کد خبر: ۱۴۴۷۸۸
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۲۰ - ۲۲ دی ۱۳۹۲

ایران چقدر طلب خارجی دارد؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: ایران در حال حاضر 60 میلیارد دلار طلب خارجی دارد که قابل انتقال نیست اما با توجه به تحریم‌ها و توصیه‌های رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی باید با صبر از این شرایط عبور کرد.

به گزارش فارس، هادی شوشتری عصر امروز در همایش شوراهای اسلامی دهستان قوچان عتیق بخش مرکزی شهرستان قوچان در مسجد امام حسن مجتبی(ع) شهر کهنه اظهار داشت: 90 درصد منابع دولت از محل فروش نفت و میعانات گازی به دست آمده است.

وی با اشاره به وضعیت بودجه در کشور و چگونگی تهیه آن گفت: دولت هزینه‌ها و درآمدهای خود را مشخص کرده و براساس آن فعالیت‌های خود را تعیین می‌کند اما به علت تحریم‌ها در اعتبارات عمرانی با کمبود مواجه هستیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه بر اثر تحریم بسیاری از کشورها نفت ایران را خریداری نکرده و خریداران نیز به جای پول، کالا می‌دهند، تاکید کرد: از زمان احداث نخستین چاه نفت در ایران تا دو سال قبل مجموعاً یک‌هزار میلیارد دلار درآمد نفتی داشته‌ایم.

وی یادآور شد: ایران در حال حاضر دارای 60 میلیارد دلار طلب خارجی بوده که قابل انتقال نیست اما با توجه به تحریم‌ها و توصیه‌های رهبری بر اقتصاد مقاومتی باید با صبر از این شرایط عبور کرد.

شوشتری با اشاره به اینکه هر فردی در زندگی شخصی خویش هزینه‌ها را به دو قسمت ضروری و سرمایه‌گذاری تقسیم می‌کند، تصریح کرد: دولت هزینه‌های خود را به دو صورت ضروری و سرمایه‌گذاری در نظر گرفته اما مجموع منابع دولت با مصارف جاری آن تقریبا همخوانی دارد و چیزی به معنای واقعی برای بودجه عمرانی وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر دولت مجبور است به‌صورت ماهیانه یارانه نقدی را به بیش از 70 میلیون ایرانی پرداخت کند که در حال حاضر برای تامین این 3 هزار و 500 میلیارد تومان دچار مشکل است.

نماینده مردم قوچان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در حال حاضر قوچان در بسیاری از بخش‌‌ها از شهرستان‌های استان خراسان رضوی جلوتر حرکت کرده به‌طوری که برای دانشگاه مهندسی فناوری‌های نوین قوچان همانند دانشگاه فردوسی مشهد و حکیم سبزواری در بودجه سال آینده ردیف بودجه در نظر گرفته شده است.
نظرات بینندگان