arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۱۲۸۷
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۲ - ۲۵ آذر ۱۳۹۲

نوبخت: نمایندگان خود را جای دولت بگذارند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با بیان اینکه عقل، ابتکار و تخصیص منابع بهینه حکم می کند تا از کمترین منابع بیشترین بهره‌وری را ایجاد کرد گفت: با وجود اینکه ما هیچ نقشی در ایجاد پروژه‌های عمرانی نداشتیم اما نمی خواهیم این طرح‌ها به آثار باستانی تبدیل شوند.

محمد باقر نوبخت در تشریح منطق دولت در تخصیص بودجه‌های عمرانی بر مبنای اولویت‌بندی طرح‌های نیمه‌تمام با اشاره به دو واقعیت موجود در بودجه سال 93 اظهار کرد: از یک سو منابعی که برای پرداخت هزینه‌های جاری و به عبارتی حقوقی و دستمزد باید پرداخت شوند وجود دارد و از سوی دیگر منابعی که با توجه به شرایط تحریم در سال آینده نسبت به سال جاری کاهش یافته و باید با آن طرح‌های عمرانی را به پایان رساند.

وی با اشاره به کاهش سقف بودجه‌های عمرانی دولت از 210 هزار میلیارد تومان در سال جاری به 194 هزار میلیارد تومان در سال آینده افزود: اگر چه در سقف بودجه‌های عمومی سال 92 اصلاحاتی انجام شد، اما هنوز دستگاه‌ها و نمایندگان ارقام و اعداد سال 93 را با همان سقف 210 هزار میلیارد تومانی مقایسه می‌کنند. این درحالی است که با این کاهش 7.3 درصدی بی‌تردید منابع دولت در سال آینده به مراتب کمتر خواهد بود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در ادامه به وجود 2906 طرح نیمه‌تمامی که دولت با آنها روبه‌رو است و باید به اتمام برساند، گفت: در حالی بودجه عمرانی از 56 هزار با کاهش 33 درصدی به 37 هزار میلیارد تومان در سال آینده رسیده است که مردم منتظر اقدام دولت برای اتمام این طرح‌ها هستند. اما با وجود این‌که ما هیچ نقشی در ایجاد آن نداشته‌ایم، خود را موظف به تکمیل و اجرای پروژه‌های نیمه‌تمام می‌دانیم.

طرح‌هایی که در سال آینده تکمیل می‌شوند
وی با تاکید بر این‌که در الگوی توزیع و منابع عمرانی به طرح‌های نیمه‌تمام به تمامی پروژه‌ها بودجه تعلق می‌گیرد، بیان کرد: بر این اساس به پروژه‌های بین صفر تا 20 درصد که سهم بالایی از طرح‌ها را تشکیل می‌دهند به اندازه ادامه‌ی کار پول تعلق پرداخت می شود نه منابعی که پروژه‌ها بتواند به خوبی رشد کند. در عین حال طرح‌های 20 تا 80 درصد پیشرفت نیز به اندازه ادامه‌ی فعالیت، بودجه دریافت خواهند کرد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با بیان این‌که بودجه عمرانی برای طرح‌های با پیشرفت فیزیکی 80 تا 100 درصد نیز به منظور اتمام آنها تخصیص می‌یابد، بیان کرد: ما نه تنها 184 طرح 80 تا 100 درصد پیشرفت را به اتمام می‌رسانیم، بلکه 62 طرح 20 تا 80 درصد را تکمیل خواهیم کرد. بنابراین تا پایان سال 93 حدود 246 طرح عمرانی در کشور به بهره برداری می رسد.

وی هم‌چنین به وجود استثنائاتی نیز در تخصیص بودجه‌های عمرانی اشاره کرد و افزود: در خارج از چارچوب تعریف شده طرح‌هایی مانند تامین آب شرب، آب‌های مرزی و پروژه‌های میادین مشترک بدون در نظر گرفتن پیشرفت فیزیکی به اندازه‌ی کافی منابع دریافت می کنند.

نوبخت هم‌چنین با اشاره به برخی از پروژه‌هایی که در پایان سال آینده تکمیل خواهند شد، توضیح داد:441 کیلومتر راه اصلی، 180 کیلومتر بزرگراه، 170 کیلومتر راه‌آهن جدید، قرار گرفتن 207 هزار نفر تحت پوشش فاضلاب شهری، افزایش 2.6 درصدی جمعیت برخوردار از آب روستایی، ایجاد 150مگاوات ظرفیت برقی جدید، اتمام 4000 مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید، اضافه‌شدن 906 میلیون مترمکعب به ذخائر آبی کشور، آبرسانی به بیش از 33 هزار هکتار از مزارع کشور و افزایش 275 هکتاری فضا به محیط زیست از جمله طرح‌های هدف دولت برای تکمیل و در اختیار دادن مردم در سال آینده هستند.

به گفته وی نصب سیستم کنترلی در 20 شهر برای کاهش آلودگی هوا، اقدام برای طرح بیابان‌زدایی در سه هکتار، تحویل 800 هزار مترمربع فضای آموزشی و کمک آموزشی، اضافه‌کردن پنج هزار کلاس درسی در مجموعه آموزش و پرورش، تحویل 25 سالن سرپوشیده چند منظوره به متراژ پنج هزار مترمربع، اتمام شش هزار و 400 تخت بیمارستانی در قالب 47 بیمارستان و پایان 63 هزار مترمربع فضای آموزشی برای دانشکده‌ها از دیگر طرح‌های عمرانی هستند که با بودجه کنونی در سال 93 پیش‌بینی شده‌اند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با اشاره به این‌که در کنار 37 هزار میلیارد بودجه عمرانی 35 میلیارد دلار فاینانس نیز برای این طرح‌ها پیش‌بینی شده است، گفت: اکنون طرح‌های مربوط به 15.5 میلیارد دلار از این منابع به تصویب شورای اقتصاد رسیده و پیش‌پرداخت آنها را تامین کرده‌ایم.

طرح هایی که از منابع فاینانس استفاده می کنند
نوبخت توضیح داد: تجهیز و نوسازی اراضی استان خوزستان و بخشی از ایران، ساختمان شبکه فرعی آبیاری زهکشی اراضی کشاورزی خوزستان و ایلام، آبرسانی آذربایجان شرقی، احداث راه‌آهن همدان_ سنندج، راه‌آهن شیراز _ بوشهر، آزاد‌راه تهران _ شمال، راه‌آهن سریع‌السیر قم _ اصفهان و مشارکت در پل خلیج فارس و احداث راه‌آهن گرگان _ مشهد _ بجنورد از جمله طرح‌هایی هستند که از منابع15.5 میلیارد دلاری فاینانس تامین اعتبار می شوند.

به گفته‌ی وی 20 میلیارد تومان دیگر امکان استفاده از منابع فاینانس وجود دارد که هنوز طرح‌های آنها معرفی نشده است.

او با بیان اینکه تاکنون کارها و اقدامات بسیار بزرگی انجام شده و مردم باید به ما اعتماد کنند، چرا که قرار بود با تدبیر کارهایی بیش از گذشته انجام دهیم که انجام خواهیم داد.افزود: دولت تدبیر و امید نیز می‌توانست سفرهای استانی را در پیش گرفته و طرح‌های بسیاری را کلید بزند، اما ما اکنون 2906 طرحی را پیش‌رو داریم که بیش از این کمتر از 700 پروژه بوده است این در حالی است که دولت نمی‌خواهد طرح‌های عمرانی به آثار باستانی تبدیل شوند.

نوبخت با تاکید بر این‌که مردم می‌توانند از نتایج طرح اولویت‌بندی پروژه‌های عمرانی استفاده کنند، گفت: عقل، ابتکار و تخصیص منابع بهینه این است که بتوان با منابع مالی کم بیشترین بهره‌وری را ایجاد کرد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با بیان این‌که اتمام تمام طرح‌های عمرانی ایده‌آل است، اما باید اقدامات عقلانی انجام داد، گفت: برای اتمام این طرح‌ها در سال جاری 200 هزار میلیارد تومان و در ادامه به 400 هزار میلیارد تومان نیاز داریم که در وضعیت فعلی چنین پولی در کشور وجود ندارد.

نمایندگان دلسوز مردمند اما خود را جای ما بگذارند
وی در ادامه مورد اعتراض نمایندگان استان مازندران به نحوه‌ی اولویت‌بندی منابع طرح‌های عمرانی مبنی بر این‌که اگر استانی پروژه‌ای با پیشرفت 20 تا 80 درصد یا بیشتر نداشت، تفاضل منطقه‌ای یا وضعیت اشتغال و پیمانکاران در بخش‌های فعال عمرانی چه خواهد شد، توضیح داد: آنچه که تقلیل یافته کاهش 33 درصدی بودجه‌های عمرانی در سال آینده نسبت به سال جاری است . از این‌رو اگر قرار باشد منابع عمرانی را در بین تمامی استان‌ها تقسیم کنیم، باز هم کاهش 33 درصدی منابع هر استانی طبیعی خواهد بود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور اضافه کرد: حداقل پنج طرح از طرح‌های تکمیلی در سال 93 در استان مازندران خواهد بود. این در حالی است که ما معتقدیم تکمیل حتی تعداد اندکی طرح در هر استان منطقی‌تر بوده تا این‌که همه طرح‌ها را سال‌ها نیمه‌تمام بگذاریم.

وی در برنامه پایش با اشاره به این‌که دلسوزی نمایندگان قابل تقدیر است، گفت: من از تمامی مردم و نمایندگان عذر‌خواهی می‌کنم اما منابع ما به گونه‌ای نیست که بتوانیم به تمامی طرح‌ها بودجه اختصاص دهیم.

نوبخت هم‌چنین در مورد اعتراض نمایندگان سقز و کردستان برای کاهش اعتبار استان‌های محروم بیان کرد: بیش از 11 طرح عمرانی در سال آینده در استان کردستان به اتمام خواهد رسید و مردم این مناطق می‌توانند از آن استفاده کنند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور گفت: ما مدعی نیستیم که با 37 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی می‌توانیم کل محدودیت‌هایی که سال‌های سال در استان‌ها ایجاد شده را برطرف کنیم، از این‌ رو باید عدالتی را در پیش گرفت که زمانی می‌تواند در جهت مساوی کردن نابرابری‌ها و گاهی هم اتمام هرچه سریع‌تر طرح‌ها و تحویل به مردم باشد.

وی با بیان این‌که طرح‌های نیمه‌ تمام میراثی است که از گذشته برای ما به جای مانده، اما خود را موظف به تکمیل آن می‌دانیم، ادامه داد: با وجود خزانه‌ای که منابع محدود آن مشخص و انتظارات و توقعاتی که در سویی دیگر برایمان مانده درخواست می‌کنم به ما اجازه دهند که در سال اول حضور دولت بتوانیم گام‌های اولیه را برداشته و مطمئن باشند که برنامه‌ی ششم در راستای توازن منطقه‌ای تدوین خواهد شد.

بیشترین سهم اعتبارات عمرانی استانی برای خوزستان
نوبخت هم‌چنین در مورد استعفای نمایندگان اهواز مبنی بر این‌که این استان جنگ‌زده همواره در بودجه مورد توجه نبوده است، گفت: باید احساس نمایندگان این استان را تقدیس کرد، اما باید کمی هم خود را جای ما بگذارند که چگونه با پول مختصری که داریم باید تمام نیازها و خواسته‌های آنها را برطرف کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور گفت: شاید راه ساده‌ای بود که منابع محدود را بین همه توزیع می‌کردیم و همه بدون اعتراض و به آرامی از کنار ما می‌گذشتند، اما معتقدم باید کاری انجام دهم که حتی اگر با اعتراض روبه‌رو شدیم مردم بتوانند از نتایج صرف این منابع بهره‌ بگیرند.

وی با بیان این‌که همه ما مدیون مردم خوزستان هستیم و هرچه را که لازم باشد برای آنها انجام می‌دهیم، گفت: در حال حاضر بیشترین سهم استانی یعنی 10 درصد منابع عمرانی به این مناطق اختصاص یافته و 11 طرح بزرگ نیز در سال 93 در این استان تکمیل می‌شود.

در بودجه 93 نمی توان تمام نابرابری ها را متوازن کرد
نوبخت ادامه داد: اگر چه نمایندگان از روی دلسوزی تلاش دارند که حوزه انتخابی آنها در بودجه مورد توجه قرار گیرد، اما ما در بودجه سال 93 نمی‌توانیم تمامی نابرابری‌ها و عدم توازن منطقه‌ای که سال‌هاست وجود دارد را به یکباره برطرف کنیم.

وی تاکید کرد: من پیش از ارائه‌ی لایحه بودجه در جلسات متعدد با استان‌ها توافق کردم که در سال 93 ضمن اجرای بودجه برنامه‌ی ششم را به امید کاهش نابرابری استان‌ها و ایجاد توازن منطقه‌ای تدوین خواهیم کرد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور همچنین از حضور خود در استان‌های همدان، سیستان و کرمانشاه در هفته آینده خبر داد و گفت: به همین روال هر هفته چند استان را بازدید خواهم کرد تا با تشکیل شورای برنامه‌ریزی استان‌ها برآورد کنیم که برای هر منطقه چه طرح توسعه‌ای لازم است.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان