arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۴۲۰۱۵
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۸ - ۳۰ آذر ۱۳۹۲

توضیحات معاون اردوغان درباره روابط "بانک هالک" با ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون نخست وزیر ترکیه گزارشی مبنی بر پولشویی، حمایت مالی از تروریسم توسط هالک بانک ترکیه دریافت نشده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه ملیت - چاپ ترکیه، علی باباجان، معاون نخست‌وزیر ترکیه در پاسخ به پرسش و انتقاد حزب جمهوری خلق، یکی از احزاب مخالف حزب حاکم درباره روابط ایران و بانک هالک ترکیه، گفت: این بانک بر اساس استانداردهای تعیین شده در جهان به امور بانکی پرداخته و خدماتی به مشتریان خود ارائه می‌دهد. در حال حاضر این بانک با داشتن چند هزار مشتری می‌تواند به خدمات تجارت خارجی و امور بانکی بپردازد. تمام پرداخت‌های انجام شده توسط این بانک بر اساس سیستم بانکی و طبق استانداردهای بین‌المللی و ملی انجام گرفته است و گزارشی مبنی بر پولشویی، حمایت مالی از تروریسم دریافت نشده است.

وی درباره ادعاهای مطرح شده مبنی بر این که رضا ضراب، تبعه ایرانی که به اتهام پولشویی و فساد مالی در عملیات روز چهارشنبه به همراه 60 نفر توسط پلیس دستگیر شده است، توسط بانک هالک در انتقال پول به ایران کمک کرده است، گفت: بر اساس مواد 73 و 159 قانون بانکی، روابط بانکی با مشتریان خود و حساب‌های آن‌ها محرمانه است و حساب‌های شخصی یک مشتری نیز در این قالب جای می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، چند روز گذشته در عملیات گسترده 60 نفر به اتهام فساد مالی و پولشویی توسط پلیس ترکیه دستگیر شدند، در میان دستگیرشدگان سه فرزند وزیران حزب عدالت و توسعه و هم‌چنین رضا ضراب یکی از تاجران مطرح حضور دارند. هم‌چنین در راستای این عملیات حساب‌ها و امور بانکی بانک هالک که در مبادلات تجاری با ایران فعال بوده است نیز تحت بررسی قرار گرفت.


نظرات بینندگان