کد خبر: ۱۴۳۹۷۶
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۰۸ - ۱۷ دی ۱۳۹۲

اشپيگل: جنگ قدرت ميان اردوغان و طرفداران گولن

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مجله آلمانی اشپیگل تنش های اخیر در ترکیه را نشانگر جنگ قدرت میان دولت رجب طیب اردوغان و جنبش خدمت فتح الله گولن توصیف کرد.

به گزارش انتخاب ، اشپیگل با تاکید بر نقش پشت پرده جنبش خدمت فتح الله گولن در تحقیقات درباره فساد مالی در ترکیه نوشت‌ این جنبش اکنون دولت اردوغان را به چالش طلبیده است و سران این جنبش برای سرنگون کردن رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه وارد عمل شده اند.
گارت جنکینز کارشناس انستیتو مطالعات آسیای میانه و قفقاز در آلمان می گوید: جنبش خدمت فتح الله گولن قصد دارد اردوغان را به زانو در آورد و مانع تعطیلی آموزشگاه های خصوصی وابسته به این جنبش شود.
اشپیگل در این گزارش با اشاره به اینکه افراد منسوب به جنبش خدمت فتح الله گولن سمت های مهمی را در تشکیلات پلیس و دستگاه قضایی ترکیه بر عهده دارند ، خاطر نشان کرد ، این مسئله موجب مطرح شدن ادعای وجود دولت موازی در درون دولت ترکیه شده است.
یکی از اعضای سابق جنبش خدمت فتح الله گولن که از این گروه جدا شده است به خبرنگار اشپیگل گفت : برخی مقامات دولتی ترکیه از سران جنبش خدمت دستور می گیرند.
وی که نامش فاش نشده است ، گفت :‌ آنان در آموزشگاه های ما تحصیل کردند ، ما آنان را آموزش دادیم و اکنون نیز که به مقامات مهم رسیده اند ، همچنان به جنبش ما خدمت می کنند.
اشپیگل در این گزارش خاطر نشان کرد ، بر اساس برخی اسناد ویکیلیکس سفارت آمریکا در ترکیه در گزارشی در سال 2010 جنبش فتح الله گولن را قدرتمندترین حرکت اسلامگرای ترکیه توصیف کرده است.
در گزارش اشپیگل با اشاره به اینکه جنبش خدمت فتح الله گولن دارای مدارس و آموزشگاه هایی در 140 کشور جهان است ،‌ خاطر نشان شده است این جنبش دارای 8 میلیون طرفدار است. جنبش خدمت فتح الله گولن بانک ها، ‌شرکت ها، بیمارستان ها و شبکه های تلویزیونی نیز تاسیس کرده است که ارزش مالی این مؤسسات بین 15 الی 35 میلیارد یورو است.
اشپیگل نوشت: جنبش خدمت فتح الله گولن در آلمان نیز فعالیت می کند. این جنبش در آلمان 15 انجمن و ده ها آموزشگاه تاسیس کرده است.
نظرات بینندگان