کد خبر: ۱۴۴۱۸۵
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۲ - ۱۸ دی ۱۳۹۲

تعطيلات برفی به یزد هم رسید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : در برخي نقاط كوهستاني و سردسير استان يزد نظير گاريزات، دبيرستان‌ها نيز تعطيل شدند. اما برودت كم سابقه هوا در استان يزد به همين جا ختم نشد.
يزد كه چند روزي است طعم زمستان را به شكل ديگري مي‌چشد، امروز رسما يخ زده و قنديل از در و ديوار شهر آويزان است.

به گزارش مهر، صحنه‌هاي جالب يخ زدن فواره‌هاي روشن در حوضچه‌هاي ميان ميادين، يخ زدن آب‌هاي حاصل از ذوب شدن برف در كنار خيابان‌ها، حتي يخ زدن لوله هاي آب و رادياتورهاي خودروها، همه و همه خبر از روزهاي سرد زمستاني در يزد مي‌دهد.

طي امروز و ديروز، حتي نارنج هاي روي درختان نيز به يك گوي سفت و يخ زده تبديل شده‌اند و ديگر اثري از لطافت پوست نارنج در آن نيست.

امروز اغلب خيابانها روز خود را با صداي استارت‌هاي مكرر خودروهايي آغاز كردند كه يخ و سرما بر آنها نيز تاثير گذاشته بود.

تعطيلي مدارس در چند سال اخير به خاطر سرماي هوا بي‌سابقه بوده است

سرماي سخت اين روزها بيشتر از همه گويي به جان بچه‌هاي دبستاني چسبيده است زيرا حداقل در هفت هشت سال اخير سابقه نداشته مدارس يزد حتي دبستان‌ها و پيش دبستاني ها به دليل سرماي هوا يا بارش برف و باران تعطيل شوند.

اما ديروز به خاطر بارش برف و امروز به خاطر سرماي بيش از حد هوا، مدارس البته در مقطع دبستان و پيش دبستاني تعطيل شدند.

در حالي كه كارشناسان هواشناسي استان يزد، دماي هوا در روز چهارشنبه، 18 دي ماه را نزديك به هشت درجه سانتيگراد زير صفر اعلام كردند، يخ زدگي معابر قطعي بود و اين امر ممكن بود حوادثي را براي دانش آموزان به ويژه نونهالان به دنبال داشته باشند بر همين اساس اداره كل آموزش و پرورش با صدور اطلاعيه اي مدارس را تعطيل كرد.

در برخي نقاط كوهستاني و سردسير استان يزد نظير گاريزات، دبيرستان‌ها نيز تعطيل شدند. اما برودت كم سابقه هوا در استان يزد به همين جا ختم نشد.

لغو پروازهاي استان يزد به خاطر وضعيت جوي

مديركل فرودگاه‌هاي استان يزد از لغو شدن چند پرواز طي امروز و ديروز خبر داد.

سعدالله وطن‌خواه در گفتگو با مهر اظهار داشت: ديروز كليه پروازهاي صبح از تهران به يزد و از يزد به تهران و چند پرواز ديگر به دليل نامساعد بودن شرايط جوي يا با تاخير طولاني انجام شدند و يا به طور كل لغو شدند.

وي با بيان اينكه يزد در ارتفاع داراي مه شديد است، بيان كرد: پرواز هواپيماها در چنين شرايطي دشوار و در بسياري موارد غيرممكن است.

وطن‌خواه بيان كرد: البته در برخي ساعات نيز شرايط پرواز براي استان يزد مساعد بود اما فرودگاه و شهر مبدا يا مقصد، شرايط جوي نامساعدي داشت، اما اين سرماي هوا، گلخانه داران يزد را نيز غافلگير كرد.

گلخانه‌داران غافلگير شدند

از آنجا كه دماي گلخانه ها بايد بالا باشد، اين سرما، بسياري از گلخانه داران را غافلگير كرد و به بسياري از آنها نيز خسارات سنگيني وارد كرد.

نگهداري از محصولات گلخانه‌هاي در چنين شرايطي نيازمند مصرف گاز بيشتر براي گرم نگه داشتن محيط است.

يكي از گلخانه‌داران يزدي در اين باره به مهر گفت: براي گرم نگه داشتن محيط گلخانه، طي هفته گذشته ناچار به افزايش سيستم هاي حرارتي شده ايم و در دو شب گذشته نيز اين سيستم ها با تمام ظرفيت مشغول كار هستند.

لزوم صرفه جويي در مصرف گاز

مهرداد گل‌افشان بيان كرد: به طور قطع، هزينه هاي گاز بسيار بالا خواهد بود و در صورتي كه نتوانيم محصول خود را با توجه به هزينه انجام شده در اين زمينه به فروش برسانيم، متضرر خواهيم شد.

وي گفت: برخي از محصولات كه حساس‌تر بوده اند نيز نتوانسته اند در مقابل سرماي هوا تاب بياورند و به احتمال زياد به بار نخواهند نشست.

گرچه طي روزهاي اخير شركت گاز استان يزد از مردم يزد به خاطر صرفه‌جويي در مصرف گاز قدرداني كرده بود اما به نظر مي رسد با چنين شرايط آب و هوايي، ميزان مصرف گاز در استان يزد دوباره به نقطه اوج برسد.

مديرعامل شركت گاز استان يزد با صدور اطلاعيه اي باز هم از مردم استان يزد خواست: با عايق سازي خانه ها حتي با وسايل ساده نظير نايلون، منازل خود را گرم نگه دارند و از مصرف بي رويه گاز خودداري كنند تا شاهد قطعي گاز در برخي نقاط نباشيم.

فردا سردتر از امروز

اما كارشناس هواشناسي استان يزد در گفتگو با مهر اظهار داشت: دماي هوا امروز به طور ميانگين در استان يزد يك درجه سانتيگراد است كه اين دما در گرمترين ساعات روز به سه درجه و در سردترين به منفي پنج درجه سانتيگراد خواهد رسيد.

دشتي عنوان كرد: فردا نيز دماي هوا در گرمترين ساعات، يك درجه بالاي صفر و در سردترين ساعات به منفي هشت درجه خواهد رسيد.

وي از باغداران و گلخانه داران خواست به هشدارهاي هواشناسي در اين زمينه توجه كنند تا محصولات آنها دچار خسارت نشود.

دي ماه همواره يكي از سردترين ماه‌هاي زمستاني در استان يزد است و قديمي‌ترهاي يزد همواره بر اين اعتقاد بوده اند كه با رفتن دي، كمر سرما در يزد مي شكند و از نيمه هاي بهمن به بعد، هوا كم كم به سمت گرم شدن مي رود چنانكه در سالهاي گذشته، در بسياري از نقاط، در اسفندماه درختان شكوفه بر سر مي آورند.
نظرات بینندگان