arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۱۹۸۰
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۴ - ۳۰ آذر ۱۳۹۲

وزیرخارجه ایتالیا: ازاین پس سفر مقامات اروپایی به ایران بیشتر می شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
خانمˈ اما بونینوˈ وزیرامورخارجه ایتالیا درآستانه سفر به تهران، گفت: از این پس سفرهای مقامات اروپایی به ایران بیشتر خواهد شد.
 
ˈوزیرامورخارجه ایتالیا عصرامروز(شنبه) در راس یک هیاتی برای دیدار دو روزه با مقامات ایرانی وارد تهران می شود.ˈ
 
به گزارش روزشنبه ایرنا از خبرگزاری رسمی ایتالیا(آنسا)، وزیرخارجه ایتالیا ساعاتی قبل ازسفر به تهران اظهار داشت: با اشاره به نقش تاثیرگذار منطقه ای ایران و زنده نگه داشتن سیاست گفتمان ضروری است که باید با تهران ارتباط بیشتری برقرار شود.
 
آنسا نوشت: وزیرخارجه ایتالیا با چنین روحیه ای و پس ازگذشت حدود10سال ازآخرین سفر یک وزیرخارجه اروپایی به تهران سفر می کند و با دکترحسن روحانی رییس جمهوری و دکتر محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار می کند.
 
وزیرخارجه ایتالیا در این سفر درباره پرونده های زیادی ازجمله بحران سوریه ، برنامه هسته ای، مساله افغانستان و پرونده هایی که ایتالیا قصد دارد در آن نقشی داشته باشد، گفت و گو خواهد کرد.
 
بونینو دراین سفر دو روزه همچنین با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و آیت الله اکبرهاشمی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام وشهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهوری درامورخانواده وبانوان دیدار می کند.
 
بونینونخستین رییس دستگاه دیپلماسی در میان 28 کشور عضو اتحادیه اروپا است که پس از انتخاب دکترحسن روحانی رییس جمهوری جدید ایران به تهران سفرمی کند و به رویکردهای جدید ایران باور دارد.
 
سفر بونینو درحقیقت از ماه ها قبل و با ماموریت لاپو پیستلی معاون وی به تهران درماه اوت گذشته(مرداد) وتنها چند روز پس از آغاز فعالیت دولت روحانی آغاز شد و به دنبال آن دیدار با ظریف در رم وحالا پس از توافق تاریخی ژنو درباره برنامه هسته ای، زمان برایˈرفتن و دیدنˈمناسب شد.
 
آنسا نوشت: درتهران فضای بحث برای روابط اقتصادی و تجاری بویژه در آستانه کاهش تحریم ها پس از توافق ژنو وجود دارد و ایتالیا امیدوار است این توافق تا شش ماه دیگر اجرایی شود و فضایی جدید برای شرکت های ایتالیایی در بخش های مختلف ایجاد شود.
 
آنسا اعلام کرد: سفر اما بونینو وزیر امور خارجه ایتالیا به تهران آغازی برای یک سری دیدارها در آینده نزدیک خواهد بود.
نظرات بینندگان