arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۱۱۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۰ - ۲۴ آذر ۱۳۹۲

معاملات مسکن مهر بزودی آزاد می شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 ˈعباس آخوندیˈ وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم، اعلام کرد: طی هفته های آینده، بخشنامه آزادی معاملات مسکن مهر صادر خواهد شد.
 
به گزارش ایرنا، وزیر راه و شهرسازی شنبه شب در برنامه تلویزیونی ˈنگاه یکˈ شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی که به گزارش عملکرد صد روزه دولت یازدهم اختصاص داشت، افزود: خرید و فروش مسکن مهر باید اجرایی شود تا مردم بتوانند این سرمایه را تبدیل به احسن کنند.
 
آخوندی تصریح کرد: من به سیستم های کنترلی اعتقاد ندارم و دولت نباید معاملات دو میلیون نفر در بخش مسکن را متوقف کند؛ بلکه اینها را به تدریج آزاد خواهیم کرد.
 
وزیر راه و شهرسازی در خصوص زیرساخت های مسکن مهر مثل رفاه، آموزش و غیره گفت: گروهی در حال مستندسازی از تمام طرح های مسکن مهر است که زمین و موقعیت و شکل گیری امکانات را بررسی کنند .
 
وی افزود: مسکن مهر نیازمند همکاری کل دولت است و میهمان چند دولت آینده نیز خواهد بود و من به مردم امید می دهم که در کنار مردم در کل مسایل خواهیم بود.
 
آخوندی گفت: تا پایان امسال بیش از 80 درصد واحدهای باقیمانده مسکن مهر را که مشکلات کمتری دارند، به اتمام می رسانیم.
 
 
* باید با مردم صحبت کرد
 
وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری، مساله مهم صد روز نخست حوزه اش را بیان کرد و اظهار داشت: بخش مسکن نیازمند یک سری برگشت های بنیادی است که متاسفانه طرح هایی در این مدت اجرا و باورهایی ایجاد شده که راجع به پایه این باورها باید با مردم صحبت کنیم.
 
آخوندی افزود: در سال 1384 مقام معظم رهبری پیام هایی دادند و دستورالعملی برای اجرای اصل 44 ابلاغ کردند که نهایتا جهت آن مبتنی بر در اختیار گذاشتن اقتصاد به بخش خصوصی و تعاونی بود و همزمان با آن بلافاصله سهام عدالت اجرا شود.
 
وی اضافه کرد: سهام عدالت به ظاهر به نفع مردم بود، ولی به واقع بخش عمده ای از آن کل سیاست های اصل 44 را کم اثر کرد؛ چون40 درصد بنگاه داری ایران را از مدیریت موثر خارج کرد.
 
آخوندی ادامه داد: یک سیاست خیلی بزرگ و پیچیده دیگر، تحت عنوان توزیع یارانه ها اجرا شد که هدف این بود تا کارهای اقتصادی اصلاح شود و نحوه تخصیص منابع به طرح هایی که کارایی دارند داده و از اتلاف انرژی جلوگیری شود اما نتیجه چه شد؟ نتیجه اش وابسته شدن مردم به دولت بود و یک رکود تورمی و تورم بسیار بالا و یک کاهش تولید به صورت بسیار شدید ایجاد کرد.
 
 
* سالانه حدود 60 میلیون مترمربع ساختمان سازی در کشور
 
آخوندی افزود: در ایران سالانه حدود 60 میلیون مترمربع ساختمان سازی می شود و مردم می توانستند مسکن خود را در این بازار تامین کنند و اگر عمده سیاست ها در جهت توانمند سازی بود و مردم بر اساس انواع مدل های مالی می توانستند به بازار مراجعه کنند، مسکن
 
مورد دلخواه خود را نیز انتخاب می کردند.
 
وزیر راه و شهرسازی گفت: اتفاقی که در بحث مسکن مهر رخ داد، این بود که به یکباره هشت هزار و 500 هکتار به محدوده شهرها اضافه شد؛ جمعیت تهران به مرز غیرقابل قبولی رسید که در آلودگی وحشتناک شهر تهران نیز بی تاثیر نبوده است.
 
آخوندی در این خصوص توضیح داد: جمعیت پرند در طراحی 130 هزار نفر است که با یک مصوبه به 700 هزار نفر رسیده است؛ پردیس که همواره مشکل آب داشت از جمعیتی حدود 170 هزار نفر برخوردار بود که در یک مصوبه به 400 هزار نفر رسید و هشتگرد با جمعیت حدود 160 هزار نفر در یک مصوبه به 600 هزار نفر رسید.
 
وی در پاسخ به اینکه مسکن مهر جمعیت این مناطق را افزایش داد؟ افزود: این افزایش جمعیت ها را دادند تا مسکن مهر در آنها بسازند.
 
آخوندی تصریح کرد: در برنامه هم آمده است؛ بخش مسکن باید کل مردم ایران را در نظر بگیرد، طبقات مختلف مردم را باید در نظر گرفت؛ بنابراین کسی که از جانب دولت به این بخش نگاه می کند همه اقشار کم درآمد و متوسط و متمولین را باید مورد توجه قرار دهد.
 
وی افزود: مشکل مسکن مهر این بود که از کل این برنامه، گروه بسیار کوچکی شامل طبقات یک، دو و سه جامعه را شامل شد که سیاست های اجرا شده حتی به درد این گروه هم نمی خورد و عدم تعادل های وحشتناکی در کل بخش بازار مسکن ایجاد کرد.
 
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: مشکلات را بازگو می کنم تا با مردم برای نجات پایتخت و کلانشهرها فکری کنیم. نمی خواهم منفی بگویم، واقعیت ها را می گوییم تا راه حلی بیابیم. شعار ساخت یک میلیون مسکن در تهران چه خوبی دارد در حالیکه فضای سبز از بین برود، امنیت نداشته باشیم و مشکلات دیگر ایجاد کنیم.
 
آخوندی تصریح کرد: مساله ما در دولت یازدهم این است که مجبوریم یکسری حقایق بسیار مهمی را با مردم مطرح کنیم؛ نمی توانیم بدون گفتن این حرف ها، تغییر مسیر بدهیم و اگر تغییر مسیر ندهیم واقعا زندگی نه تنها در تهران، بلکه در تمام کلانشهرهای ایران مشکل خواهد بود.
 
آخوندی گفت: باید با مردم صادقانه صحبت کرد؛ بگوییم که چه روندی را پشت سر گذاشته ایم و چه برگشت های بنیادی را باید انجام بدهیم.
 
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: باید بخش مسکن را ملی دید؛ چرا فقط سه دهک در نظر گرفته شدند؟ باید درمورد برنامه جامع مسکن صحبت شود؛ چرا که این بخش می تواند کشور را از رکود اقتصادی خارج کند.
 
آخوندی گفت: برنامه ای باید اجرا کرد که همه مردم قدرت خرید مسکن مورد علاقه خود را پیدا کنند.
 
 
* تشکیل صندوق های پس انداز مسکن برای افزایش قدرت خرید شهروندان.
 
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: دولت باید صندوق های پس انداز مسکن ایجاد کند که قدرت خرید مردم افزایش یابد و باید برای قشرهای مختلف مردم طرح های مناسب داشت.
 
وزیر راه و شهرسازی افزود: باید مداخله دولت در این بخش کم شود؛ کیفیت زندگی در شهرها را افزایش بدهیم و قبول کنیم جمعیت برخی شهرها اشباع است و نمی توان خانه سازی جدید کنیم.
 
وی افزود: باید به توسعه بخش مسکن فکر کرد و تمام توجه به یک حوزه خاص مانند مسکن مهر نشود.
 
 
* توافقی با بانک مرکزی برای افزایش وام مسکن صورت نگرفته است
 
آخوندی در بخش دیگری، افزایش وام مسکن و توافق با بانک مرکزی در این خصوص را رد کرد و گفت: با بانک مرکزی درخصوص کل بخش مسکن صحبت شده است.
 
وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم اضافه کرد: هر صندوق پس انداز مسکن در هر بانک می تواند روش رقابتی داشته باشد و دولت هم باید فضایی ایجاد کند که امکان تجهیز منابع از داخل خود اقتصاد ملی وجود داشته باشد.
 
آخوندی گفت: مردم با 25 تا 30 میلیون تومان پس انداز خواهند توانست خانه دار شوند؛ مشروط بر اینکه صندوق ها انحصاری بانک مسکن نباشد و همه بانک ها اینگونه صندوق هایی ایجاد کنند.
 
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: دولت باید نقش هدایت گر داشته باشد و به جای آنکه درگیر خانه سازی شود و بعد مردم را با آپارتمان هایی مواجه کند که شاید خیلی ها دوست نداشته باشند و از اجبار خرید کنند، بتوانند خودشان در بازار خانه بخرند.
 
وی در پاسخ به اینکه گاه لازم است دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن به عنوان کالای سرمایه ای ورود کند؟ گفت: کنترل های دولت در همین صندوق ها است؛ با میزان پولی که می گذارد و مقرراتی که در آنها می گذارد و بعد برای طبقات کم درآمد از طریق مسکن اجتماعی و نحوه توزیع زمین و مکان آن که خیلی مهم است ورود خواهد کرد.
 
وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: در شش ماه امسال کل طرح جامع مسکن بازنگری می شود و به تدریج نتایج به اطلاع عموم می رسد.
 
آخوندی افزود: عمده ترین برنامه دولت یازدهم در بخش مسکن افزایش قدرت خرید متقاضیان است که این امر به جد پیگیری می شود.
 
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: بار اصلی اقتصاد بر دوش طبقه متوسط جامعه است که باید با افزایش قدرت خرید این قشر در بخش مسکن تاثیرگذار بود.
 
 
* مالیات مسکن های خالی از سکنه
 
وی در خصوص مالیات مسکن های خالی از سکنه نیز گفت: ما برای اولین خرید، مالیات ها را باید به شدت کاهش بدهیم ولی برای دفعات بعد افزایش بدهیم که برای بار اول عدد صفر مد نظر است.
 
وزیر راه و شهرسازی افزود: ما اگر بتوانیم روی ˈچند مسکنیˈ مالیات تساعدی بگذاریم در واقع می توانیم داستان سوداگری روی زمین و مسکن را به پایان برسانیم.
 
آخوندی در بخش دیگری گفت: ما نقد از خود دولت می کنیم؛ چرا که همیشه حق با متقاضی است و این سخنان فقط به دلیل انجام امور مردم است.
 
وی همچنین گفت: در هر جای ایران اسلامی، جانبازان مسکن دریافت نکرده اند، بر اساس توافق با این نهاد به بنیاد جانبازان مراجعه کنند تا مشکل آنان مرتفع شود.
 
 
*200 هزار میلیارد تومان ارزش راه های موجود کشور
 
آخوندی در ادامه این برنامه در خصوص بخش راه نیز گفت: نگهداری از راه های موجود با خدمات 11 هزار راهدار در تمام سراسر ایران از مسایل مهم این بخش است.
 
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: 200 هزار میلیارد تومان ارزش راه های موجود کشور است که بی توجهی به آن می تواند آسیب های فراوانی وارد کند؛ لذا اولین برنامه در بخش جاده ای؛ حفظ این راه ها است.
 
وی افزود: تجهیز این راه ها به سیستم کنترلی الکترونیک از موارد دیگر و کاهش نقاط حادثه خیز نیز از اهمیت برخوردار است.
 
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: صنعت حمل و نقل اساسا ملی و وابستگی خارجی آن محدود است و می توان گفت، تکنولوژی ساخت، نگهداری و بهره برداری در کشور بطور کامل بومی است.
 
وی افزود: ساخت راه توسط کارشناسان ایرانی در کشورهای دیگر با توجه به مشکلات تحریم و غیره بسیار موفق بوده است.
 
 
* نوسازی ناوگان ریلی و هوایی با کمک صندوق توسعه ملی
 
وزیر راه و شهرسازی همچنین ادامه داد: نوسازی ناوگان ریلی و هوایی با کمک صندوق توسعه ملی انجام شده است.
 
وی با بیان اینکه بهره برداری لازم باید از کریدورهای موجود صورت گیرد،گفت: ظرفیت بنادر ایران 186 میلیون تن است که 140 میلیون تن از این ظرفیت استفاده می شود.
 
آخوندی گفت: بحث رشد ترانزیت در حال پیگیری است، اما شبکه های کسب و کار در سطح جهان را نیازمند است و درست کردن راه تنها کافی نیست.
 
وزیر راه و شهرسازی، کریدورهای شمال - جنوب را بسیار ارزشمند و سرمایه های بزرگ ملی دانست و گفت: یکسری گلوگاه ظرفیت آن را پایین می آورد که برقی کردن و دو خطه کردن افزایش ظرفیت را موجب خواهد شد.
 
وی افزود: ایجاد ریل های جدید هدف بعدی است که اکنون حدود 27 میلیون مسافر از این طریق جابجا می شوند و در حال رساندن این عدد به 40 میلیون هستیم تا سالانه هشت درصد رشد داشته باشد.
 
آخوندی گفت: استفاده از ریل، صرفه جویی در مصرف سوخت، کاهش آلودگی و ایمنی 50برابری نسبت به جاده را دارد.
 
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برقی کردن خط ریلی تهران - مشهد، جزو برنامه ها و نیازمند سرمایه گذاری خارجی است.
 
وی گفت: واگن ها هم در این بخش خیلی مهم است که میانگین عمرشان اکنون 29 سال است و با نوسازی این ناوگان دو هزار واگن افزایش داده شود.
 
 
* آزاد راه شمال/سرعت کار قابل قبول نیست
 
وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری اظهار کرد: آزادراه تهران - شمال چهار قطعه است؛ تونل های قسمت اول انجام شده و 55 درصد باقیمانده است.
 
آخوندی گفت: سرعت کار در این طرح قابل قبول نیست و قطعات دو و سه هنوز شروع نشده است.
 
وی افزود: قطعه چهار این آزادراه که به چالوس می رسد نیز در حال بهره برداری است.
 
آخوندی گفت: مشکل این است که اختلاف ها بین قطعات در این طرح خیلی زیاد است و طرحی نامتوازن و بسیار مشکل پیش رو داریم.
 
وی راه حل های تسریع در انجام این طرح را برشمرد و گفت: راه هایی در حال بررسی است از جمله اینکه روی افزایش ظرفیت جاده موجود - چالوس - کار شود؛ دوم اینکه قطعه یک که تمام شد بمانیم تا دو و سه به اتمام برسد.
 
 
* ظرفیت 20 میلیون مسافر / هدف غایی فرودگاه امام خمینی
 
آخوندی در بخش دیگری نیز گفت: بهره برداری از تمامی فازهای فرودگاه حضرت امام (ره) مد نظر است که ترمینال موجود ظرفیت پنج میلیون مسافر دارد و در فاز بعدی به 20 میلیون مسافر افزایش می یابد.
 
وی افزود: بحث ایجاد شهر فرودگاهی در قانون پنجم توسعه دیده شده و ما نیز به سمت ایجاد ترمینال دو می رویم.
 
وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: من به تفکیک حجاج و سالن جداگانه اعتقادی ندارم و نباید سیستم را به هم زد، بلکه به سمت ایجاد ترمینال باید حرکت کنیم.
 
وی همچنین گفت: برای کاهش سن ناوگان هوایی امیدهایی ایجاد شده که از فضای سیاسی و ارتباطات خارجی باید استفاده کنیم.
 
آخوندی افزود: مزاحمت هایی در مسیر گفت وگوهای سیاسی ایجاد شده، اما باید دنبال منافع ملی باشیم و به فراز و نشیب های لحظه ای توجه نشود.
 
 
* یکصد هواپیمای کشور زمین گیر است
 
وزیر راه و شهرسازی افزود: هم اکنون یکصد هواپیمای ما زمینگیر است که از طریق تامین قطعات فعال شده و به ناوگان اضافه خواهند شد.
 
وی درخصوص نرخ بلیت هوایی نیز گفت: متنوع سازی قیمت ها اولویت اول است و پس از آن آزادسازی که این امر در قانون برنامه پنجم نیز آمده است.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۵
غیر قابل انتشار: ۰
حمید
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
0
2
آخوندی مچکریم
نظرات بینندگان