کد خبر: ۱۴۴۳۴۵
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۲ - ۱۹ دی ۱۳۹۲

وزیر ارتباطات: شرکت پست روی حمایت من حساب کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با مدیران و معاونین شرکت پست با اشاره به اهمیت این شرکت گفت:تحول پست به دست مدیران این شرکت است. شرکت پست از همه لحاظ می‌تواند روی حمایت من حساب باز کند انتظار دارم در مقابل این حمایت پست از حالت سنتی خود خارج شده و مدرن‌تر شود.

به گزارش ایسنا، محمود واعظی در ادامه افزود:من همواره به پست علاقه‌مند بوده‌ام. هم در ایران و هم در سایر نقاط ایران کسانی که با پست کار می‌کنند امانت‌دار مردم هستند و این بزرگترین سرمایه برای ما است. در اسلام خدمت به مردم یکی از عبادات به حساب می‌آید، اگر نیت خدایی شود و خدمت به مردم باشد هر دولتی که سر کار می‌ آید هدفی که اعلام می‌کند خدمت‌گذاری به مردم است. دولت روحانی نیز با عنایت ویژه‌ای به این موضوع توجه دارد باید وزارت خانه طوری برنامه را تدوین کند که رضایت مردم را به دنبال داشته باشد.

وی در ادامه به لزوم رضایت مردم و اهمیت پست اشاره کرد و گفت: وزارت ارتباطات در بخش‌های مختلف باید مورد رضایت مردم قرار بگیرد. در سیاست‌گذاری که دولت داشته نقش شرکت پست از اهمیت بالایی برخوردار است. باید از درآمدی که از پست حاصل می‌شود در خود پست هزینه کرد تا حقوق همکاران بیشتر شود.

او همچنین مطرح کرد: متاسفانه همواره در وزارت‌خانه این دیدگاه مطرح بوده که مخابراتی‌ها شهروند درجه یک و پستی‌ها شهروند درجه دو محسوب می‌شوند. این وزارت‌خانه توسط پست بوجود آمده بر این اساس اگر به تاریخ مراجعه کنیم ابتدا پست، سپس تلگراف و بعد فناوری اطلاعات پا به عرصه ظهور گذاشته‌اند به همین دلیل نباید اصل را فراموش کنیم و آن را مورد بی‌مهری قرار دهیم.

واعظی ابراز عقیده کرد: من همواره به این معنقد بودم که از امکانات مخابراتی به پست کمک شود در وزارت خانه نیز برای ما با سایر ارگان‌ها یکسان هستند. در این زمینه کسانی که بیشتر زحمت‌ می‌کشند برای وزارت‌خانه عزیزتر هستند

وی در ادامه به گزارشی که از این شرکت دریافت کرده اشاره‌ای کرد و افزود:. گزارشی که از این شرکت دریافت کردم قابل قبول بوده و به نکات زیادی در آن توجه شده است. زمانی بود که فکر می‌کردیم با پیشرفت تکنولوژی پست کنار گذاشته می‌شود اما آمار جهانی چیز دیگری را نشان می‌دهد. کشورهای پیشرفته در فناوری اطلاعات نظام پستی خود را متحول کرده‌اند. اگر مقایسه کنیم مشاهده خواهیم کرد که سرانه مرسولات پستی در کشورهای پیشرفته با کشور ما فاصله زیادی دارد و این از توجه کم ما به فناوری اطلاعات خبر می‌دهد. فضا برای کار در این زمینه بسیار زیاد است. یک ایده کوچک می‌تواند همه چیز را متحول کند. باید تمامی مدیران تحولات را مورد مطالعه قرار دهند و از تجریبات یکدیگر استفاده کنند.

وزیر ارتباطات تعداد کارکنان شرکت پست را بیش از حد نیاز دانست و گفت: جمعیت پست نسبت به این شرکت زیاد است اگر آموزش نیروی انسانی داده شود خدمات بهتری نیز به مردم ارائه خواهد شد. در همان روزهای اولیه کار خود در وزارت خانه نیز به این موضوع اشاره کردم که باید جلوی استخدام بیهوده را گرفت و به جای آن آموزش‌های لازم را در اختیار کارکنان قرار داد. درحال حاضر نمی‌توان تعداد نیروهای اضافی در پست را کم کرد باید خدمات جدیدی را بوجود آورده و با آموزش دادن به نیروهایی از آن‌ها نهایت استفاده را کرد.

واعظی عنوان کرد: باید همواره به پست فیزیکی، پست مالی و نحوه استفاده فناوری اطلاعات در خدمات پستی توجه داشت. باید به دنبال تحول بود تا بتوان پست را از این وضعیت نابه سامان نجات داد. بهتر است برای ایجاد تحول شعاری را برای سال 93 اعلام کنیم. سال 93 را باید سال نو‌آوری و افزایش خدمات با کیفیت بالا نام گذاری کرد.افزایش کیفیت خدمات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این موضوع باعث جلب اعتماد مشتری و افزایش تعداد آن‌ها خواهد شد. باید در این زمینه مثلثی تشکیل داد که اصلاع آن مشتری، پست و فروشنده است. این سه ضلع به کمک یکدیگر می‌توانند خدمات مختلفی را به مردم ارائه کنند.

وی در ادامه با جایگاه پست اشاره کرد و گفت: چرا پست ما نباید جایگاه بعضی از سازمان‌های خصوصی که وظیفه ارسال کالاها را برعهده می‌گیرند در بین مردم نداشته باشد. باید دید خود را در این زمینه گسترش دهیم چرا که دامنه فعالیت پست تنها به داخل کشور محدود نمی‌شود و بخش بین‌المللی را نیز در بر می‌گیرد. می‌توان تجربه‌ها را با شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی افزایش داد. از مدیران شرکت پست خواهش می‌کنم یا در کنفرانس‌های بین‌المللی شرکت نکنند و یا اگر شرکت می‌کنند با دستی پر بیایند. متاسفانه ما نتوانستیم در عرصه بین‌المللی جایگاه مناسبی را برای خود پیدا کنیم.

واعظی به بحث استان‌ها نیز گریزی زد و افزود: در کنار این موضوعات باید به بحث استان‌ها نیز توجه داشت چراکه در این مراکز مدیرانی علاقه‌مند و فعال وجود دارند در این رابطه می‌توان شوراهایی را در استان‌های مختلف بوجود آورد. باید بگونه‌ای برنامه ریزی شود که مدیران استانی روی نظرات مدیران ارشد بصورت مستقیم تاثیر گذار باشند. در این بین نباید این موضوع را فراموش کنیم که بزرگترین سرمایه ما در تمامی کشور پراکنده شده است. به علاوه نباید مردمان مناطق محروم و دوردست را فراموش کنیم. متاسفانه بعضی اوقات هنگامی که با مشکلاتی مواجه هستیم اولین کسانی که آن‌ها را کنار می‌گذاریم مردمان مناطق محروم و دور افتاده هستند.

او همچنین عنوان کرد: بحث هم افزایی بین پست، پست بانک و خدماتی هوایی پیام از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه داشت. باید تلاش شود که این بخش‌ها بصورت مستمر با هم همکاری داشته باشند.

وزیر ارتباطات در پایان به لزوم همکاری با شرکت‌های خصوصی خبر داد و گفت:در کنار این موضوعات باید توجه داشته باشیم که لزومی ندارد تمامی کارها را خودمان انجام دهیم. ما زمانی موفق خواهیم بود که بخش خصوصی نیز به کار ورود پیدا کرده و اعتمادش جلب شود. بخش خصوصی رقیب دولت نیست بلکه مکمل دولت به حساب می‌آید.
نظرات بینندگان