arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۷۶۵
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۱ - ۲۱ آذر ۱۳۹۲

230 میلیون کودک در جهان شناسنامه ندارند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


 صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) روز چهارشنبه اعلام کرد که در زمان حاضر 230 میلیون کودک زیر پنج سال در جهان فاقد شناسنامه بوده و در نتیجه از همه حقوق اجتماعی محروم هستند.

 به گزارش ایرنا، ˈگیتا رائو گوپتاˈ معاون مدیر کل یونیسف با ارائه گزارشی و با یادآوری این مطلب که نزدیک به یک سوم از کودکان زیر پنج سال در جهان از داشتن شناسنامه محروم هستند، اظهار داشت: شناسنامه وسیله ای است که جوامع امروزی از طریق آن هویت اشخاص را به رسمیت می شناسند و بر اساس آن ملزم به فراهم ساختن خدمات اجتماعی از جمله بهداشت و آموزش و پرورش برای این افراد هستند.

وی با اشاره به این که در سال گذشته تنها 60 درصد از زاد و ولدها در سراسر جهان به طور رسمی و از طریق صدور شناسنامه به ثبت رسیده اند، افزود: حتی 14 درصد از همین افرادی که تولد آنها به ثبت می رسد، فاقد شناسنامه اند.

معاون مدیرکل یونیسف تأکید کرد: بر اثر این نقیصه، درصد زیادی از کودکانی که از استعداد های فوق العاده ای برخوردارند از ورود به جامعه و تقویت استعداد های خود و سود رسانی به جامعه محروم می مانند.

خانم گوپتا در این گزارش، هزینه های سنگین در برخی کشور ها، موانع فرهنگی و ترس از تبعیض و نابرابری را از دلایل عمده محرومیت 230 میلیون کودک جهان از داشتن شناسنامه ذکر کرد و خواستار حمایت و همیاری سازمان ملل برای مقابله با این مشکل در کشور هایی که چنین نارسایی هایی در آن وجود دارد، شد.
نظرات بینندگان