arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۳۸۹
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۱ - ۱۸ آذر ۱۳۹۲

وزارت بهداشت: صنایع غذایی نمک محصولات خود را کاهش دهند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


 مسوول گروه کاهش عوامل خطرزای تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: این وزارتخانه از صنایع مختلف غذایی خواسته در فرمولاسیون مواد غذایی حاوی نمک خود بازنگری کرده و آن را به حداقل برسانند. 
 
دکتر ˈحامد پورآرامˈ روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: سرانه مصرف نمک بر اساس محاسبات تولید نمک در کشور ، 10 تا 15 گرم در روز برای هر فرد است درحالیکه میزان استاندارد سرانه نمک براساس آمار سازمان جهانی بهداشت، پنج گرم است؛ این به آن معنا است که ایرانی ها بیش از دو برابر متوسط جهانی نمک مصرف می کنند. 
 
وی با بیان اینکه در وزارت بهداشت برای کنترل مصرف نمک در کشور برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت متعددی تدوین شده است، خاطرنشان کرد: هم اکنون وزارت بهداشت توانسته است میزان نمک غلات حجیم شده تولیدی صنایع را از 5/2 به یک و نیم درصد کاهش دهد که رقم قابل توجهی است. 
 
مسوول گروه کاهش عوامل خطرزای تغذیه وزارت بهداشت، گفت: همچنین این وزارتخانه توانسته نمک موجود در دیگر محصولات غذایی تولیدی صنایع از جمله چاشنی ها را کاهش دهد. 
 
پورآرام یادآور شد: صنایع در محصولات غذایی خود از دو نوع نمک طعم دهنده و نمک نگهدارنده استفاده می کنند که در مورد نمک طعم دهنده می توانند آن را با طعم دهنده هایی مانند سبزی ها و در مورد نمک نگهدارنده می توانند آن را با نگهدارنده های ایمن ، جایگزین کنند.
نظرات بینندگان