arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۱۷۶۱
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۹ - ۲۸ آذر ۱۳۹۲

علم الهدی: امیرکبیر باعث سکولاریسم شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
امام جمعه مشهد با بیان اینکه رشد علمی در جوامع سکولار دارای اشکال است اظهار کرد: میرزا تقی خان امیر کبیر یکی از افرادی بود که باعث ایجاد تفکر سکولاریسم در کشور ما شد و با ایجاد و تاسیس مدرسه دارلفنون و به کار گماشتن آخوندزاده و میرزا ملکم خان بی دین و سکولار سعی کرد اجازه ندهند دین به دارلفنون نفوذ کند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله احمد علم الهدی ظهر پنج شنبه در همایش وحدت حوزه و دانشگاه که در سالن همایش های دانشگاه علوم اسلامی رضوی در مشهد برگزار شد اظهار کرد: مفهوم حوزه و دانشگاه نیازمند بررسی جامع است.

وی افزود: قبل از بیان مفهوم وحدت حوزه و دانشگاه بایستی به سابقه این جریان توجه کرد و اسابه و زمان ایجاد و شکل گیری اولیه این وحدت را باید مدنظر قرار داد.

آیت الله علم الهدی با بیان اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و زمانی که امام راحل در پاریس حضور داشتند گام های نخست وحدت حوزه و دانشگاه برداشته شد افزود: در مراسمی که در دانشگاه تهران برگزار شد عده ای از طلاب در کنار تعدادی از اساتید و دانشجویان دانشگاه های تهران قرار گرفتند.

وی بیان کرد: آن روز در این مراسم که طرحش از طرف شهید مفتح ریخته شده بود طلاب قم و تهران در کنار اساتید و دانشجویان قرار گرفتند و همین مراسم طلیعه ای شد برای آغاز وحدت بین روحانیان و دانشجویان که البته ان زمان با نام وحدت حوزه و دانشگاه مطرح نبود و با عنوان وحود روحانی و دانشجو نامیده می شد.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان رضوی گفت: وحدت بین حوزه و دانشگاه یک ویژگی منحصر به فردی دارد و این ویژگی نامگذاری این روز توسط رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) است.

وی افزود: امام خمینی(ره) اولین بار در سالگرد شهدات شهید مفتح این روز را به نام روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گذاری کردند.

شاید مسئله وحدت روحانی و دانشجو به صورتی که در گذشته مطرح شد موضوعیت نداشته باشد

آیت الله علم الهدی با بیان اینکه حضرت امام خمینی از این نام گذاری منظور ویژه ای داشتند تصریح کرد: یقینا یک دید بارزی که در امام خیمنی(ره) وجود داشت و ما امروز می توانیم به عمق فلسفه و جهت این عنوان توجه کنیم این مسئله است که امام واقعیت دقیقی را در نظر گرفتند شاید جبران یک خسارت عمیق گذشته شود و شاید هم یک جبران برای آینده قائل شدند.

وی افزود: امروز که جامعه روحانیت و دانشجویی به صورت دو جریان نخبه در هم آمیخته شدند شاید دیگر آن مسئله وحدت روحانی و دانشجو به صورتی که در گذشته مطرح شد موضوعیت نداشته باشد بویژه با وجود دانشگاه هایی مانند علوم اسلامی رضوی و امام صادق(ع) که علوم اسلامی با دانش های تخصصی تلفیق شده اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: شاید امروز بحث پیوند دانشگاه و حوزه به شکل گذشته مطرح نباشد اما حضور طلاب در دانشگاه یا دانشجوبان در حوزه باعث ایجاد یک تحول و انقلاب در عرصه علم خواهد شد.

وی سپس با اشاره به جایگاه علمی حوزه در تاریخ کشور عنوان کرد: تا زمان قاجار خواستگاه هر یک از رشته های تجربی داخل حوزه های علمیه بود.

اما جمعه مشهد ابراز کرد: همواره در طول تاریخ کشورمان یک هم آمیختگی بسیار تنگاتنگی بین دانشهای زمان و دانش دینی وجود داشته است و بسیاری از علوم ما در بستر دینی قرار داشته و در همین بستر رشد کرده اند.

وی با اشاره به نام شیخ بهایی و شیخ ابوعلی سینا بیان کرد: هر دوی این دو عالم که جزء مفاخر ما محسوب می شوند در بسار اموزه های دینی رشد کردند.

آیت الله علم الهدی تاکید کردک امروز که ما در عرصه های مختلف علمی به تاریخ علوم بر می گردیم ریشه همه علوم را در بین دانشمندان مسلمان می بینیم.

پیدایش سکولاریسم در عرصه آموزش و پرورش بزرگترین خسارت سوغات غرب بود

وی افزود: بزرگترین خسارتی که علم و دانش غربی به بلاد اسلامی و از جمله کشور ما وارد کرد پیدایش سکولاریسم در عرصه آموزش و پرورش بود.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان رضوی با تاکید بر اینکه تعلیم سکولاریسم زیر پای جوامع علمی ما را خالی کرد گفت: علت این مسئله پیدایش مدرنیته و رنسانس علمی در غرب و کشورهای غربی بود.

وی افزود: بروز القائات سوء از کشورهای غرب و ورود آنها به کشورهای اسلامی از کشورهای غربی که به دلیل ظلم کلیسا علت عقب افتادگی خودشان را دین می دانستند باعث کند شدن روند تولید علم در کشور ما شد.

امام جمعه مشهد اظهار کرد: در دوران قاجار وقتی با رشد علمی اروپا مواجه شدند فکر کردند چون در آنجا دین از میان برداشته شده رشد علمی ایجاد شده پس بنابراین فکر کردند می توانند در جامعه ما هم این کار را کرد و این تفکر را پذیرفت.

وی افزود: میرزا تقی خان امیر کبیر یکی از افرادی بود که باعث ایجاد تفکر سکولاریسم در کشور ما شد و با ایجاد و تاسیس مدرسه دارلفنون و به کار گماشتن آخوندزاده و میرزا ملکم خان بی دین و سکولار سعی کرد اجازه ندهند دین به دارلفنون نفوذ کند و این کار بخاطر این بود که آنها در سفری که به روسیه داشتند فکر کردند عامل پبشرفت آنها بی دینی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری سپس با اشاره به تاسیس دانشگاه در ایران گفت: انگلیس ها دانشگاه را برای این منظور در ایران تاسیس کردند تا به خیال خودشان در مقابل حوزه جبهه ای درست کنند.

وی افزود: آنها در ابتدای تاسیس دانشگاه مقید بودند هیچ نشانه ای از دین در دانشگاه ها دیده نشود اما بعدا در بین همین دانشگاه ها که آنها یا اهداف استعماری و برای سلطه بر افکار ملت ما ساخته بودند جوانان استعمار ستیز و دین دار سر بر آوردند.

نماز خواندن در دانشگاه تهران یک نقطه ضعف محسوب می شد

آیت الله علم الهدی سپس با ذکر خاطره ای از حداد عادل اظهار کرد: من خودم از حداد عادل شنیدم که می گفت وقتی دانشجو بودم روزی که وقت نمازم تنگ شده بود و قصد اقامه نماز در دانشگاه را داشتم دنبال جایی می گشتم تا بتوانم دور از دید دیگران نمازم را بخوانم.

وی تاکید کرد: ببینید وضعیت چگونه بوده که نماز خواندن در دانشگاه تهران یک نقطه ضعف محسوب می شده و این در واقع همان خسارت بزرگی بود که بر پیکر علم در کشورمان بوجود آمد.

اما جمعه مشهد ابراز کرد: مسئله دین داری و ضعف دنش دینی یکی از ترفندهای انگلستان است و آنها در مصر نیز الازهر را از جامع الازهر جدا کردند.

وی با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه به این معنی نیست که حوزه و دانشگاه با هم یکی شوند چون این مسئله هم اکنون شکل گرفته است لذا آن چیزی که حضرت امام خمینی(ره) فرمودند سقوط آموزش های سکولار بود.

آیت الله علم الهدی تصریح کرد: نقطه اوج وحدت حوزه و دانشگاه این است که دین و دانش دینی بستر توسعه و رشد هر گونه علم و فن آوری در هر جریان و تخصصی باشد.

وی افزود: امروز ما در جوامع سکولار در فن آوری و علوم به یک نقطه اشکال رسیده ایم و آن وارد شدن آموزش ها و پژوهش های مادی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: در جوامع و تفکر سکولار رشد تا جایی است که مبتنی بر سودهای مادی باشد و یک دانشجو یا یک فن آور در همان ابتدای حرکت علمی اش اول به این فکر می کند که آیا انجام این کار برای من سودی دارد یا خیر و فقط در صورتی وارد آن پژوهش می شود که سود مادی برایش داشته باشد.

وی بیان کرد: حالا اگر زیر بنای این رشد علمی دین شد دیگر مرزی برای سودهای دینی مطرح نخواهد بود و رشد علمی ما در گذشته بخاطر این بود که دانش دینی شان بستر رشد شان بود.
نظرات بینندگان