کد خبر: ۱۴۴۲۸۹
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۲۱ - ۱۸ دی ۱۳۹۲

اعلام زمان نابودی کامل تسلیحات شیمیایی سوریه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سازمان ملل در بیانیه‎ای از امحای کامل زرادخانه تسلیحات شیمیایی سوریه تا پایان ماه ژوئن سال جاری میلادی خبر داد.

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل در بیانیه ای اعلام کرد که "زرادخانه تسلیحات شیمیایی سوریه تا پایان ماه ژوئن سال 2014 به طور کامل نابود خواهد شد".

سازمان ملل در ادامه تاکید کرد که "به موجب توافق صورت گرفته مسیر کشتی که سلاح های شیمایی را حمل و نقل می کند، سری است".

گفتنی است که اولین محموله سلاح شیمیایی سوریه روز گذشته از بندر لاذقیه به آب های سرزمینی منتقل شد.

روز گذشته سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی نیز در بیانیه ای اعلام کرد که عملیات بارگیری سلاح های شیمیایی سوریه به منظور خارج کردن آنها از این کشور و نابودی آنها آغاز شده است.

فرمانده ناو نروژی "کو أن آم هیلگا اینگستاد" اعلام کرد که 180نروژی به همراه 130 دانمارکی در عملیات مربوط به انتقال سلاح شیمیایی سوریه به خارج از این کشور براساس تصمیم شورای امنیت سازمان ملل و سازمان مبارزه با سلاح شیمیایی حضور دارند.

وی افزود: در این عملیات یک ناو نروژی به اتفاق ناو دانمارکی "اسپرن سنار" و دو کشتی باری برای حمل نزدیک به هزار تن سلاح شیمیایی به خارج از خاک سوریه شرکت خواهند کرد، و آغاز عملیات انتقال این مواد در انتظار چراغ سبز مربوطه است.

کاپتن بر روستاد فرمانده ناو نروژی "کو أن آم هیلگا اینگستاد" تصریح کرد که دو ناو نروژی و دانمارکی امنیت لازم برای دو کشتی برای را به منظور انتقال ایمن این تسلیحات شیمیایی فراهم خواهند کرد، تا محوله مذکور به یکی از بنادر ایتالیا که قرار است از آن جا این تسلیحات بر روی عرشه ناو جنگی "کاپ رای" که ویژه نابودی و انهدام این محوله و انجام عملیات انهدام تدارک دیده شده صورت گیرد.

شبکه خبری رسمی دولت نروژ هم صبح امروز در این باره اعلام کرد که ناو نروژی "کو أن آم هیلگا اینگستاد" قرار است بعد از ظهر امروز بندر لیماسول در فبرس را ترک کند و به سمت بندر لاذقیه سوریه به حرکت در آید تا انتقال تسلیحات شیمیایی سوریه هم آغاز شود.

نظرات بینندگان