arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۰۸۹۸
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۷ - ۲۲ آذر ۱۳۹۲

رئیسی: ملت ایران حتی یک گام در مقابل دشمن عقب نشینی نخواهد کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : -معاون اول قوه قضاییه گفت: ملت بزرگ ایران در موضع حق خواهی، عدالت خواهی، مقاومت در راه هدف، دشمن شناسی و دشمن ستیزی هرگز حتی یک گام در مقابل دشمن عقب نشینی نخواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران اظهار داشت: موضوع هسته ای مساله بسیار مهم و اساسی است.عزیزانی که در حوزه دیپلماسی تلاش می کنند، حرکت و اخلاص و صفای آنها مورد توجه است؛ به نام نظام سخن می گویند و مذاکره می کنند.

وی افزود: اما نکته ای که در اینجا قابل توجه است آن است که استراتژی ها و راهبردهای اساسی امری ثابت بوده که ممکن است در یک موضوع، روش با گذشته متفاوت باشد که این امر اشکالی ندارد.

رئیسی ادامه داد: به عزیزانمان در حوزه دیپلماسی به عنوان یک تجربه بعد از انقلاب متن توافق الجزایر را یادآور می شوم؛ در متن توافق نامه الجزایر واژه ˈتابعیتˈ ذکر شده بود. ما در نظام خقوقی خود تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسیم ولی در نظام حقوق بین الملل یا کشورهایی مانند آمریکا و اروپا تابعیت مضاعف به رسمیت شناخته شده است؛ یعنی کسی که تابعیت ایرانی دارد، می تواند تابعیت آمریکایی یا کانادایی هم بگیرد.

وی گفت: از همین واژه تابعیت مضاعف که قابل برداشت است، سوء استفاده صورت گرفت و آنها اینگونه تفسیر کردند که منظور ما از تابعیت مضاعف، تابعیتی است که ما خودمان می دهیم و این سبب شد بسیاری از افراد ضدانقلاب که اموالشان بعد از انقلاب مصادره شده بود، علیه جمهوری اسلامی در دادگاه لاهه اقامه دعوا کنند و میلیاردها پول جمهوری اسلامی در بانک ها را با حکم این دادگاه و تنها به خاطر واژه تابعیت ببرند.

رئیسی با تاکید بر اینکه در حوزه دیپلماسی واژگان و کاربرد آنها اهمیت دارد، افزود: پس از اینکه توافق تمام می شود، تمام بحث ها برسر چارچوب توافق شده صورت می گیرد؛ مذاکرات میز مذاکره مدنظر نیست بلکه متن مذاکره مورد بحث است.

وی ادامه داد: متن باید به قدری دقیق و حساب شده باشد که مورد سوء استفاده دشمنان انقلاب اسلامی که در موضع دشمنی هستند، قرار نگیرد.
نظرات بینندگان