arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۱۹۶۹
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۴ - ۳۰ آذر ۱۳۹۲

توافق ژنو ، زمینه سازی برای گفتگوهای منطقه‌ای تهران-واشنگتن

* سید حسین موسویان
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دیپلمات سابق کشورمان اظهار داشت توافقنامه هسته‌ای ژنو زمینه را برای گسترش همکاری‌ها بین ایران و آمریکا درباره مسائل منطقه‌ای از جمله بحران سوریه و حتی نزدیک شدن دو کشور فراهم کرده است.

حسین موسویان، دیپلمات سابق کشورمان در نشستی به همراه تعدادی از دیپلمات های سابق آمریکا در بنیاد «انجمن  آسیا» در نیویورک شرکت کرده بود اظهار داشت توافقنامه هسته‌ای ژنو زمینه را برای گسترش همکاری‌ها بین ایران و آمریکا درباره مسائل منطقه‌ای از جمله بحران سوریه و حتی نزدیک شدن دو کشور فراهم کرده است. 

اما مقامات سابق آمریکایی که در این پنل حضور داشتند تا زمانی که یک توافق دائمی هسته‌ای درباره موضوع هسته‌ای ایران کسب نشود، نمی توان درباره بررسی منافع مشترک دو کشور در منطقه به گفتگو نشست. 

حسین موسویان، مذاکره کننده سابق هسته ای کشورمان با این حال تاکید کرد حتی در وضعی که مذاکرات هسته‌ای در جریان است، تهران و واشنگتن باید وارد گفتگوهای گسترده‌تری شوند.  

موسویان افزود:« افغانستان در بحران به سر می برد، آمریکا و ایران بازیگران مهمی در این کشور هستند. آنها منافع مشترک زیادی دارند. در عراق نیز بحران وجود دارد. جالب است که یادآور شویم که ایران و آمریکا علی رغم همه خصومت ها، در عراق و افغانستان از یک دولت حمایت می کنند.»

از سوی دیگر رابرت اینهورن، مذاکره کننده سابق هسته‌ای آمریکا گفت: ایران و آمریکا  بر لزوم تصمیم گیری درباره چگونگی حل و فصل موضوع هسته ای پیش از ورود به مسائل دیگر تاکید کرده‌اند. 

وی افزود دیدگا‌ هایی در آمریکا و ایران وجود دارد که که معتقدند  این توافق تنها به موضوع هسته ای محدود نمی شود و نزدیک شدن دراز مدت بین دو کشور در موضوعات منطقه ای را به همراه دارد. در این‌باره امیدواری‌هایی وجود دارد، اما در حال حاضر هر دو طرف موافق هستندکه در کوتاه مدت تنها بر موضوع هسته ای تمرکز کنند.  این دیپلمات سابق تایید کرد که توافقنامه هسته ای ژنو، بین ایران و گروه 1+5 نقطه عطفی در مسائل بین الملل محسوب می شود. 

معاون سابق وزیر خارجه‌ آمریکا در امور سیاسی، توماس پیکرینگ که دیگر شرکت کننده در این نشست بود نیز تاکید کرد ایران و آمریکا باید از این ارتباط مجدد استفاده کرده و  درباره دیگر مسائل را نیز خارج از روند رسمی مذاکرات هسته ای تبادل نظر کنند. 

موسویان در بخش دیگر صحبت های خود گفت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هرگز راضی نمی‌شود، چرا که اگر موضوع هسته ای ایران حل و فصل شود، پس از آن همه درباره موضوع صلح فلسطین و نیز صدها کلاهک اسرائیل صحبت خواهند کرد. 

اینهورن نیز تاکید کرد آمریکا و شرکایش در 1+5 نباید موضع افراطی نتانیاهو را اتخاذ کنند و می‌توان بدون در نظر گرفتن معیارهای نتانیاهو به یک توافق هسته‌ای دست یافت. وی ادامه داد موفقیت در موضوع هسته‌ای ایران  می تواند به حل و فصل بحران سوریه نیز کمک کند و افکار عمومی آمریکا از اتخاذ دیپلماسی در موضوع سوریه حمایت بیشتری به عمل خواهند آورد.
نظرات بینندگان