arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۱۳۱۲
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۴ - ۲۵ آذر ۱۳۹۲

ترکی الفیصل: اوباما اعتبارش را از دست داد/ ناخشنودی عربستان از قدرت ایران در منطقه پنهان نیست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی ضمن انتقاد از دولت آمریکا به دلیل از دست دادن اعتبار در نزد متحدانش در خاورمیانه گفت: عدم تعهد واضح و صریح «باراک اوباما» به شکست مذاکرات سازش در خاورمیانه منجر می‌شود.

به گزارش  روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز»، شاهزاده «ترکی الفیصل» رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی روز یکشنبه از دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا، به دلیل آنچه که تردید و از دست دادن اعتبار در نزد متحدانش در خاورمیانه انتقاد کرد و گفت تلاش‌های آمریکا برای تأمین توافق صلح بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها بدون تعهد روشن و واضح «باراک اوباما» شکست می‌خورد.

فیصل تصریح کرد: ما شاهد خطوط قرمزی بودیم که رئیس‌جمهور آمریکا مطرح کرد و با جلو رفتن زمان این خطوط قرمز کمرنگ‌تر شد و در نهایت ناپدید شد. وقتی این نوع تضمین از سوی رهبر یک کشوری مثل آمریکا مطرح می‌شود، ما انتظار داریم که پای آن تضمین بایستد. موضوع اعتماد مطرح است.

این شاهزاده سعودی ادامه داد که اوباما مشکلات خود را دارد اما وقتی یک کشور همپیمانان قدرتمندی دارد، باید به آنها تضمین دهد که آنچه می‌گوید همان است که انجام می‌دهد.

اظهارات این شاهزاده سعودی اشاره به سخنان چند ماه پیش اوباما دارد که گفته بود وجود سلاح‌ شیمیایی در سوریه، خط قرمز است و آمریکا به سوریه حمله خواهد کرد اما بعد از آنکه بسیاری از منتقدان از این تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا انتقاد کردند، اوباما از تصمیم خود برگشت.

سوریه، ایران، موضوعات هسته‌ای و درگیری میان اسرائیل و فلسطین از موضوعات اصلی سخنان فیصل در کنفرانس سیاست جهانی ، یک گردهمایی مقامات و نخبگان اروپا،خاورمیانه و آفریقای شمالی، بوده است.

الفیصل ادامه داد که ناخشنودی عربستان از قدرت رو به رشد ایران در منطقه پنهانی نیست و سعودی‌ها که خود با ایران تعامل می‌کنند، مشکلی ندارند که آمریکا نیز همین کار را کند اما مذاکرات دوجانبه بین ایران و آمریکا از همپیمانان آمریکا مخفی شده است که این بی‌اعتمادی را بیشتر می‌کند.

این شاهزاده سعودی علیرغم آنکه ایران تأکید کرده که به دنبال برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای است، مدعی شد که ایران باید آرزوها برای دنبال کردن برنامه تسلیحات هسته‌ای را کنار بگذارد و استفاده از ارتش و همپیمانان شیعه خود چون حزب‌الله برای جنگ در کشورهای همسایه چون سوریه و عراق را متوقف کند و تصریح کرد: بازی هژمونی در کشورهای عربی قابل قبول نیست. همانطور که اعراب راه غربی‌ها را پیش نمی‌گیرند، ما شیوه ایران را هم پیش نمی‌گیریم.

«لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه در این کنفرانس در خصوص کمرنگ شدن نفوذ آمریکا در خاورمیانه گفت: ما در یک جهان بدون قطب یا تک قطبی به سر می‌بریم. هیچ تک قدرتی یا گروهی از قدرت‌ها نمی‌توانند تمامی مشکلات را رفع کنند.

وی ادامه داد، آمریکا اغلب به دلیل حضور بیش از اندازه مورد انتقاد قرار می‌گرفت اما هم‌اکنون به دلیل حضور ناکافی مورد انتقاد قرار گرفته است. در حالیکه کاملاً قابل قبول است که اوباما از مداخله نظامی جدید در خاورمیانه خودداری می‌کند، اما در عین حال یک خلاء خاصی به وجود می‌آورد که موجب می‌شود روسیه به صحنه جهانی بازگردد و فرانسه را ترغیب به دخالت در جمهوری آفریقای مرکزی، لیبی و مالی می‌کند.

«ایامار رابینوویچ» سفیر سابق اسرائیل نیز در این کنفرانس گفت که بعد از آنکه اوباما حاضر به حمله به سوریه نشد، نه اسرائیل و نه ایران دیگر باور نمی‌کنند که احتمالاً آمریکا علیه تهران از نیروی نظامی استفاده کنند.

ترکی الفیصل در خصوص فرانید مذاکرات سازش گفت که اوباما باید طرفین را وادار کند که یک راه‌حل با دوام را بپذیرند و آمریکا را با یک خرس بزرگ مقایسه کرد که باید رهبران اسرائیلی و فلسطینی را بترساند تا با یکدیگر توافق کنند.

وی همچنین هشدار داد که اگر رئیس‌جمهور آمریکا از موضع خود در خصوص مصالحه در امتداد مرزهای 1967 عقب بکشد، همانطور که از خط قرمزی که برای سوریه تعیین کرده بود، عقب کشید، تمام سرمایه‌گذاری صلح بین اعراب و اسرائیلی‌ها بر باد می‌رود.

منبع: فارس
نظرات بینندگان