arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۵۶۸
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۶ - ۱۹ آذر ۱۳۹۲

واردات نوشابه‌های رژیمی و روغن‌های ترانس‌دار ممنوع می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: به دنبال آن هستیم تا در چارچوب سیاست‌های شورای عالی سلامت واردات نوشابه‌های رژیمی و روغن‌های اسید چرب ترانس‌دار را ممنوع کنیم.
 
به گزارش فارس، رسول دیناروند در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه واگذاری بخشی از اختیارات سازمان غذا و دارو به نظام‌ پزشکی در جمع خبرنگاران گفت: سیاست ما ممنوع کردن واردات محصولات مضر سلامت است و در عین حال از آنجایی که میزان مصرف شکر و نمک در محصولات غذایی بالاست، بنا داریم تا این موضوع را در شورای عالی سلامت در چارچوب سیاست‌های سلامت‌محور پیگیری کنیم تا در صورت تصویب اجرا شود.
 
وی ادامه داد: اکنون یکی از مشکلات ما مصرف زیاد روغن جامد در خانواده‌هاست و همچنین مصرف نمک دریافتی در رژیم غذایی مردم دو برابر استاندارد مجاز است.
 
وی گفت: همچنین در صورت تصویب این موارد بلافاصله از تاریخ مشخصی واردات نوشابه‌های رژیمی را ممنوع خواهیم کرد ولی برای آنکه واردکنندگان و تولیدکنندگان متضرر نشوند، طی یک بازه زمانی یک تا 4 ساله اجازه خواهیم داد تا به مرور روغن‌های اسید چرب ترانس‌دار در داخل خط تولیدشان حذف و اصلاح شود.
 
رئیس سازمان غذا و دارو همچنین در مورد تأمین کمبود شیرخشک در سطح داروخانه‌ها، گفت: از مجموع 33 قلم شیرخشک موجود در کشور، 4 یا 5 قلم کمبود دارند که در دو ماه اخیر دو قلم آن تامین شده و 3 قلم دیگر نیز که شیرخشک‌های خاصی هستند، با کمک سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر تأمین خواهد شد.
 
وی همچنین در مورد پوشش بیمه‌ای داروهای صعب‌العلاج گفت: به دلیل برخی نگرانی‌هایی که بیمه‌ها دارند،‌ هنوز تفاهمنامه لیست سوم بیمه‌ای داروهای بیماران صعب‌العلاج اجرایی نشده، چرا که بیمه‌ها می‌ترسند این مسئله به صورت تعهدات بیمه‌ها باقی بماند و بودجه آن تامین نشود. در حالی که از مجموع 1200 میلیارد تومان مابه‌التفاوت نرخ ارز 700 میلیارد آن پرداخت شده و در عین حال مابه‌التفاوت نرخ ارز در حوزه دارو در بودجه سال 93 هم لحاظ شده است و بیمه‌ها باید معادل آن به مردم خدمات بدهند.
 
رئیس سازمان غذا و دارو به وضعیت بازرسی از داروخانه‌ها اشاره کرد و گفت: تا پیش از امضای تفاهمنامه با سازمان نظام پزشکی بازرسی از داروخانه‌ها بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی بود که هر یک دو بازرس بیشتر نداشتند و قطعاً آن طور که می‌خواستیم بازرسی‌ها انجام نمی‌شد و امیدواریم از این پس این مسئله بهتر انجام شود.
نظرات بینندگان