کد خبر: ۱۴۴۸۷۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۴ - ۲۳ دی ۱۳۹۲

رییس جمهور: زیرزمینی شدن نقد به نفع جامعه نیست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رییس‌جمهور با اشاره به اهمیت نقد و پرسش، بر این نکته که نباید بگذاریم در جامعه اندیشه و یا نقدی زیرزمینی شود، تصریح کرد و گفت: پرسش و نقد از بین نمی‌رود و اگر نگذاریم اندیشه و نقد و پرسش بروز و ظهور پیدا کند، ناچار زیرزمینی می‌شود و این به نفع جامعه نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم نوزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی با تبریک به اندیشمندان و برگزیدگان این جشنواره، اظهارداشت: ملت ایران خوشحال و خرسند است که جوانان، اساتید و فرهیختگان برای اینکه کشور در مسیر پیشرفت و تعالی قرار بگیرد همه کوشش و تلاش خود را در مسیر تحقیق و پژوهش به کار می‌برد.

روحانی با اشاره به اهمیت حوزه سلامت گفت: حوزه سلامت و نظام سلامت ویژگی‌های خاص خود را دارد و اگر بگوییم توسعه پایدار بدون سلامت و ارتقای سلامت امکان‌پذیر نیست، سخنی درست است که با واقعیت منطبق است و در واقع بیانگر آن کلام معروف است که می‌گوید روح و یا جان سالم در بدن سالم است و به عبارتی دیگر باید گفت شرایط جسمی در روح و شرایط روحی در جسم انسان تاثیرگذار است و ما را به اینجا می‌رساند که حتی آرامش، درست فکر کردن و درست اندیشیدن بدون سلامت و بدون جسم سالم یا امکان‌پذیر نیست یا بسیار سخت و پیچیده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این که نظام سلامت مشکلات خاص خود را دارد، گفت: گرچه همه کشورهای جهان حتی کشورهای پیشرفته نتوانستند همه مشکلات و معضلات نظام سلامت‌شان را از بین ببرند، اما در عین حال در دنیای پیشرفته گام‌های بسیار بلندی در این ارتباط برداشته شده است. این گام‌ها فقط در مرحله تشخیص، درمان، دارو یا خدمات پزشکی نیست، بلکه فراتر از این مسائل است و در واقع باید گفت ما نیاز به ساختار صحیح، شبکه قوی و نیاز به نهادهایی داریم که بتوانند رابطه بیمار با درمان را به صورت عادلانه و سالم تسهیل کند.

رییس جمهور باتاکیذ بر این‌که تحقیق در نظام سلامت منحصر به تحقیق در علوم پزشکی نیست،تصریح کرد: باید در رشته‌های مختلف پژوهشگران در این عرصه مشغول به تحقیق شوند. از جمله در ارتباط با مدیریت سلامت، اقتصاد سلامت، اخلاق سلامت و فلسفه سلامت و همه این تحقیقات باید در کنار هم قرار بگیرند و به صورت میان بخشی دیده شود.

رییس‌جمهور گفت: در کنار مراکز پژوهشی مربوط به نظام سلامت و وزارت بهداشت، وزارت علوم هم باید به میدان بیاید، سایر موسسات تحقیقاتی نیز باید در این عرصه وارد میدان شوند و از سوی دیگر معاونت علمی نیز باید در این زمینه گام‌های بلندی را بردارد و بخش خصوصی نیز باید وارد شود.

رییس‌جمهور در ادامه سخنان خود گفت: تحقیقات برای دستیابی به نظام سلامت نسبتا مطلوب نیاز به همکاری، همدلی و هم‌افزایی در بخش‌های مختلف به ویژه در بخش اصلی سلامت دارد تا ما بتوانیم بیماران را راحت‌تر، آسان‌تر، با مخارج کمتر و با آثار جانبی کمتر درمان کنیم. بسیاری از درمان‌هایی که انجام می‌شود، ممکن است برای از بین بردن آن درد مشخص موفق باشد، ولی از سوی دیگر ما باید تلاش کنیم که آثار سوء جانبی درمانی که صورت می‌گیرد را کاهش دهیم و کمتر کنیم.

وی با تاکید بر این‌که ما در بخش سلامت نیاز به راه طولانی داریم، تصریح کرد: دولت بحث سلامت را بحث استراتژیک و بلندمدت می‌بیند و باید برنامه‌ریزی بلندمدت در ارتباط با آن انجام دهد، همچنان که برنامه‌ریزی کوتاه مدت نیز مدنظر است.

روحانی به مشکلات دولت یازدهم در ابتدای فعالیت خود در ارتباط با دارو اشاره کرد و گفت: ما در آغاز این دولت در بخش سلامت یعنی بخش دارو شاهد یک نوع شبه بحران بودیم و ناچار بودیم با اقدامات فوری در راستای حل این شبه بحران در بخش دارو برنامه‌ریزی و تلاش کنیم تا این موضوع را حل کنیم. دولت در این راستا با تمام توان ضمن این‌که مشکلات مالی فراوانی داشت و دارد و تلاش می‌کند که مشکلات را پشت سر بگذارد در بخش دارو قدم‌های فوری برداشت. البته به این معنا نیست که تمام مشکلات بخش دارو حل شده است، ولی ما توانسته‌ایم از آن شرایط فوق‌العاده عبور کنیم.

رییس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به توجه دولت به بخش سلامت در بودجه سال 93 اشاره کرد و افزود: در بودجه سال 93 گرچه ممکن است ارقام بودجه در بخش سلامت همچنان رافع تمام مشکلات نباشد، اما اقدامات قابل توجه دولت در حد توان خود انجام داده است.

روحانی ادامه داد: امید دولت این است که در طول چهار سال فعالیت دولت یازدهم شرایط نظام سلامت به شرایط نسبتا مطلوبی برسد.

وی با اشاره به نیاز کشور به واردات در امر واکسن، گفت: اینکه کشور برای واکسن نیازمند واردات است بر دوش دولت سنگینی می‌کند و من از دکتر هاشمی (وزیر بهداشت) می‌خواهم که بحث واکسن در طول فعالیت دولت یازدهم و در پایان این دولت به نقطه‌ای برسد که ما بی‌نیاز از واردات واکسن و در این زمینه خودکفا شویم.

رییس‌جمهور با بیان این‌که در بخش‌های دیگر سلامت نیز دولت برنامه‌ریزی‌های مفصلی دارد و مشغول برنامه‌ریزی است، تصریح کرد: چند هفته قبل یک جلسه دولت به طور کامل به بحث و بررسی در ارتباط با وضعیت سلامت کشور اختصاص داشت و تاکنون در چندین جلسه اقتصادی که با حضور رییس‌جمهور برگزار شده بحث‌ها پیرامون حل مشکلات سلامت بوده است.

روحانی گفت: در این زمینه در مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها قدم‌های بلندتری را برمی‌داریم.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۵
لیلی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۳
1
6
یعنی عاشق منطقتم۰ درود بر انصاف و شرفت که افتخار ایرانیانی
نظرات بینندگان