کد خبر: ۱۴۵۲۹۱
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۹ - ۲۶ دی ۱۳۹۲

روایت وال استریت ژورنال از «دلبری» ایران برای شرکت های اروپایی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وال استریت ژورنال نوشت: قرار است که مدیران اجرایی برخی از بزرگترین شرکت های فرانسه از جمله غول های انرژی GDF SUEZ SA GSZ.FR-/03% وALO.FR +2.83%alstom sa, ماه آینده به تهران پرواز کنند- این امر نشانگر آن است که هم زمان با کاهش تحریم های غرب، موج تازه ای از منافع شرکتی در ایران به وجود خواهد آمد.

به گزارش سرویس بین الملل تیک Tik.ir، جزئیات این سفر تجاری بلند پایه درحالی مطرح می شود که ایران و قدرت های غربی روز یک شنبه مفاد یک توافق موقت هسته ای را تکمیل نمودند که طی آن، تهران موافقت کرده است برنامه هسته ای خود را زیر نظارت دقیق تر بین المللی قرار دهد و در ازای آن، از میزان محدود و موقت کاهش تحریم ها برخوردار شود. این توافق به ویژه محدودیت های مرتبط با صنعت هوانوردی، خودرو سازی و پتروشیمی را کاهش خواهد داد.

مدیران اجرایی طیف وسیع تری از بخش های تجاری از مدت ها پیش مشتاق ورود دوباره به ایران بوده اند - کشوری که با داشتن 80 میلیون نفر جمعیت، از یک طبقه متوسط مصرف گرای نسبتاً متمول برخوردار است. مقام های ایرانی در ماه های اخیر به دلبری از شرکت های بزرگ انرژی اروپایی پرداخته اند که بسیاری از آنها در سال های اخیر و به دنبال تهدید به تحریم از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا، فعالیت در ایران را متوقف کرده بودند.

شرکت های دیگری از جمله شرکت های مواد غذایی و دارویی در حاشیه به انتظار مانده اند تا ویژگی های این کاهش تحریم ها را بررسی کنند. به عنوان مثال و در بخشی از این توافق، ایران برای پرداخت هزینه مواد غذایی و دارویی به کانال های مالی دسترسی خواهد یافت.

مقام های چندین شرکت خودرو سازی و نفتی اروپا پیش از این و در طول این چندماه گرمی روابط دیپلماتیک به تهران سفر کرده اند، ولی هیات فرانسوی – تحت سازماندهی بزرگ ترین انجمن استخدامی کشور – یکی از بلند پایه ترین هیات های بازدید کننده از ایران به وسیله مدیران اجرایی اروپایی از زمان شروع پیشرفت در گفتگوها به وسیله دیپلمات های ایرانی و غربی از سال گذشته، خواهد بود.

نام مدیران اجرایی 9 شرکت از شرکت های CAC-40 blue-chip فرانسه به عنوان شرکت کنندگان حاضر در این هیات ثبت شده است.

از نظر شرکت های جهانی، اقدام زود هنگام برای برقراری روابط با ایران با خطراتی همراه خواهد بود.در حالی که برخی از شرکت ها – مانند شرکت های هوا فضا و خودرو سازی – از رفع موقت تحریم ها در کوتاه مدت سود کسب خواهند کرد، شرکت های دیگر باید زمان طولانی تری را برای رفع بیشتر تحریم ها - به عنوان مثال در بخش انرژی - در انتظار بمانند. اگر ایران به تعهدات خود تحت توافق هسته ای عمل نکند، مغازله طولانی مدت این شرکت ها موجب لطمه به اعتبار آنها به ویژه در آمریکا خواهد شد.

این تماس های تازه برای آمریکا و دیگر قدرت های جهانی نیز که به مذاکره برسر توافق موقت با ایران اقدام کرده اند، خطر آفرین خواهد بود. اگر شرکت های هرچه بیشتر غربی شروع به سرمایه گذاری دوباره در ایران کنند، از نظر سیاسی برای این دولت ها دشوار تر خواهد بود که در صورت شکست در مراحل بعدی گفتگوها ، تحریم ها را بار دیگر محکم کنند و این نکته به ویژه در مورد اروپا صحت دارد که در مقایسه با آمریکا، از روابط طولانی تر و عمیق تر تجاری با ایران برخوردار است.
مقام های امریکایی تاکید کرده اند که کاهش تحریم های پیشنهاد شده به تهران در صورت عدم حصول توافق فراگیر و پایدار میان قدرت های جهانی و دولت رئیس جمهور حسن روحانی برگشت پذیر خواهد بود. آنها می گویند هرگونه توافق در تجارت انرژی که معمولاً به صورت قرار دادهای بلند مدت انجام می شود، به ویژه آسیب پذیر خواهد بود.

یک مقام ارشد امریکایی درگیر در گفتگوهای ایران می گوید:«بیشتر شرکت های بزرگ در طول چند سال گذشته بر سر مساله تحریم ها با ما در تماس فعال بوده اند.آنها باید خطرات تجاری بازگشت به ایران را ارزیابی کنند.»

روشن نیست که چه تعداد از مدیران اجرایی در نهایت، در سفر این هیات فرانسوی حضور خواهند یافت. انجمن تجاری مربوطه از اظهار نظر در مورد این سفر برنامه ریزی شده خود داری کرده است.
با وجود این، تائید چندین شرکت مبنی بر قصد آنها برای سفر به تهران تاکید کننده وجود منافع سرشار برای بسیاری از شرکت ها در بازگشت به ایران با وجود خشک نشدن جوهر توافق هسته ای است.

یک سخنگوی زن شرکت نیرو و آموزش Alstom گفت فرانسوا کارپنتیه - معاون این شرکت در بخش خاورمیانه – در هیات مذکور حضور خواهد داشت تا « شرایط در آن کشور را محک بزند.» او گفت:«تحریم ها هنوز برقرار است و ما به آنها احترام می گذاریم. اگر آنها کاهش یابند، ما اقدام خواهیم کرد.»

او گفت شرکت Alstom در راستای یک قرارداد آموزشی امضا شده در 15 سال پیش، به ارائه قطعات یدکی به ایران ادامه خواهد و در عین حال، از قوانین و تحریم های مقرر شده پیروی می کند. شرکت Alstom پیش از این اعلام کرده است که در سال های اخیر در مورد هیچ قرار داد تجاری تازه ای با مقام های ایرانی مذاکره نکرده است.

شرکت نیروی GDF Suezاظهار داشت که دومنیک سیمونو - عضوکمیته اجرایی و مدیر روابط بین المللی و اروپایی خود - را اعزام خواهد کرد. این گروه تا سال 2010 میلادی برای ارزیابی ذخایر هیدرو کربنی ایران با شرکت نفت ملی آن کشور یا NIOC همکاری می کرد.

شرکتVIE.FR +3.19% SA Veolia Environnement اظهار داشت که دیدیه اوتیر - معاون کارشناسی مساعدت ها در پروژه های شیرین سازی آب دریا - به این هیات خواهد پیوست. سخنگوی شرکت SAF.FR +0.06% SA Safran - سازنده موتورهای پیش رانشی و دیگر قطعات یدکی هواپیمایی - گفت در حال بررسی برای اعزام یک نماینده به این سفر است، ولی هنوز هیچ تصمیم نهایی اتخاذ نشده است.

چشم انداز کاهش تحریم ها باعث مساعدت به اقتصاد ایران حداقل در کوتاه مدت شده است.
ریال - واحد پول ایران - از هنگام اعلام توافق موقت در اواخر ماه نوامبر، به طور قابل توجه ای تقویت شده و اقتصاد دانان را بر آن داشته است که پیش بینی کنند نرخ تورم در ایران در سال جاری به 20 درصد - تقریباً به نصف تورم در سال 2013 - سقوط کند. همچنین انتظار می رود که اقتصاد ایران در سال مالی تازه - به دنبال حدود 6 درصد کوچک شدن در سال کنونی منتهی به ماه مارس – از ثبات برخوردار خواهد شد.
نظرات بینندگان