arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۱۹۷۸
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۴ - ۳۰ آذر ۱۳۹۲

از مصرف خودسرانه واکسن آنفلوآنزا بپرهیزید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: علی رغم بی ضرر بودن این واکسن به صورت خودسرانه توصیه می‌شود افراد حتما با مشورت پزشک از این دارو استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدحسن لطفی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: گروه‌های در معرض خطر ویروس آنفلوآنزا از جمله پرسنل بهداشتی، پرسنل اتاق عمل و آزمایشگاه، نوزادان، پرستاران شاغل در بخش‌های دیالیز، آی سی یو و بخش‌های مراقبت‌های ویژه طبق دستورالعمل وزارت بهداشت به صورت رایگان واکسن آنفلوآنزا را در سه ماهه سوم سال به مقدار یک دوز دریافت می‌کنند.

وی همچنین عنوان کرد: بیماران هموفیلی و مبتلایان به سرطان‌های مزمن ضمن معرفی و مشورت با پزشک از سرویس رایگان تزریق واکسن آنفلوآنزا در درمانگاه‌ها بهره مند می‌شوند.

دکتر لطفی همچنین خاطرنشان کرد: افراد مسن، مبتلایان به بیماری‌های ریوی و آسم و افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند، همچنین بیماران کلیوی و مبتلایان به دیابت مزمن با تجویز پزشک می توانند این واکسن را از داروخانه‌ها تهیه و تزریق کنند.

وی افزود: واکسن آنفلوآنزا پوشش بیمه‌ای ندارد و می‌توان به صورت آزاد از داروخانه‌ها دریافت کرد لذا علی رغم بی ضرر بودن این واکسن به صورت خودسرانه توصیه می‌شود افراد حتما با مشورت پزشک از این دارو استفاده کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد تصریح کرد: کودکان و مادران باردار در صورتی که بیماری مزمن زمینه‌ای نداشته باشند نیازی به تزریق و دریافت این واکسن ندارند لذا توصیه می‌کنیم مادران باردار از مصرف این واکسن در دوران بارداری اجتناب کنند.
نظرات بینندگان