کد خبر: ۱۴۴۵۰۷
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۰۸ - ۲۱ دی ۱۳۹۲

روایت افسر سیااز حق‌السکوت‌های هنگفت آل سعود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


یک افسر سابق سازمان سیا بخشی از تطمیع‌های مالی آمریکا توسط رژیم آل‌سعود برای سرپوش گذاشتن به مفاسد این رژيم را بازگو کرد.

به گزارش العالم رابرت بائر نویسنده کتاب خوابیدن با شیطان می‌گوید: هنگامی که شرکت کارلایل در 11 سپتامبر 2001 خود را برای کنفرانس سالانه سرمایه گذاران در واشنگتن آماده می‌کرد، فقط در فاصله 2/5 مایلی جنوب هتل، پرواز شماره 77 به ساختمان پنتاگون برخورد کرد. در جلسه مذکور این افراد حضور داشتند؛ مسئولان ارشد شرکت «جیمز بیکر»، «فرانک کارلوچی» وزیر مشاور دولت جرج بوش پدر، وزیر دفاع دوران رونالد ریگان و مشاور امنیت ملی دوره قبل از او، و برادر بن‌لادن به عنوان نماینده مجموعه بن‌لادن که صاحب یکی از بزرگترین شرکت‌های ساخت و ساز دنیا است.

شرکت «کارلایل» روابط قدیمی و سودآور با خانواده آل سعود داشت. در سال 1991 این شرکت زمینه خرید حدود 600 میلیون دلار از سهام شرکت «سیتی کورپ» را برای «ولید بن طلال» فراهم کرد. ولید‌بن طلال برادر ملک فهد و ششمین فرد ثروتمند دنیا براساس مجله فوربس در سال 2001 است. دارایی‌های او به حدود 20 میلیارد دلار می‌رسد.

بائر با بیان اینکه طیفی از وزرا و مقامات آمریکایی در عربستان حقوق (رشوه) می‌گیرند، می‌افزاید: شرکت کارلایل ثروت خود را از طریق خرید قراردادهای دفاعی کوچک و ارائه آن به شرکت‌های بزرگی مانند بویینگ، لوکهیدمارتین، و شرکت بین‌المللی «تی‌اردبلیو» (فروشنده اصلی سلاح به عربستان) به دست آورده است.

بزرگترین مصرف‌کننده سلاح آمریکا، عربستان سعودی است. این کشور دومین بازار جنگنده، موشک، تانک، خودروی زرهی و دیگر تسلیحات و خدمات نظامی آمریکا است. عربستان همچنین پس از ارتش آمریکا بزرگترین مصرف‌کننده خودروهای جنگی «برادلی» است. عربستان از نظر بسیاری از طرفها، به‌عنوان مهمترین حامی خط تولید تسلیحات آمریکایی به شمار می‌آید.
نظرات بینندگان