کد خبر: ۱۴۲۸۳۹
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۴ - ۰۷ دی ۱۳۹۲

توضیحات خاتمی درباره تاریخچه طرح‌های «گفت‌وگو» و «ائتلاف تمدن‌ها»

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی، طی یادداشتی به بیان توضیحاتی در جهت رفع ابهامات دو طرح «گفت‌وگو» و «ائتلاف تمدن‌ها» پرداخت.

به گزارش روابط عمومی دفتر سید محمد خاتمی در یادداشت رییس جمهور اسبق کشورمان که در توضیح مصاحبه اخیر رییس‌جمهور پیشین کشورمان با ایسنا منتشر شده، آمده است:

«وقتی مساله‌ی گفت و گوی تمدن‌ها در سازمان ملل تصویب شد، جناب آقای کوفی عنان آقای پیکو را به عنوان معاون خود برای پیگیری طرح معرفی کرد و 5 سال هم زمان معین کرد و بعد از 5 سال دیگر این موضوع تمدید شد که پیگیری امر صورت گیرد.

اما تعیین 18 نفر برای طرح ائتلاف تمدن‌ها بود که از سوی آقایان زاپاته،( نخست وزیر اسپانیا) و اردوغان ( نخست وزیر ترکیه ) پیشنهاد شده بود و آقای کوفی عنان 18 نفر صاحب نظر را تعیین کرد و چندین نشست بین‌المللی و (آخرینش در نیویورک ) داشتند و گزارش خود را به آقای دبیر کل سازمان ملل دادند و اساسنامه طرح ائتلاف تمدن‌ها بر آن اساس تنظیم و پیگیری شد و حالا هم این طرح دبیرخانه و دبیر دارد.

در نهایت توصیه جناب آقای خاتمی به ریاست محترم جمهوری کشورمان با توجه به تصویب طرح‌شان در سازمان ملل این بوده است که " خوب است جناب آقای دکتر روحانی هم دستور دهند پیگیری طرحشان در سازمان ملل فعال شود.»
نظرات بینندگان