arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۱۶۸۵
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۱ - ۲۸ آذر ۱۳۹۲

برنج تایلندی سر سفره ایرانی ها می ماند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

صادرات برنج تایلند به کشورهای دیگر که به اثر ناآرامی های سیاسی این کشور متوقف شده است، به ایران بر اساس قراردادهای منعقد شده قبلی ادامه می یابد.
 
به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از روزنامه ˈبانکوک پستˈ، سرپرست وزارت بازرگانی تایلند گفت که قرارداد صادرات برنج به بسیاری از کشورها متوقف شده است، اما صادرات به ایران ادامه دارد.
 
آمار نشان می دهد تایلند یک میلیون و 270 هزار تن برنج در سه ماهه دوم و سوم سال جاری میلادی به ایران صادر کرده است که 78 درصد بیشتر از سال گذشته میلادی است. ایران در سه ماهه نخست سال جاری خورشیدی 537 هزار تن و در سه ماهه دوم 250 هزار تن برنج از این کشور جنوب شرق آسیا وارد کرده است.
 
ˈنیواتامرونگ بونسانگپایسانˈ سرپرست وزارت بازرگانی تایلند در ادامه با توجه به متوقف شدن عقد قرارداد صادرات برنج تایلندی با برخی از کشورها، خواستار تداوم توزیع برنج کاشت 2013 و 2014 به منظور اجتناب از افزایش سهام شد.
 
این مقام تایلندی همچنین از تصمیم کمیته ملی شورای برنج مبنی بر تسریع فروش موجودی برنج های کاشت 2014-2013 خبر داد که مبالغ آن به صندوق ذخیره ملی این کشور واریز می شود.
 
وی افزود: معاملات پیش فروش برنج بر اساس حجم 500 هزار تا یک میلیون تن که مورد تصویب قرار گرفته است انجام می شود، اما وزارت بازرگانی در مورد نحوه فروش برنج از طریق مناقصه با شورای دولت رایزنی می کند.
 
ناآرامی سیاسی تایلند می تواند زمینه نگرانی برای چین باشد که حدود سه میلیون تن از نیاز برنج خود را از تایلند تامین می کند.
 
انجمن صادرکنندگان برنج تایلند اعلام کرده است صادرات برنج این کشور در دوره زمانی هشت ماهه سال جاری میلادی حدود چهار میلیون و 100 هزار تن با ارزشی حدود دومیلیارد و 800 میلیون دلار بوده است. پیش بینی شده است میزان صادرات برنج تایلند در سال جاری میلادی حدود شش میلیون و 150 هزار تن باشد که 27 درصد از میزان پیش بینی شده کمتر است.
 
شورای جهانی غلات پیش بینی کرده است میزان صادرات برنج هند در سال جاری 9 میلیون تن، ویتنام هفت میلیون و 400 هزار تن و تایلند شش میلیون و 500 هزار تن باشد. این دو کشور سال گذشته از تایلند در میزان صادرات برنج پیشی گرفتند.

نظرات بینندگان