توانست با شنا كردن خودش را نجات دهد اما وقتي به ساحل رسيد دزدان دريايي بار ديگر او را به اسارت گرفتند.

حالا سه سال و نيم از به اسارت درآمدن اين هموطن‌مان مي‌گذرد. او در اين مدت شرايط سختي را گذرانده است. دزدان دريايي براي تحت فشار قرار دادن خانواده شهريار حيوانات وحشي را به جان او مي‌انداختند و در چنين شرايطي با خانواده‌اش تماس مي‌گرفتند تا او از خانواده‌اش كمك بگيرد. او پيش از سفر همراه با نامزدش پاي سفره عقد نشسته و قرار بود بعد از بازگشت از سفر زندگي مشتركشان را آغاز كنند. سفري كه تاكنون بيشتر از سه سال طول كشيده است.


مهلت 10 روزه
هفته گذشته دزدان دريايي بار ديگر با خانواده شهريار تماس گرفتند. شهريار در حالي كه به‌شدت شكنجه مي‌شد به مادرش گفت گروگانگيران او را به مناطق جنگلي برده و گفته‌اند فقط تا روز 10 دسامبر او را نگه مي‌دارند و بعد از آن معلوم نيست چه بلايي به سرش بيايد. او كه گريه مي‌كرد از مادرش حلاليت طلبيد و درخواست كرد همه تلاش‌ها براي نجاتش انجام شود.


آخرين تلاش‌ها براي نجات ملوان ايراني
به دنبال اين تماس مقامات وزارت امور خارجه بار ديگر براي نجات شهريار به تكاپو افتادند. رحيمي، رييس اداره هماهنگي انجمن‌هاي دوستي وزارت امور خارجه كه مسوول رسيدگي به اين پرونده است درباره آخرين تلاش‌هاي انجام شده براي نجات اين هموطن‌مان به «اعتماد» گفت: وزارت امور خارجه از همه توان و ظرفيت خود براي نجات اين ملوان استفاده مي‌كند.

وي ادامه داد: از همان ابتدا در وزارت خارجه اقدامات وسيعي براي نجات اين جوان آغاز شد اما به دليل اينكه سومالي دولتي ندارد، امكان تماس با گروگانگيران وجود ندارد. با اين حال ما از همه ظرفيت‌ها وتوان مان در كشورهاي همجوار سومالي استفاده خواهيم كرد.

رحيمي ادامه داد: در نخستين گام در تلاشيم تا مهلتي كه اعلام شده تمديد شود اما در ادامه سعي مي‌كنيم با انجام رايزني اين تبعه كشورمان را نجات دهيم. مسوول مستقيم اين پرونده درباره علت طولاني شدن اين ماجرا گفت: اين موضوع دلايل مختلفي دارد از جمله اينكه اين كشتي با پرچم كشور مالزي در آب‌هاي آزاد حركت مي‌كرد و هيچ اسكورتي نداشت. همانطور كه مي‌دانيد در سال‌هاي اخير به دنبال راهزني‌هاي دريايي و ناامني در برخي مناطق آب‌هاي آزاد كشتي‌هاي ايراني اسكورت مي‌شوند تا خطري آنها را تهديد نكند اما اين كشتي فاقد هرگونه حمايتي بود. رحيمي ادامه داد: از چند ماه قبل همكارانم در وزارت خارجه به طور جدي روي اين موضوع كار مي‌كنند و در تلاشيم هر چه سريع‌تر مقدمات آزادي اين هموطن‌مان را فراهم كنيم.


روز و شب به فكر شهريارم هستم
در همين حال مادر شهريار به «اعتماد» گفت: از روزنامه اعتماد براي پيگيري وضعيت پسرم تشكر مي‌كنم.

به دنبال همين پيگيري‌ها از وزارت امور خارجه با من تماس گرفتند و گفتند در تلاشند تا جان پسرم را نجات دهند و او را از دست دزدان دريايي آزاد كنند. وي كه اميدوار‌تر از قبل بود ادامه داد: در اين مدت مقامات وزارت كشور تلاش زيادي كرده‌اند كه اميدوارم به زودي به نتيجه برسد. اميدوارم اين مشكل براي هيچ كس پيش نيايد.

پسرم زماني كه به اسارت دزدان دريايي درآمد 26 ساله بود. تازه مي‌خواست تشكيل زندگي دهد كه اين اتفاق افتاد. از آن روز تا حالا من يك روز خوش نداشته‌ام. روز و شب به فكر شهريارم هستم و او را از خدا مي‌خواهم. چند شب قبل وقتي پسرم تماس گرفت حال خوشي نداشت. مدام فرياد مي‌زد و گريه مي‌كرد. او گفت گروگانگيران گفته‌اند به آخر خط رسيده و ديگر صبر نمي‌كنند.

بر اساس آنچه كه دزدان دريايي سومالي در آخرين تماس‌شان اعلام كرده‌اند روز 10 دسامبر (سه‌شنبه) سرنوشت نامعلومي در انتظار ملوان ايراني است. خانواده شهريار اميدوارند اقدامات وزارت خارجه در آخرين روزها به نتيجه برسد و او نجات پيدا كند.

منبع: اعتماد
نظرات بینندگان