arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۱۰۷۴
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۲۱ - ۲۳ آذر ۱۳۹۲

اجرای برنامه شهرام ناظری و مختاباد در قونیه ترکیه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ˈشهرام ناظریˈ و ˈعبدالحسین مختابادˈ دو تن از اساتید بنام آواز سنتی و اصیل ایرانی روز شنبه برای اجرای برنامه وارد شهر قونیه ترکیه شدند.

به گزارش ایرنا، این دو خواننده شهیر ایرانی طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در شب های دوشنبه و سه شنبه هفته جاری و همزمان با برگزاری آیین بزرگداشت ˈجلال الدین محمد بلخی رومیˈ ملقب به مولانا شاعر و قصیده سرای ایرانی در قونیه به اجرای برنامه می پردازند.

هم اکنون هزاران نفر از عاشقان مولانا به ویژه شمار بسیاری از ایرانیان برای شرکت در آیین هایی که در شهر قونیه برگزار می شود، به این شهر سفر کرده اند.

جلال الدین محمد بلخی رومی در تاریخ 6 ربیع الاول سال 604 هجری قمری در شهر بلخ از توابع ایران آن دوران به دنیا آمد و در پنج سالگی به همراه خانواده اش، بلخ را به قصد بغداد ترک کرد.

این شاعر بزرگ ایرانی در هشت سالگی از بغداد به سوی مکه و از آنجا به دمشق و نهایتاً به منطقه ای در جنوب رود فرات در ترکیه نقل مکان کرد.

وی در 19 سالگی با گوهر خاتون ازدواج کرد و دوباره به قونیه (محلی در ترکیه امروزی) رفت.

مولانا در 37 سالگی و در تاریخ 26 جمادی آلاخر 642 هجری قمری با ˈشمس تبریز ˈ از دیگر شاعران بزرگ کشورمان ملاقات کرد.

وی که دارای دیوانی به نام مثنوی است، در غروب روز 5 جمادی آلاخر 672 هجری قمری در سن 68 سالگی در قونیه درگذشت و اکنون مقبره این شاعر بزرگ قرن ششم در قونیه (ترکیه امروزی) است که محل زیارت عاشقان و شیفتگان این شاعر بزرگ است.
نظرات بینندگان