arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۸۳۴
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۸ - ۲۱ آذر ۱۳۹۲

حمله پلیس ترکیه به تجمع دانشجویان کرد دانشگاه ازمیر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 پلیس ترکیه با حمله به محوطه دانشگاهˈ اگه ˈ شهر ˈ ازمیرˈ شماری از دانشجویان کرد را دستگیر کرد.

  به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری ترکیه، شماری از دانشجویان کرد این دانشگاه در اعتراض به کشته شدن سه نفر از اکراد در درگیری های هفته جاری در مناطق کردنشین ترکیه اقدام به تجمع در این دانشگاه کرده بودند.

پلیس ترکیه با ورود به محوطه دانشگاه اگه با ماشین های آب پاش به متفرق کردن دانشجویان پرداخت و بیش از ده نفر از آنان را بازداشت کرد.

تنش در مناطق کردنشین ترکیه زمانی اوج گرفت که پلیس این کشور جمعه گذشته دو معترض را در تظاهرات این مناطق به ضرب گلوله از پای درآورد .

شمار کشته شدگان کرد در اعتراضات اخیر ترکیه روز گذشته به سه نفر رسید.

منابع پزشکی در ترکیه روز چهارشنبه اعلام کردند که یک تظاهرکننده 25 ساله کرد دیگر که در درگیری های شنبه گذشته با پلیس ترکیه در منطقه کردنشین جنوب شرق این کشور از ناحیه سر زخمی شده بود، امروز در بیمارستان جان خود را از دست داد.

ˈیمال توپچوˈ در پی اصابت یک نارنجک اشک آور به سرش که پلیس ضد شورش برای پراکنده کردن معترضان در شهر ˈیوکسک اواˈ (جنوب شرق ترکیه) شلیک کرده بود، برای مداوا به شهر ˈوانˈ در شرق ترکیه اعزام شده بود.

صدها نفر از مخالفان کرد ترکیه عصر یکشنبه گذشته نیز با برگزاری تظاهراتی در شهر دیاربکر کشته شدن دو معترض کرد را محکوم و علیه دولت ˈرجب طیب اردوغانˈ شعار دادند.

تظاهرکنندگان که در شهر دیاربکر بزرگترین شهر کردنشین ترکیه تجمع کرده بودند، کشته شدن دو معترض کرد را محکوم کردند.

در جریان درگیرهای اخیر مناطق کردنشین ترکیه، پنج پلیس و سه نفر از تظاهرکنندگان زخمی شدند.

شهر استانبول نیز شنبه گذشته شاهد تظاهرات ضد دولتی در اعتراض به کشته شدن دو معترض کرد بود.
نظرات بینندگان