arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۱۶۷۹
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۰۸ - ۲۸ آذر ۱۳۹۲

کارت زد چین به ˈجان کریˈ

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 

این هشدار پکن که روز پنجشنبه در رسانه های منطقه بازتاب داشت درپی آن صادر شد که چین اعلام کرده در ماه جاری میلادی یک فروند ناو آمریکایی مزاحم تمرینات نظامی نیروی دریایی این کشور در دریای جنوبی شده است .

به گزارش ایرنا،  در پی این ماجرا یک فروند ناو چینی نیز مجبور به هشدار نظامی به طرف آمریکایی و راندن آنان از منطقه شده است.

برخی ناظران نسبت به خطر رویارویی دو کشور در دریای جنوبی هشدار داده اند اما ˈوانگ ییˈ وزیر خارجه چین این هفته گفت که امیدوار است چنین اتفاقی رخ ندهد .

ˈخوا چون اینگˈ سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به سخنان این هفته وزیر خارجه آمریکا در سفر به ویتنام گفت: آمریکا باید درعملکرد خود دقت داشته و با احتیاط صحبت کند.

از کری نقل شده که اگر چین دست به اقدامی یک جانبه در دریای جنوبی بزند آمریکا ساکت نخواهد ماند.

ظاهرا ارتش چین خواستار ایجاد یک منطقه شناسایی دفاع هوایی مانند آنچه حدود دو هفته قبل در دریای شرقی ایجاد کرده می باشد اما آمریکا ضمن مخالفت آن را خطرناک دانسته است.

سخنگوی وزارت خارجه چین از آمریکا خواست که بجای مداخله جویی در منطقه در مسیر صلح و ثبات منطقه گام بردارد.

وی همچنین از اعتراضات فیلیپین و ژاپن دو متحد واشنگتن در منطقه نسبت به شکل گیری منطقه شناسایی دفاع هوایی در دریای شرقی انتقاد کرد و گفت که مانیل و توکیو باید ابراز نظرهای ˈبیهوده و نادرست ˈ خود را متوقف کنند.
نظرات بینندگان