arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۱۵۵۶
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۰ - ۲۷ آذر ۱۳۹۲

آغاز افت فشار گاز خانگی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
«صرفه‌جویی جدی» واژه‌ای است که این روزها از زبان مسوولان نفتی کشور در جهت کاهش مصرف گاز زیاد شنیده می‌شود. هنوز فصل سرما نرسیده اما از همین روزهای پاییزی سرد می‌توان حدس زد که زمستان سردی در پیش خواهد بود.  زمستانی که بسیاری از کارشناسان درجه کاهش دمای آن را مشابه سال 1386 می‌دانند.

سالی که سرمای زیاد و قطع صادرات گاز ترکمنستان به کشور منجر به قطع گسترده گاز در کشور بالاخص مناطق شمال و شمال غربی کشور شد. امروز هم هنوز فصل زمستان نرسیده که هشدارهای جدی مسوولان گازی کشور آغاز شده تا جایی که از رکورد مصرف گاز در روزهای گذشته خبر می‌رسد و تقاضا برای صرفه‌جویی توسط مسوولان گازی هر استان و شهر کشور از مردم ، تا شاید بتوان زمستان را با آرامش سپری کرد. گرچه از پیش نیز این حدس زده می‌شد که زمستان امسال برای مدیران گازی زمستانی آسان نباشد و شاید اشاره اولیه زنگنه به این مورد نیز مهر تاییدی بر این گمان بود چراکه تاخیر در بهره‌برداری از فازهای پارس جنوبی و عدم افزایش ظرفیت تولید در کنار رشد 10درصدی مصرف در هر سال گواهی بود بر کمبود گاز در روزهای سرد زمستانی امسال.

 در حال حاضر نیز هنوز زمستان نیامده افت فشار گاز میهمان خانه‌های ایرانی‌ها شده و به نظر می‌رسد این امر نیز این روزها دامن صنایع کشور را هم گرفته تا جایی که خبر از افت فشار گاز در بخش صنایع می‌رسد و در عین حال از سهمیه‌بندی گاز در این بخش می‌گویند.  افزایش مصرف در روزهای گذشته باعث شد تا مدیرعامل تازه‌نفس شرکت ملی گاز ایران از تمامی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، ادارات و نهادهای کشور بخواهد الگوی مصرف را رعایت کنند تا شاید چاره‌ای شود بر کمبود گاز کشور.

حمیدرضا عراقی از تمامی سازمان‌ها تقاضا کرد با صرفه‌جویی در مصرف این نعمت‌ الهی، شرکت ملی گاز را در ارایه خدمات مداوم و مستمر گازرسانی به هموطنان در سراسر کشور یاری کنند.

  براساس آمار اعلامی عراقی؛ میزان تولید گاز در کشور نسبت به سال گذشته افزایش نیافته و با توجه به افزوده‌شدن بیش از یک‌ونیم‌میلیون مشترک جدید به جمع مشترکین گاز طبیعی طی سال‌جاری در کشور، امیدواریم با صرفه‌جویی مصرف گاز از سوی تمامی مشترکین، بتوانیم زمستانی آرام را پشت سر‌گذاریم.

 وی در ادامه ضمن تاکید بر رعایت دمای رفاه در سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه صنعت گاز در سراسر کشور، افزود: همکاران صنعت گاز نیز به‌منظور بازرسی جهت رعایت دمای رفاه در سازمان‌ها و ادارات سراسر کشور، به این سازمان‌ها مراجعه و در صورت عدم‌رعایت الگوی مصرف گاز طبیعی در این ادارات، نسبت به اخطار یا قطع گاز سازمان‌های مذکور اقدام خواهند کرد.

معاون وزیر نفت همچنین از ارسال بخشنامه‌ای از سوی معاون اول محترم رییس‌جمهور به تمامی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های دولتی به منظور صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی خبر داد و افزود: در این نامه بر مواردی از جمله رعایت دمای 21-18 درجه در فضاهای داخلی و بسته و دمای 18 درجه در راهروها و فضاهای عمومی سرپوشیده، روشن‌کردن وسایل گرمایشی یک ساعت قبل از آغاز کار و خاموش‌کردن آنها یک ساعت قبل از پایان کار، خاموش‌کردن وسایل گرمایشی در روز‌های تعطیل (برای ساختمان‌هایی که سیستم حرارت مرکزی ندارند)، انجام معاینه فنی، تعمیر وسایل گرمایشی و دیگر اقدامات لازم به‌منظور افزایش بازدهی وسایل گازسوز نظیر نصب سامانه پایش هوشمند موتورخانه، تاکید شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران یادآور شد: این شرکت آمادگی ارایه هرگونه مساعدت فنی به دستگاه‌های اجرایی در زمینه کاهش مصرف گاز طبیعی را دارد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز همچنین بر استفاده از بخاری‌های استاندارد تاکید و اظهار کرد: اطمینان از سلامت کارکرد و استانداردبودن دودکش و دقت در نصب اتصالات لوازم گازسوز از راه‌های پیشگیری از خطر نشت گاز است.  سخنگوی شرکت ملی گاز ایران نیز، با اشاره به مصرف 432میلیون مترمکعب گاز در روز جمعه هفته گذشته در بخش‌های خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده، تاکید کرد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون میزان مصرف گاز طی روز گذشته به بیشترین رقم رسید و رکورد مصرف گاز در کشور شکسته شد.

مجید بوجارزاده با اشاره به اینکه طی یکسال گذشته بیش از 5/1میلیون مشترک به جمع مشترکین گاز طبیعی در کشور افزوده شده است، اعلام کرد: براین‌ اساس حدود 60میلیون مترمکعب به مصرف گاز نیز افزوده شده است.  بوجارزاده در ادامه با اشاره به ورود موج سرما و پایداری دمای زیر صفردرجه در اکثر استان‌های کشور و نیز افزایش مصارف بخش خانگی، ابراز امیدواری کرد هموطنان گرامی با صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی، زمینه گازرسانی مستمر را در سراسر کشور فراهم آورند.

 وی یادآور شد: در حال حاضر بیش از 20میلیون مشترک در سراسر کشور از نعمت گاز طبیعی برخوردارند و چنانچه هر مشترک با به کارگیری راهکارهای ساده‌ای چون کاهش یک درجه‌ای دمای محیط منزل و کم‌کردن یک وسیله گرمایشی و پوشیدن لباس مناسب، بتوانند یک‌مترمکعب میزان مصرف گاز را کاهش دهند، در مجموع 20میلیون مترمکعب معادل تولید یک فاز پارس‌جنوبی میزان مصرف گاز در کشور کاهش می‌یابد.  مدیرعامل شرکت گاز استان تهران نیز از مصرف ١٩٥میلیون مترمکعب گاز در دو روز نخست این هفته (٢٣ و ٢٤آذر) در استان‌های تهران و البرز خبر داد و گفت: با شروع موج سرما روز گذشته بیشترین میزان مصرف گاز با ١٠٢میلیون مترمکعب در این استان‌ها به ثبت رسید.  یعقوب حسین نیاز با بیان اینکه مردم استان تهران روزانه در فصل سرما معادل سه تا چهار فاز پارس‌جنوبی گاز مصرف می‌کنند، پیش‌بینی کرد با سردترشدن هوا امکان افزایش مصرف گاز تا ١٢٠‌میلیون مترمکعب در روز وجود دارد.

وی با تاکید بر صرفه‌جویی در مصرف گاز با هدف تامین گاز مستمر مشترکان استان تهران و البرز، گفت: سال گذشته رکورد مصرف گاز در فصل سرد سال در این استان‌ها ١١٢میلیون مترمکعب بود. براساس این گزارش، شنبه ٢٣آذر، ٩٣میلیون‌و٢٠٠هزار مترمکعب گاز در استان‌های تهران و البرز مصرف شد که از این میزان ٥٩میلیون‌و٧٠٠هزار مترمکعب به شهر تهران، ٣٠میلیون‌و٦٠٠هزار مترمکعب به شهرهای تابع و دومیلیون‌و٩٠٠هزار مترمکعب به نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و صنایع سیمان اختصاص داشت.

بر اساس آمارهای شرکت ملی گاز ایران نیز روز یکشنبه ٢٤آذر مصرف گاز در استان‌های تهران و البرز به ١٠١میلیون‌و٨٠٠هزار مترمکعب رسید که از این میزان ٦٢میلیون‌و٤٦هزار مترمکعب به شهر تهران، ٣٧میلیون‌و٨٠‌هزار مترمکعب به شهرهای تابع و دومیلیون‌و٧٠٠هزار مترمکعب به نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و صنایع سیمان اختصاص داشت.  مدیرعامل شرکت گاز استان تهران اظهار کرد: با توجه به جمعیت ١٥میلیون نفری ساکن در استان‌های تهران و البرز، بیش از یک‌پنجم حجم گاز مصرفی کشور در این دو استان مصرف می‌شود.

براین اساس با توجه به رکورد مصرف 570‌میلیون مترمکعبی گاز در زمستان سال گذشته آن‌هم در شرایطی که سرمای هوا به اندازه امسال نبوده و ظرفیت تولید 600میلیون مترمکعبی گاز کشور و افزایش مصرف 60میلیون مترمکعبی گاز ناشی از افزایش مشترکین، به‌نظر می‌رسد بحران گازی زمستان 92 دست‌کمی از زمستان 86 ندارد. بنابراین باید منتظر بود و دید راهکار دولتمردان برای مدیریت این روزهای سخت چه خواهد بود؟


روزنامه شرق

نظرات بینندگان