کد خبر: ۱۴۴۳۷۷
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۵ - ۱۹ دی ۱۳۹۲

راه اندازی برج های دوقلوی فناوری در دانشگاه صنعتی شریف

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس دانشگاه صنعتی شریف از راه اندازی برج های فناوری در ضلع شمالی این دانشگاه خبر داد و گفت: کلنگ احداث این برج ها در بهار سال آینده زده می شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا ، دکتر رضا روستا آزاد در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: در این برج ها به صورت تخصصی در حوزه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، سخت افزار و مهندسی پزشکی فعالیت می شود.

وی همچنین با اشاره به راه اندازی مجتمع فناوری در این دانشگاه خاطرنشان کرد: این مرکز به عنوان یک مرکز میانی برای احداث برج های دوقلوی فناوری استفاده می شود.

روستا آزاد توضیح داد: اکنون هسته های پژوهشی و فناوری و شرکت دانش بنیان دراین مرکز فعالیت می کنند که قرار است این مراکز به همراه دیگر متقاضیان در فاز بعدی به این برج های فناوری منتقل شوند.

به گفته روستا آزاد درحال حاضر علاوه بر 30 واحد مستقر در مرکز فناوری شریف 60 شرکت دانش بنیان و هسته پژوهشی متقاضی استقرار در مرکز فناوری شریف هستند. این به این معناست که در گام نخست راه اندازی برج های دوقلوی فناوری در دانشگاه صنعتی شریف 90 واحد پژوهشی، قطب علمی و شرکت دانش بنیان به این مرکز ها مستقر می شوند.

روستا آ‍زاد همچنین با اشاره به دانشگاه های نسل یک، دو و سه گفت: دانشگاه های کنونی کشور از دانشگاه های نسل یک و دو عبور کرده است و ظرفیت قابل توجهی برای گسترش آموزش و پژوهش در آن ها فراهم شده است و باید در تقویت نسل سوم دانشگاه ها تلاش کرد.

به گفته وی، دانشگاه های نسل اول دانشگاه های آموزش محور، دانشگاه نسل دوم پژوهش محور و دانشگاه های نسل سوم دانشگاه های فناور محور را تشکیل می دهند.

روستا آ‍زاد پیشتر در مراسم هفته پژوهش 92 ( هفته چهارم آذرماه) با اشاره به سخنان معاونت مالی و اداری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر اینکه اشکالی ندارد که دانشگاه ها منابع مالی خود را تامین کنند گفته بود: با توجه به توانایی کم دولت در حمایت مالی از دانشگاه ها ،از این رو باید پایه تامین مالی دانشگاه ها از طریق تبدیل ایده به ثروت انجام گیرد که این امر در دانشگاه نسل سوم امکان پذیر است.

رییس دانشگاه صنعتی شریف یکی از مشکلات عمده این دانشگاه را کمبود فضاهای آموزشی و پژوهشی و نیز فضا برای ایجاد شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و افزود: با توجه به سرمایه های انسانی موجود در این دانشگاه می توان شاهد انجام فعالیت های گسترده تحقیقاتی و پژوهشی در کشور بود.
نظرات بینندگان