کد خبر: ۱۴۴۰۷۹
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۷ - ۱۷ دی ۱۳۹۲

هاشم پسران: تورم ربطی به تحریم ندارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نامزد جایزه نوبل اقتصاد با بیان این که ایران نمی‌تواند با کشورهای منطقه و طرف قرارداد خود رقابت کند مگر این که نرخ تورم را متناسب با فشارهای طرف خود کاهش دهد خاطرنشان کرد: اگر بازار ارز آزاد نداشته باشیم اقتصاد بیشتر لطمه می‌خورد.

پروفسور محمدهاشم پسران در سومین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید با اشاره به وضعیت تورم ایران گفت: اگر ایران به دنبال کاهش تورم است نرخ تورم را باید از 35 درصد به 5 درصد برساند.

استاد ایرانی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی افزود: ایران نمی‌تواند با کشورهای منطقه و طرف قرارداد خود رقابت کند مگر این که نرخ تورم را متناسب با کشورهای طرف قرارداد خود کاهش دهد.

بازار آزاد نداشته باشیم اقتصاد بیشتر لطمه می‌خورد
نامزد جایزه نوبل اقتصاد با اشاره به این که اگر بازار آزاد نداشته باشیم اقتصاد بیشتر لطمه می‌خورد، افزود: طی سالهای گذشته ریال در ایران تضعیف شده است این در حالیست که نرخ ارز می‌تواند دارای وضعیتی بهتر از وضعیت فعلی باشد. البته نباید فراموش کرد که بخشی از وضعیت فعلی بازار ارز به دلیل تحریم‌ها است.

این اقتصاد‌دان با اشاره به این که مساله ایران نرخ ارز چند گانه است تصریح کرد: رابطه بین تورم و ارز یک طرفه نیست عده‌ای فکر می‌کنند برای کاهش باید نرخ ارز را کاهش داده و ریال را تقویت کرد.

پسران با اشاره به این که عده‌ای بر این باورند که علت تورم، نرخ ارز است، افزود: این در حالیست که عامل تورم اصلا نرخ ارز نیست، مدت زیادی قیمت‌ها را ثابت نگه داشته‌ایم و این در حالیست که این روش معمولا جواب نمی‌دهد.

استاد ایرانی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی با طرح این سوال که آیا می‌توان با کنترل پایه‌ی پولی مشکلات اقتصاد را حل کرد، اظهار کرد: جواب این سوال خیر است چرا که در این حالت رکود تشدید می‌شود در زمانی که پایه پولی کم شود و نقدینگی را دائم کاهش می‌دهیم رکود ایجاد می‌شود.

پسران در ادامه با بیان اینکه نقدینگی به تنهایی نمی‌تواند مساله‌ی مهمی در حل مشکل تورم باشد، گفت: مهمترین مساله و علت اصلی سیاست‌ها و وعده‌هایی است که داده می‌شود اما نمی‌توان به آنها رسید.

به گفته او اگر نتوانیم این مساله را حل کنیم 7 سال دیگر مجددا با بحران دیگری روبرو می‌شویم.

وی با اشاره به این که نفت و درآمدهای نفتی در مسائل ایران نقش مهمی دارد، اضافه کرد: در اقتصاد ایران نمی‌توان فرض کرد تحریم‌ها از بین می‌رود و کاهش می‌یابد یعنی نمی‌توانیم بگوییم که سیاستی در جهت کاهش تحریم‌ها اتخاذ می‌کنیم.

نامزد جایزه نوبل اقتصاد با تاکید بر این که تورم در ایران لزوما به دلیل تحریم‌ها نیست، خاطرنشان کرد: تحریم‌ها اثرات منفی و قابل ملاحظه‌ای در ایران گذاشته و تاثیری در کشورهای دیگر ندارد.

او با اشاره به نقش تلاطم‌های ارزی بر اقتصاد ایران افزود: ضروری است که ایران تلاطم‌های ارزی را از بین ببرد.

وی با اشاره به این که باید اثر نفت بر اقتصاد ایران کاهش داده شود گفت: احیای صندوق ذخیره ارزی در جهت کاهش تلاطم‌های ارزی به ما کمک خواهد کرد.
به دعوت وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی جمعی از اهالی فرهنگ و هنر با رئیس جمهور دیدار می کنند.

به گزارش مهر، جمعی از اهالی فرهنگ و هنر فردا با حسن روحانی رئیس جمهور دیدار خواهند کرد.

این نشست که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدارک دیده شده است؛ فردا ساعت 18 در تالار وحدت برگزار می شود.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان