arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۱۴۳۳
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۲ - ۲۶ آذر ۱۳۹۲

هزینه انشعاب برق اعلام شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر نیرو از تعریف ردیف معتبر ملی برای توسعه آبرسانی روستایی در بودجه سال 93 خبر داد و گفت: در لایحه بودجه 93 دولت برای توسعه آبرسانی روستایی ردیفی در نظر گرفته شده است.

حمید چیت‌چیان گفت: با توجه به این که تامین آب شرب در کشور جزو بالاترین اولویت‌هاست و با بهداشت جامعه سر و کار دارد این ردیف دیده شده و امیدواریم با پشتیبانی نمایندگان و تصویب ردیف مذکور یا حتی افزایش آن بتوانیم خدمات شایسته‌ای را به مردم ارائه کنیم.

وی با اشاره به این‌که 100 روز اول کار وزارت نیرو در دولت جدید به ساماندهی کارها گذشت گفت: خدمات آب و برق باید بدون وقفه عرضه شود، بخشی ازکار ما استمرار بخشیدن به گذشته و بخشی مربوط به سرعت دهی اجرای پروژه‌ها بوده است.

وی با اشاره به این‌که مهار آب‌های مشترک دغدغه دولت در تنظیم بودجه 93 بوده است گفت:‌ از ابتدای کار دولت یازدهم، کارگروهی در وزارت نیرو مشغول به تهیه بودجه 93 شد و از آنجایی که باید سیاست‌های دولت تدبیر و امید در بودجه‌های سالانه تبلور پیدا کند بر مساله آب‌های مرزی متمرکز شدیم. باتوجه به شرایط اقتصادی کشور اعتبارات خوبی برای این بخش در نظر گرفته شده و امیدواریم در مورد مهار آب‌های مرزی حرکت سریعی داشته باشیم.

وزیر نیرو در مورد پیشنهاد وزارت نیرو برای اجرای گام دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها گفت:‌ پیشنهادات خود را تنظیم کردیم و به دولت و ستاد هدفمندی‌ یارانه‌ها ارائه دادیم؛ این مساله در حال رسیدگی است لذا با در نظر گرفتن این موضوع که ممکن است بیان هر مطلب قضاوت‌هایی را ایجاد کند، مساله‌ای را مطرح نمی‌کنیم تا کار را به نتیجه برسد.

هزینه انشعاب برق 327 هزار تومان تا یک میلیون و 282 هزار تومان
چیت‌چیان شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری در واکنش به این موضوع که هزینه انشعاب گران شده و مخالفت‌های مجلس را در پی داشته است گفت: این نظر اصلا درست نیست. شرکت‌های توزیع در گذشته بخشی از هزینه را خود می گرفتند و بخشی از کار را به مشترک می‌سپردند تا تجهیزات لازم را فراهم کنند. پیمانکارانی که از طریق شرکت‌های توزیع به مشترکین معرفی می‌شدند گاه به سلیقه و تشخیص خود رقم‌های متفاوت می گرفتند که در بسیاری از مواقع در حق مردم اجحاف شد وا ین موضوع با روحیه کاری دولت سازگار نیست.

وی ادامه داد: با بخشنامه‌ای که ابلاغ شد اکنون به جای دو مرحله در بخش شرکت توزیع و شرکت پیمانکار، مشترک تنها یک بار هزینه انشعاب را به صورت ثابت می پردازد.

الان مشترک از طریق اینترنت یا تلفن می‌تواند در خواست انشعاب دهد و با هزینه مشخص طی یک تا دو هفته برق وصل می شود.

وزیر نیرو با تاکید بر این‌که ما دو هزینه را جمع کردیم و یک هزینه ثابت در نظر گرفتیم گفت: هزینه انشعاب تجمیع شده است نه گران. تا پیش از اجرای این بخش نامه به طور متوسط برای هر انشعاب در روستاها وشهرهای مختلف کشور رقمی بیش از 900 هزار تومان پرداخت می‌شد اما با این این اقدام به طور متوسط هزینه انشعاب به 835 هزار تومان رسیده است.

چیت‌چیان با تاکید بر این‌که‌ هزینه انشعاب در روستاهای کل کشور ثابت و به میزان 327 هزار تومان است گفت:‌ هزینه انشعاب برق در شهرهای کشور 857 هزار تومان و در برخی از کلانشهرها یک میلیون و 282 هزار تومان است.از مشترکین خواهشمندم اگر در هر شرکتی حتی یک ریال علاوه بر این ارقام درخواست شد، مشترک هزینه را پرداخت نکند و به وزارت نیرو تخلف صورت گرفته گزارش دهد.

بازنگری در مورد جاده میان گذر دریاچه ارومیه
وی با تاکید بر این‌که بخش قابل توجهی از نیروی وزارت نیرو در بخش آب صرف برنامه‌ریزی‌ها برای احیای دریاچه ارومیه و سایر تالاب‌ها شده است که در اثر تغییرات اقلیمی، خشکسالی و افزایش برداشت‌های غیر مجاز دچار مشکل شده‌اند گفت: انتقال آب از حوضه‌های مجاور دریاچه ارومیه بحث جدی‌ای است و بخشی از آن اجرایی شده است. در حال حاضر در مورد انتقال آب از دریای خزر و حوضه ارس به دریاچه ارومیه مطالعات لازم صورت می‌گیرد؛ همچنین مطالعه در زمینه مسیرهای آب‌های سطح الارضی که به دریاچه ارومیه می‌روند صورت می گیرد تا از طریق لایروبی از پخش آب به زمین‌های اطراف جلوگیری شود.

چیت‌چیان تصریح کرد: در مورد جاده میان گذری که سال‌های قبل در دریاچه ارومیه ایجاد شده نیز مطالعات لازم صورت می گیرد چرا که این جاده آثار زیست محیطی و رسوب گذاری خاصی داشته است که نیاز به بررسی دارد.

وی با تاکید بر این‌که به صورت جدی در مصارف آب در حوضه دریاچه ارومیه باید بازنگری صورت گیرد گفت: این بازنگری به ویژه در بخش کشاورزی که مصرف کننده 92 درصد از آب تولیدی است لازم است که صورت گیرد. کشاورزی در منطقه دریاچه ارومیه بسیار توسعه پیدا کرده و کم کم کشاورزان به سمت کاشت محصولات آب‌بر رفته‌اند؛ همچنین روش‌های آبیاری نیز روش‌های صحیحی نیست و باید اصلاح شود.

وزیر نیرو با تاکید بر لزوم آموزش، کمک به کشاورزان از نظر مالی و تامین تجهیزات مورد نیاز گفت: با همکاری مردم و احساس مسوولیت همه به ویژه کشاورزان باید دست به دست دهیم و روند خشک شدن دریاچه ارومیه را در سال‌های آینده عوض کنیم.

چیت‌چیان همچنین تاکید کرد: از سایر تالاب‌ها نیز از جمله تالاب گاوخونی و هامون مشکلاتی مشابه مشکلات دریاچه ارومیه را داریم لذا کارگروه و ستادی برای نجات تالاب‌ها تشکیل شده و همه موارد بررسی می‌شود.

برگزاری سومین جلسه شورای عالی آب در هفته آتی
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد اقدامات انجام شده برای مدیریت مصرف بر برگزاری سومین جلسه شورای عالی آب در هفته آتی تاکید کرد و گفت:‌ مدیریت مصرف آب کاری نیست که در کوتاه مدت بتوان اقدامات وسیعی در مورد آن انجام داد بلکه در تمام طول زندگی مصرف آب باید مدیریت شود. در بخش شرب، صنعت و کشاورزی مدیریت مصرف آب بحثی جدی است که باید به آن پرداخته شود. عمده ترین کاری که از آغاز دولت یازدهم انجام داده‌ایم تصمیم گیری و برنامه ریزی برای مدیریت مصرف است.

وزیر نیرو اظهار کرد:‌در چهار ماه اخیر دو بار جلسه شورای عالی آب برگزار شد و جلسه سوم نیز در هفته آینده برگزار می‌شود؛ در این نشست‌ها توجه به حوضه‌های آبریزی که بیشتر مشکل دارند متمرکز شده برای مثال در حوضه‌های کارون ، زاینده‌رود و دریاچه ارومیه تصمیماتی خوبی اتخاذ شده و وزارت نیرو به مرور اقدامات لازم را انجام می دهد.

مدیریت مصرف آب با تنظیم فشار در شرکت‌های آبفا
چیت‌چیان با تاکید بر گستردگی مسائل مرتبط با مدیریت مصرف آب گفت:‌ بخشی از فعالیت‌ها در خود شرکت‌های آب و فاضلاب انجام می‌شود از جمله زون بندی شبکه‌های شهری که لازم است توسعه پیدا کند. ما با تنظیم فشار آب قادریم بر نحوه مصرف تاثیر بگذاریم.

وی همچنین با تاکید بر سرعت بخشیدن به اجرای طرح‌های فاضلاب گفت: با کمک بخش خصوصی تلاش می کنیم شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب سریع‌تر در شهرها اجرا شود. در حدود 70 درصد از آب مصرفی را می توا به صورت پساب بازیافت کرد و این پساب در اختیار صنایع قرار می گیرد. با این کار از یک منبع دو بار استفاده می کنیم.

وزیر نیرو افزود:‌علاوه بر این‌ها برای استفاده از آب شیرین‌کن‌ها تلاش می کنیم تا مشارکت بخش خصوصی را جذب کنیم و از آب شور برای تامین آب شرب و صنعت استفاده شود.

چیت‌چیان تصریح کرد:‌وزارت نیرو اعتباراتی را تخصیص داده تا هر شرکتی که اقدام به احداث آب شیرین کن می کند، آب را با قیمت خوبی از آن خریداری کنیم تا مشوقی برای جذب سرمایه‌گذار باشد.

احداث سیستم تصفیه فاضلاب در جاهایی مثل مسکن مهر
وی با تاکید بر این‌که تاکنون در کشور سیستم‌های دفع فاضلاب به صورت سیستم‌های بزرگ و سراسری در شهرها پیش بینی شده بود گفت: اکنون دنیا به سمتی می رود که نیاز به سیستم‌های متمرکز و بزرگ فاضلاب نباشد بنابراین برای هر محله یک تصفیه خانه احداث می‌شود و فاضلاب در همان محل تبدیل به پساب شده و مورد مصرف قرار می گیرد. این سیستم با آبیاری شهرها سازگارتر است تا استفاده از سیستم‌های بزرگ فاضلاب لذا ما هم باید به این نکته توجه کنیم.

وزیر نیرو اظهار کرد: کارهای پژوهشی و کار انتقال فن‌آوری در زمینه مذکور را آغاز کردیم؛ برای مثال در جاهایی که مسکن مهر احداث شده است می توان برای هر مجموعه و یا حتی برای چند بلوک یک سیستم تصفیه فاضلاب را مستقر کنیم. ان‌شاءالله در آینده شاهد توسعه این نو سیستم های فاضلاب باشیم.

ورود820 مگاوات ظرفیت نیروگاه حرارتی و 20 مگاوات نیروگاه پراکنده کوچک به مدار
چیت‌چیان با اشاره به برنامه‌های برقی که تاکنون اجرا شده گفت: در بیش از 100 روز گذشته موفقیت‌های قابل توجهی در حوزه برق داشته‌ایم و چهار واحد بزرگ نیروگاهی با ظرفیت 820 مگاوات در کنار 20 مگاوات ظرفیت نیروگاه پراکنده کوچک را وارد مدار کردیم.

وی با تاکید بر اهمیت نیروگاه‌های تولید پراکنده برق که امروز دنیا به این سمت می‌رود گفت: دنیا به لحاظ فنی و اقتصادی توجه بسیاری به نیروگاه‌های تولید پراکنده دارد. ما هم اخیرا بخش نامه‌هایی ابلاغ کردیم و از هر شرکت خصوصی دعوت کرده‌ایم که سیستم را اجرا کند.

وزیر نیرو با تاکید بر این‌که در صورت اجرای نیروگاه تولید پراکنده توسط شرکت خصوصی با قیمت 73 تومان هر کیلووات برق را از آن خریداری می‌کنیم گفت:‌اگر راندمان نیروگاه بالا باشد علاوه بر 73 تومان، یک چهارم هزینه سوخت را نیز پرداخت می کنیم و اگر نیروگاه اجرا شده به صورت CHP باشد مقادیر دیگری نیز به قیمت اعلام شده می افزاییم.

چیت‌چیان با اشاره به تشویق بخش خصوصی برای ورود به عرصه نیروگاه‌های تولید پراکنده گفت: ممکن است همه توان مالی برای احداث نیروگاه‌هایی با ظرفیت 500 یا هزار مگاوات را نداشته باشند اما بسیاری از شرکت‌ها می توانند نیروگاه‌های دو یا 10 مگاواتی احداث کنند و این نیروگاه‌ها در کنار محل مصرف اجرا شود.

وی با تاکید بر این‌که نیروگاه‌های تولید پراکنده با توجه به این که در محل مصرف ساخته می‌شوند نیاز به شبکه انتقال ندارند گفت: این نیروگاه‌ها تلفات معمول در شبکه انتقال را نیز ندارند و می‌توانند نیاز گرمایش به سرمایش، بخار صنایع و ... را از محل بازیافت حرارت تامین کنند لذا در نیروگاه‌های همزمان تولید برق و حرارت راندمان تا حدود 90 درصد افزایش پیدا می کند و این در حالی است که بازده نیروگاه‌های حرارتی در کل کشور در حدود 37 درصد است.

وزیر نیرو با تاکید بر این‌که نیروگاه‌های تولید پراکنده برق به کاهش آلایندگی هوا کمک می کنند گفت:‌امیدوارم کارخانه‌داران و یا صاحب‌های مجتمع‌های تجاری از این واحدهای کوچک استقبال کنند ما هم با وجود این که قیمت متوسط فروش برق 43 تومان به ازای هر کیلووات است تا صد تومان برق را از این مولدها می خریم.

چیت‌چیان همچنین با دعوت از بخش خصوصی برای مشارکت در احداث نیروگاه‌های انرژی تجدپذیر گفت: برق این نوع نیروگاه‌ها را تا 450 تومان به ازای هر کیلووات خریداری می کنیم که این قیمت بیش از 10 برابر نرخ برقی است که به مردم می فروشیم. درصددیم مشوق‌هایی را برای سرمایه گذاران ایجاد کنیم تا به احداث نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر علاقه‌مند شوند.

عقد قرارداد 900 مگاوات نیروگاه انرژی تجدیدپذیر
وی با اشاره به بند 19 بودجه سال 92 گفت: تصویب بند 19 بودجه 92 کار هوشمندانه مجلس در تدوین بودجه بود که از نمایندگان تشکر می کنم. براساس این بند، بخش خصوصی که دراین حوزه سرمایه‌گذاری می‌کند از محل سوخت صرفه جویی شده می توانند بازگشت سرمایه و سوخت داشته باشند.

وزیر نیرو اظهار کرد:‌در حال حاضر قراردادهایی برای احداث نیروگاه‌های بادی با ظرفیت 600 مگاوات و نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت 300 مگاوات با بخش خصوصی منعقد شده و تا سال آینده این ظرفیت‌ها وارد مدار می‌شوند.

عرضه اوراق مشارکت به پیمانکاران چاره کار نیست
چیت‌چیان در مورد تلاش وزارت نیرو برای پرداخت بدهی به پیمانکاران گفت: طبق مقررات بودجه و سایر قوانین، وزارتخانه‌ها می توانند اوراق مشارکت منتشر کنند و بخشی از اوراق که فروش نرفته را می توان در ازای بدهی به پیمانکاران به آن‌ها واگذار کرد.

وی ادامه داد: وقتی اعتبار کافی نداشته باشیم می توانیم اوراق مشارکت عرضه کنیم و سهم هر طرف از اعتبارات بودجه عمومی و از محل فروش اوراق مشارکت مشخص است. همان میزان پیش بینی شده برای فروش اوراق مشارکت اوراق برای پرداخت بدهی عرضه می‌شود.

وزیر نیرو با تاکید بر این‌که نزدیک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت توسط وزارت نیرو در حال عرضه است، این راه را چاره کار ندانست و گفت: ما بیش از 22 هزار میلیارد تومان به پیمانکاران بدهی داریم و امیدواریم در بودجه سال 93 تدابیر مورد نیاز برای پرداخت بدهی‌ها دیده شود.

چیت‌چیان با ابراز امیدواری نسبت به پرداخت بدهی به پیمانکاران از طریق واگذاری شرکت‌های قابل واگذاری گفت: از طریق واگذاری شرکت‌های مشخص شده می توان بدهی‌ها را پرداخت کرد.

آماده سازی شرکت‌های توزیع برای واگذاری
وی با اشاره به این‌که شرکت‌ها و دارایی‌های وزارتخانه به سه گروه تقسیم می شوند گفت:‌ گروه اول مربوط به شرکت‌هایی است که صد درصد باید واگذار شوند از جمله شرکت‌های پیمانکار، سازنده تجهیزات و شرکت‌های مشاور. در حال حاضر نیز جز یکی دو مورد خاص همه شرکت‌های زیر مجموعه این بخش واگذار شده‌اند.

وزیر نیرو با اشاره به این‌که دسته دوم شرکت ها مربوط به بخشی است که 80 درصد سهام دولت باید به بخش خصوصی واگذار شود اما به دلایلی 20 درصد از سهام در مالکیت دولت قرار گیرد گفت:‌در مورد واگذاری اکثر شرکت‌ها اقدام شده است. این شرکت‌ها شامل شرکت‌های تولید، توزیع برق و آبفای شهری می‌شوند.

چیت‌چیان با اشاره به این‌که سیاست واگذاری شرکت‌ها در حال اجرا است گفت: در حال حاضر بیش از 30 نیروگاه آماده واگذاری است اما برخی از شرکت‌ها مانند شرکت‌های توزیع نیاز به آماده سازی لازم برای واگذاری دارند که این آماده سازی انجام نشده است.

لزوم ایجاد نهاد تنظیم مقررات
وی با تاکید بر این‌که برای آماده سازی شرکت‌های توزیع برای واگذاری لازم است که نهاد تنظیم مقررات حتما ایجاد شود گفت: این نهاد باید ایجاد شود تا شرکت‌های توزیع واگذار شوند چرا که شرکت‌های توزیع با 24 میلیون مشترک سر و کار دارند و رقابت بین آن‌ها وجود ندارد چرا که در هر بخش فقط یک شرکت توزیع فعال است لذا روابط شرکت‌های توزیع با مشترکین بسیار حائز اهمیت است و باید به گونه‌ای واگذاری صورت گیرد که تبعیض ایجاد نشود.

وزیر نیرو با اشاره به این که اقدامات لازم برای آماده سازی واگذاری شرکت های توزیع انجام می شود گفت:‌در حال حاضر 40 درصد مجموع شرکت‌های سهام متعلق به دولت است و به مرور 20 درصد از آن را نیز واگذار می کنیم.

چیت‌چیان همچنین با اشاره به گروه سوم شرکت‌ها و دارایی های وزارت نیرو گفت: گروه سوم مطلقا نباید واگذار شوند و شامل بخش‌هایی چون شرکت‌های آب منطقه‌ای و برق منطقه‌ای است. این شرکت‌ها امور شبکه‌های اصلی را در دست دارند و با توجه به اهمیت آن‌ها و عملکرد شرکت‌ها همواره دولتی باقی خواهند ماند.

وی تاکید کرد: در جاهایی که وظیفه دولت است کار را انجام دهد نیز مشارکت بخش خصوصی را می‌طلبیم واز مدیریت و مشارکت این بخش استفاده می‌کنیم. بخش خصوصی در انجام اموری چون احداث آب شیرین‌کن‌ها و تصفیه خانه‌ها کارگزار دولت می‌شود.

ایران طلب‌های انباشته ندارد
وزیر نیرو در مورد بدهکاری برخی کشورهایی که واردکننده برق و خدمات فنی ومهندسی ایران هستند گفت: با برخی کشورها داد و ستد داریم و الزاما همه بدهکار نیستند.

چیت‌چیان اظهار کرد: در پی مذاکراتی که با کشورهای همسایه داشتیم به برخی کشورها برق بیشتر صادر می‌کنیم و صادرات خدمات فنی و مهندسی و تجهیزات را افزایش می‌دهیم. مراودات تجاری به صورت روزمره است و با صادرات برق، بهای آن نیز پرداخت می‌شود.

این عضو کابینه دولت یازدهم همچنین تاکید کرد: در برخی موارد نیز با کشورها تبادل برق و گاز داریم بدین گونه که گاز صادر می کنیم و برق وارد می‌کنیم.

وی با تاکید بر این‌که در مورد طلب‌های ایران صحبت شده است، گفت: در اغلب موارد روابط خوب و متعادلی حاکم است و این گونه نیست که طلب‌های انباشته شده و عقب مانده داشته باشیم.

اولویت‌بندی طرح‌ها برای کاهش زمان 30 ساله اجرا
وزیر نیرو در مورد اولویت‌بندی طرح‌ها و ساماندهی پروژه‌های نیمه تمام گفت: تمام طرح‌های نیمه تمام دوباره مطالعه نمی‌شوند اما برخی از طرح‌ها مورد بازنگری قرار می‌گیرند. با توجه به این که تعداد طرح‌های آب و برق بسیار زیاد است مشاهده می‌شود که با در دست داشتن 850 طرح اگر بخواهیم تمام پروژه‌ها را همزمان پیش ببریم نیاز به زمان 30 الی 40 ساله داریم. چرا که این پروژه‌ها 120 هزار میلیارد تومان در شرایط عدم افزایش هزینه و بالا نرفتن تورم، اعتبار نیاز دارند.

چیت‌چیان تصریح کرد: اگر سالی 4000 میلیارد تومان بودجه دریافت کنیم، نیاز به 30 سال زمان برای اتمام پروژه‌ها داریم لذا طرح‌ها باید اولویت‌بندی شوند. برای مثال طرح‌های آبی مشترک، آبرسانی به شهرها و اجرای مجتمع‌های آبرسانی روستایی از اولویت‌های وزارت نیرو هستند که اهمیت بسیار بالایی دارند.

وی ادامه داد: گاهی نیز مشاهده می‌شود که با وجود اجرای سدها، شبکه‌های پایین دست اجرا نشده و به خاطر عدم تکمیل طرح‌های مکمل ظرفیت موجود قابل بهره برداری نیست بنابراین پروژه های مکمل طرح‌های گذشته از اولویت‌های ویژه‌ای برخوردارند.

وزیر نیرو اظهار کرد: مشاهده می‌شود که بسیاری از پروژه‌ها بین 5 تا 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارند لذا اولویت‌بندی مدنظر قرار دادیم تا بیشترین منابع مالی به سمت‌ طرح‌های پیشرفته برود.

چیت‌چیان در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد قابل توجهی از طرح‌ها حدود 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارند واز طریق اولویت‌بندی و تزریق اعتبار بیشتر می توانیم سال آینده آن‌ها را به بهره ‌برداری برسانیم.
نظرات بینندگان