arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۸۹۶
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۶ - ۲۲ آذر ۱۳۹۲

سفر کرزاي به هند براي گفتگو درباره توافق امنيتي با امريکا

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : خبرگزاری فرانسه از دهلی نو در گزارشی به قلم پتراتاپ چاکراوارتی می نویسد:
حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان روز جمعه با مقامات بلند پایه هند دیدار و گفتگو می کند ؛ مذاکراتی که واشنگتن امیدوار است دهلی نو بتواند کرزای را به امضای توافقی ترغیب کند که امکان حضور نیروهای امریکایی را در خاک افغانستان پس از سال 2014 میسر سازد.
حامد کرزای قرار است در آغاز سفر خود به هند با مانموهان سینگ نخست وزیر و سلمان خورشید وزیر امور خارجه این کشور ملاقات کند.
وی همچنین با شماری از مقامات بلند پایه تجاری و دانشجویان در این کشور دیدار و گفتگو خواهد داشت.
حامد کرزای روابط نزدیکی با دهلی نو دارد ، کشوری که بسیار مشتاق است اطمینان یابد خروج حدود 75 هزار نیروی ناتو تحت رهبری امریکا در پایان سال 2014 از افغانستان موجبات فراهم کردن زمینه بازگشت طالبان به قدرت را در کابل فراهم نخواهد کرد.
هند دو میلیارد دلار برای کمک به بازسازی افغانستان ارائه کرده است و انتظار می رود حامد کرزای در دیدار خود با مقامات هند خواستار دریافت حمایت بیشتر از جمله کمک های نظامی شود.
شیدا ام عبدلی سفیر افغانستان در دهلی نو اخیرا در مصاحبه با خبرنگاران گفت رئیس جمهور افغانستان قرار است در این سفر مقامات بلند پایه هند را از آن چه که در افغانستان در جریان است ، مطلع کند.
وی در مصاحبه با تراست هند گفت کرزای قرار است درباره سه موضوع مهم - مذاکرات افغانستان درباره توافقنامه امنیتی دوجانبه با امریکا ، روند صلح و نیز روند انتقالی - با مقامات هند گفتگو کند.
حامد کرزای گفته است این توافقنامه تنها پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ماه آوریل می تواند امضا شود. این موضع وی خشم مقامات و قانونگذاران امریکایی را برانگیخت و هشدار دادند اگر کرزای این توافقنامه را تا پایان سال امضا نکند ، به طور کامل از این کشور خارج خواهند شد.
یکی از مقامات بلند پایه امریکا این هفته در کمیته سنای کشورش گفت امیدوار است هند بتواند حامد کرزای را به امضای این توافق نامه ترغیب کند.
جیمز دوبینز نماینده ویژه امریکا در افغانستان و پاکستان تاکید کرد دیدار حامد کرزای از هند می تواند کاملا موثر باشد چرا که وی روابط خوبی با دولت هند دارد.
حامد کرزای در آخرین سفر خود به دهلی نو در ماه مه گذشته گفت خواستار دریافت کمک و حمایت نظامی است که امیدوار است دهلی نو به کابل ارائه دهد.
وزارت امور خارجه هند از ارائه جزییات بیشتر در این خصوص سر باز زد اما برخی رسانه های محلی گزارش دادند فهرست کمک هایی که کرزای خواستار دریافت آنها است ، مهمات ، تسلیحات کوچک ، هواپیما و توپخانه های سبک و سنگین را شامل می شود.
هند همواره بر تعهد خود برای کمک به برقراری ثبات در افغانستان تاکید کرده است. روزنامه ایندین اکسپرس هند اخیرا نوشت دولت دهلی نو برای تقویت حمایت نظامی خود از کرزای برای مقابله با رقیبش پاکستان کاملا حق دارد.
این روزنامه در ادامه نوشت در حالی که دهلی نو باید به دقت عواقب منطقه ای ارائه تسلیحات به کابل را سبک و سنگین کند ، نمی تواند خطراتی را که از تحرکات ارتش پاکستان در افغانستان پس از سال 2014 منشا خواهد گرفت ، نادیده انگارد.
ام کی بهادراکومار سفیر سابق هند در کابل نیز پیشتر اعلام کرد انتظار می رود کرزای در دهلی نو مورد استقبال گرم قرار گیرد اما هشدار داد وی نباید انتظار داشته باشد که به همه خواسته هایش پاسخ داده شود.
نظرات بینندگان