کد خبر: ۱۴۴۲۱۶
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۴ - ۱۸ دی ۱۳۹۲

سیروس ناصری: توافق ژنو عقب نشینی آشکار آمریکا در برابر ایران بود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
«سیروس ناصری» مذاکره کننده پیشین هسته ای جمهوری اسلامی ایران، توافق ژنو را عقب نشینی آشکار آمریکا در برابر ایران در صحنه منطقه ای و بین المللی دانست.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «سیروس ناصری» روز چهارشنبه در نشست بررسی آثار سیاسی، منطقه ای و فرامنطقه ای توافق نامه ژنو که در محل روزنامه اطلاعات، برگزار شد، گفت: موضوع هسته ای به عنوان معضلی ساختگی توسط آمریکا به کشور، منطقه و جهان تحمیل شد.

وی افزود: اگر به تاریخ سی و چند ساله ایران بعد از انقلاب نگاه کنیم خواهیم دید که همه معضلات از جمله جنگ تحمیلی، حمله آمریکا به کویت، موضوع هسته ای، بحران سوریه و غیره همه در نهایت تبدیل به فرصتی برای جمهوری اسلامی ایران به منظور پیشبرد اهداف کشور و نظام تبدیل شده است.

ناصری ادامه داد: هدف ایران در این سال ها رسیدن به جایگاه به حق خود در منطقه به عنوان قدرت منطقه ای بوده است.

وی یادآور شد: در 10 سال گذشته که بحران ساختگی هسته ای مطرح شده به رغم همه فشارها و هزینه های زیاد آن در جمع بندی نهایی حضور ایران در منطقه تثبیت شده است.

این مقام پیشین گروه مذاکره کننده هسته ای ایران تصریح کرد: با توافق ژنو، آمریکا بعد از 10 سال به این نتیجه رسید که نمی تواند برنامه هسته ای ایران را از بین ببرد و موقعیت ایران در منطقه را باید به رسمیت بشناسد.

ناصری ادامه داد: آمریکا بعد از دشمنی تمام عیار در منطقه با ایران در توافق ژنو به شکل اساسی عقب نشینی کرد که این امر در وضعیت آتی ایران تعیین کننده است. عقب نشینی آمریکا به حدی سنگین بود که دوستان و متحدانش را در اروپا، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یعنی ناتو و غیره شوکه کرد.
نظرات بینندگان